O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Tipy a návody

Tipy, že i dovolená u moře může být aktivním odpočinkem

Napsal David Vajda

Dovolená u moře je snad neoblíbenější částí roku pro většinu z nás. Někteří preferují odpočinek od pracovních starostí a každodenního shonu v zimních měsících, někteří zase v těch letních. Každý máme své oblíbené dovolenkové destinace, kde trávit volný čas, nasávat pohodu a možnost nadýchat se čerstvého svěžího vzduchu.

Člověk je jedinečný tvor, který má své přání, koníčky, záliby a touhy s kým si užít svou dovolenou. Někdo rád tráví svůj volný čas na dovolené s partnerem, jiný zase s kamarády, rodinou nebo se najdou i takoví, kteří si nejlépe užijí dovolenou sami se sebou. Osobně mohu říci, že této skupiny nepatřím, ale chápu, že každý preferuje něco jiného.

V tomto článku bych se rád zaměřil, jak se udržet aspoň v částečné kondici na dovolené, kde máme někdy ve velké míře omezené možnosti pro trénování. Pokud chodíš cvičit pravidelně, tak už předem dobře víš, jak to bude v posilovně vypadat, když si dáš na 14 dní pauzu od tréninku.

Dovolená a strava

Návraty do tréninkového koloběhu nejsou nikdy jednoduché. Dovolená u moře často nenabízí ani ideální stravu, jelikož nemáš takový přístup ke kvalitním potravinám, neznáš pořádně město nebo předražené potraviny tě k tomu občas odradí. Co si budeme povídat, hotelové jídlo pro tvé tělo taky nebude žádná kalorická bomba.

TIP: Naši klienti sportovního magazínu si vychvalují před dovolenou nakoupit čerstvé bio potraviny a trvanlivé výrobky, o kterých píšeme v našich článcích. Následně velmi rádi začnou konzumovat potraviny i po návratu z dovolené.

Jídelníček do jisté míry na dovolené dodržovat nemusíš, „hřešit někdy musí každý“. Pokud budeš mít pravidelný pohyb aspoň pár hodin denně během dovolené, přebytečné kalorie a cukry spálíš během sportovních aktivit. Výmluvy typu „tady se nedá nic dělat“ nebo „neměl jsem dostatek času a místa“ opravdu nejsou na místě. Je to pouze o jediné věci, jestli chceš nebo nechceš.

Pokud bude tvoje dovolená u moře pouze ležení na pláži, u bazénu nebo na pokoji a budeš se cpát hotelovým jídlem a místními delikatesami, nemůžeš se divit, že po příjezdu domů ti váha ukáže 5 kg navíc. Přináším ti několik variant, jak se udržet během dovolené fit a neztratit to, na čem jsi posledních pár měsíců usilovně makal a trénoval. Zároveň ti i představím pár aktivit, které opravdu můžeš dělat úplně všude a dovolená u moře nebude pro tebe překážkou.

Plavání

Dovolená u moře - plavání

Pokud pojedeš do teplých krajin, najít moře nebo bazén pro tebe nebude problém. Plavání je výborný pohyb na rýsování a tvarování postavy. Při plavání dochází k posilování zad, hýždí, břicha, noh, zad a vlastně celého těla. Není moc sportů, u kterých můžeš tak dobře posílit všechny partie těla.

Navíc plavání slouží jako výborný regenerační prvek, během klasických tréninků. Voda tělo nadnáší a tím nezatěžuje tolik klouby. A extra tip pro ženy – často se uskutečňuje v zahraničních přímořských letoviscích cvičení ve vodě, které je výborný pomocník proti tvorbě celulitidy.

Běhání na pláži

Dovolená u moře - běhání po pláži

Běhání na pláži si u nás v republice neužiješ každý den. Pokud právě v těchto dnech u tebe probíhá dovolená u moře, tak proč toho nevyužít. Běhat můžeš i ve vodě při pobřeží nebo v bazénu. Oba dva typy běhaní budou o něco náročnější než klasický běh venku, ale doporučuji rozhodně stále zkoušet nové věci. Nedělej si ze cvičení stereotyp.

Díky odporu vody bude běh trošku těžší než na suchu, ale o to bude více účinný. Můžeš vyzkoušet dřepy ve vodě, u kterých opět nebudeš zatěžovat tolik kolena díky působícímu odporu a zpevníš zadek a stehna zároveň. Sice to na první pohled možná moc nevypadá, ale taková letní dovolená u moře nabízí plno možností pohybu a v tomto případě i zadarmo.

Surfování

Dovolená u moře - surfování

Surfování není jen sport, je to něco daleko více. Surfování je životní styl a přátelská komunita lidí, kteří drží při sobě. Stále více se dostává tento sport do podvědomí lidí a v posledních letech je o surfování enormní zájem. Lidé žijící v přímořských oblastech jsou na prkně třeba každý den a rádi si otevírají svoje půjčovny, které pro tebe budou během dovolené lehce k dispozici.

Problém by mohl nastat v situaci, kdy se postavit na prkno není úplně nejjednodušší a pro začátečníka je rada odborníka celkem důležitá. Nejčastější lokalitou pro surfování v Evropě je Francie, Portugalsko a Španělsko. Co se týče exotičtějších destinací najdeš půjčovny prken určitě na Bali, Srí Lance nebo v Austrálii. Pro hodně lidí se surfování stane láskou a závislostí na celý život.

Místní posilovna

Dovolená u moře - posilovna

Většina kvalitních hotelů v dnešní době má posilovnu standardně k dispozici. Pokud se nechystáš spát na hostelu nebo ubytovně, tak o místo pro trénink máš vystaráno. Teď je otázkou, jestli se tam během dovolené přinutíš vůbec dojít. Pokud nechceš vypadnout z tréninkového rytmu, ranní hodinka v posilovně ti nic neudělá.

Osobně doporučuji potrénovat před nebo po snídani. Tvoje tělo má po ránu nejvíce energie, jelikož v noci během spánku regenerovalo. Odpoledne už nemusíš mít takovou chuť se do posilovny podívat, protože výlety nebo procházky na ostrém sluníčku tě mohou pěkně unavit a tím pádem už nezbývá další síla pro trénink.

TIP: Nechceš ani na dovolené přijít o svoji vytrénovanou postavu a stále chceš zůstat ve formě? S produkty od Ketomix nebo Chytrý jídelníček už nemusíš mít strach, že tě něco takového může potkat.

Kolečkové brusle

Dovolená u moře - kolečkové brusle

Kolečkové brusle jsou jedna z možností, že i dovolená u moře může být výborný pomocník, jak se dobře odreagovat a rozhýbat své tělo. Velké plus je, že brusle nejsou až tak velké a půjdou dobře zabalit do kufru nebo tašky.

Samozřejmě, jedna z dalších variant může být i kolo, které už ale tak lehce skladné nebude. S bruslemi můžeš zažít krásné projížďky po pobřeží v kombinaci se západem slunce a to už za to stojí. Posiluješ stehna, zadek a lýtka zároveň.

Paddleboard

Dovolená u moře - paddleboard

Prkno je hodně podobné tomu surfovacímu. Navíc k paddleboardu ještě potřebuješ pádlo a rovnováhu. Žádné extra zkušenosti, předchozí jízdy, nebo dlouhé vysvětlování není potřeba, vše se naučíš praxí a hlavně rychle. Tento sport je absolutní relax a je vhodný pro všechny. Nejdůležitější je pevně se postavit na prkně a potom pádlovat z levé i z pravé strany střídavě.

Vyzkoušet si můžeš paddleboard samozřejmě někde u nás na jezeře, ale raději se doporučuji projet třeba v Chorvatsku na výpravu po otevřeném moři. Dá se říci, že je to moderní forma sportu, která určitě časem prorazí i u nás, jen to možná bude chtít ještě trošku času.

Turistika a výšlapy

Dovolená u moře - turistika

Pro milovníky hor nemusím rozsáhle vysvětlovat, jak jsou pro posílení nohou důležité a podstatné výšlapy a zdolávání vysokých horských převýšení. Při vysokohorské turistice získáš perfektní fyzičku a posiluješ nejen nohy ale celé tělo. Výborně si taky vyčistíš hlavu od všemožných starostí.

Osobně výšlapy mohu doporučit jako ideální doplňkovou činnost během klasického posilování. Například já osobně během tréninku CrossFitu cítím viditelné zlepšení právě v silových částech tréninku zaměřené na nohy.

TIP: Chceš se cítit během dovolené v dokonalém pohodlí a zvládnout výlety ve špičkovém oblečení nebo obuvi? Přečti si náš další článek, kde ti dáme tipy na vhodné oblečení pro vybavení na běh, outdoor, vycházkovou chůzi nebo pro adrenalinové sporty.

Chytře naplánovaná dovolená u moře

Předtím než budeš vybírat destinaci pro tvoji příští dovolenou, zkus se podívat před odjezdem na nejbližší fitko nebo činnost, která je pro danou zemi zajímavá. Každá země je unikátní a jsou určité sporty a aktivity, které nikde jinde dělat nemůžeš, tak proč si nevyzkoušet něco nového a zajímavého, co jinde nezažiješ.

V dnešní době internetu není nic jednoduššího než se podívat na web a naplánovat si svůj pobyt dopředu podle představ. Dovolená u moře pak pro tebe bude nezapomenutelným zážitkem.

  • Surfování v Austrálii
  • Bojová umění v Thajsku
  • Potápění v Řecku
  • Taneční kurzy ve Španělsku
  • Lyžování v Alpách
  • Paddleboard v Chorvatsku

Dovolená u moře je i o odpočinku

Sport je krásná věc, udělá tě šťastnějším a naplňuje tělo i duši. Na druhou stranu nejsme roboti a nedílnou součástí fyzické aktivity je i odpočinek. Na dovolenou jedeš převážně, aby sis odpočinul a načerpal energii pro další měsíce v práci nebo trénování, takže pokud zvolíš jeden nebo dva dny absolutního nic nedělání, určitě nic nezkazíš.

Hodnocení článku
  • 99%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 99%
99%

Sdílejte tento článek se svými známými

Aktuálně tento článek doporučuje:

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.