O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Silové cvičení

Relax – nedílná součást každého správného tréninku

Napsal David Vajda

Relax je jedna z velice důležitých součástí našeho života. Lidé, kteří si myslí, že nám spánek nebo jiná forma klidového odpočinku nic nepřináší a je to jen plýtvání časem, jsou na velkém omylu. Relax pomáhá k odbourávání veškerého stresu z našeho všedního života.

Každý z nás má jiný čas, za který se cítí odpočatý. Někomu stačí jedna až dvě hodiny. Někdo potřebuje zase více času. Stejně je to i se spánkem. Někdo se cítí čerstvě už po pěti hodinách, někomu nestačí ani tradičně zmiňovaných osm hodin spánku.

Hubněte i odpočinkem

Když už se vrhneme na cvičení, hubnutí nebo posilování, hodně často se zaměříme na zvyšování výkonnosti. Při běhu chceme být rychlejší, při posilování chceme udělat víc cviků za kratší dobu nebo se soustředíme na to, abychom dokázali zvednout větší a větší váhu závaží.

Neznám případ sportovce, který by se nechtěl cítit fit a zvyšovat nebo aspoň udržovat si formu. Z tohoto důvodu pak trávíme v posilovně téměř každý den a snažíme se pracovat na našich slabinách. Někdy si dokonce k pravidelnému tréninku dáme ještě přídavek, a to vše podle hesla „čím více, tím lépe.’’

Jedna část tréninku je poctivě odvedená práce. Tou druhou, neméně důležitou, ale často opomíjenou součástí, je zařazení kvalitního a dostatečného odpočinku. Relax od tréninku je stejně důležitý jako samotný trénink.

Pokud si myslíte, že budete chodit dvakrát denně cvičit, abyste získali potřebný objem svalů nebo zhubli nadbytečná kila, tak jste na omylu. Velká většina lidí si myslí, že nadměrnými tréninkovými dávkami dokáží zvýšit svůj výkon na maximum.

Tvrdá práce, úsilí a neskutečná píle je velice důležitá k dosažení požadovaných výsledků. Pokud tělu nedopřejeme žádný relax a odpočinek, dříve nebo později nám vypoví službu. Stavu, kdy se dostáváme do stádia úplného vyčerpání, cítíme velkou únavu, ale není to způsobeno žádnou nemocí, říkáme přetrénování. Jak k tomu dojde? Pokaždé, když jsme v tréninkovém zápřahu, vystavujeme tělo fyzickému stresu. To jednoduše znamená, že ho „ničíme“.

TIP: Pokud už dnes řešíte potíže s nadbytečnými kily, doporučuji výkonnou stravovací metodu od Chytrý jídelníček. Jde o ověřenou metodu, kterou si vychvalují především naši čtenáři.

Bolest svalů po tréninku

Určitě každý zná ten pocit bolavosti a zatuhlosti svalů, který se dostavuje po náročném tréninku, odtrénování nového cviku nebo nového silového cyklu. Pokud cvičíte pravidelně, měli by jste takovéto zátěži přizpůsobit i dobu vhodnou pro regeneraci mezi tréninkovými dny. Tím si zajistíte, že bolest svalů se nebude dostavovat tak často a v tak velké míře. A proč k této bolesti vlastně dochází?

Při déletrvající nadměrné zátěži se ve svalech začne hromadit kyselina mléčná, která je pro svalová vlákna toxická. Jejím působením začínají ve svalech pomalu vznikat mikrotrhlinky. Následně nás svaly začínají bolet. To by pro nás měl být první signál k tomu, abychom si odpočinuli.

Při takovýchto bolestech svalů je dobré dát si jeden nebo dva dny odpočinku, aby se kyselina mléčná odbourala a mikrotrhlinky zacelily. Tím, že dáme tělu dostatek času dát se zpět dohromady, zajistíme, že při dalším tréninku se opět budeme moci věnovat budování svalové hmoty bez rizika zranění.

Jestliže nebudeme naslouchat signálům našeho těla a budeme je ignorovat, říkat si, jak je vše v pořádku a únava už za pár dní přejde, zcela určitě se dostaneme do stavu přetrénování. Naše výkony budou stagnovat, můžou se přidat i různé nemoci a často se nevyhneme ani zranění.

Nepřetržitá únava s výkyvy nálad

Naprosto s klidem můžeme konstatovat, že jasnými ukazateli přetrénování jsou jak fyzické, tak i psychické potíže. Nadměrnou fyzickou zátěží, kterou organismus není bez adekvátního odpočinku schopen zpracovat, dochází k jeho vyčerpání. V případě, že tuto situaci neřešíme, dochází ke zhoršení imunitního systému a ve většině případů se dříve nebo později dostaví i zranění.

Přetrénování se může projevit i nachlazením, poruchami spánku, nadměrnou únavou, podrážděností, bolestmi hlavy a častými změnami nálad. Dodržování správného rytmu cvičení se dny volna, k tomu přísun všech potřebných živin pro organismus a dostatečný spánek, to vše nám napomáhá k obnově svalového glykogenu, který zabraňuje a předchází přetrénování.

Relax neboli odpočinek neznamená spánek

RelaxPro tělo v tréninkovém procesu jsou odpočinek a spánek dvě absolutně odlišné věci. Dostatečný odpočinek je pro organismus stejně důležitý, jako adekvátní spánek.

Není vhodné nahrazovat odpočinek spánkem. Každý průměrný člověk, který pravidelně cvičí, potřebuje kolem sedmi až osmi hodin spánku.

Jestliže trénujete intenzivně nebo se připravujete na sportovní akci, logicky se vaše požadavky na spánek se budou zvyšovat. V noci nastává pro tělo ten správný čas, kdy dokážete absolutně regenerovat, a všechny svaly odbourávají únavu. Takže i když máte přes den dostatek odpočinku, stále potřebujete i adekvátní množství spánku. Poslední případ, o kterém bych se rád zmínil, je návrat ke cvičení po nemoci nebo zranění.

Všichni tu situaci známe. Jsme jeden až dva týdny nemocní, ležíme doma u televize, nemůžeme se pořádně ani projít ven. V zrcadle pomalu vidíme úbytek svalové hmoty, kterou jsme poctivě několik měsíců budovali, a nemůžeme se dočkat, až do toho zase “vlítneme” zpět.

Nejlépe hned naplno, abychom dohnali už tak velké tréninkové manko. Ne, opravdu není dobrý nápad jít do tréninku druhý den po dobrání antibiotik, když nám lékař doporučil minimálně ještě týden v klidovém režimu. Nejlépe připravíte tělo na tréninkovou zátěž, když mu dopřejete po nemoci pár dní, aby se vzpamatovalo a nastartovalo do plných obrátek.

Takže pokud to shrnu, je skvělé, pokud jste se rozhodli cvičit a zlepšit si svou fyzickou kondici. Ale stejně jako si pečlivě vybíráte cviky, trasu na běh nebo odhadujete, která závaží dnes použijete při posilování, zkuste si plánovat i relaxaci mezi jednotlivými tréninkovými dny. Cílem mého článku není vás odrazovat od častého tréninku, jen byste si měli uvědomit, že tělo máme jen jedno a musíme se o něj podle toho starat. Nic nám přece neuteče!

Hodnocení článku
  • 98%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 98%
98%

Sdílejte tento článek se svými známými

Aktuálně tento článek doporučuje:

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.