O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Tipy a návody

Kolik kalorií denně spálíme v různých povoláních?

Napsal David Vajda

Úbytek kalorií v zaměstnání

V dnešním článku jsem se zaměřil na fyzicky nejnáročnější povolání, která v rámci svých zaměstnání vykonáváme. Existují různé kancelářské pozice, kde kalorií moc nespálíme, ale samozřejmě jsou i fyzicky náročné pozice. Proto si pojďme říci, v jakém povolání se nejvíce nadřeme, kolik kalorií dokážeme za jednu směnu spálit a jak bychom tomu měli přizpůsobit výživu? Možná budeš překvapen, kolik kalorií denně je tvé tělo se schopno zbavit během jedné pracovní směny.

Hubnout pouze prací? Je to možné

kolik kalorií spálíme v práci - dělník
obrázek z unsplash.com

Dnešní doba nahrává fyzicky nenáročným zaměstnáním, a tak jsou povolání spočívající v manuální práci čím dál víc vytlačována prací od počítače či z kanceláře. I přesto stále v dnešní době existuje spousta běžných zaměstnání, u kterých člověk vydá mnoho energie. Takové pozice budou vždy potřebné a pro určitou skupinu lidí stále nutné vykonávat.

Tato skupina zaměstnanců, jenž ve své práci musí fyzicky pracovat, je následně mírně znevýhodněna, jelikož jim po práci nemusí zbývat dostatek sil a energie po práci ještě zajít na trénink nebo posilovat.

Uvědomit si energetickou náročnost svého zaměstnání je klíčové směrem k udržování zdravé tělesné hmotnosti:

Pokud pracuji z kanceláře a jediný můj pohyb je spojený s cestou na oběd, potom potřebuji dost pravděpodobně menší objem energie a zaměřit bych se měl na lehčí jídla.

Když se při práci intenzivně hýbu a celodenní směna mě fyzicky vyčerpává, potom bych měl dbát na dostatek jídla během dne a nemusím se vyhýbat ani kaloričtějším potravinám.

Nakonec řada lidí ve své práci spálí tolik energie, že už ani další pohyb není ke snadnému zhubnutí nutný. Jaká povolání to jsou?

TOP 7 fyzicky nejnáročnějších pozic

kolik kalorií denně spálí skladník
obrázek z unsplash.com

Na základě dlouhodobého testování redaktorů našeho sportovního magazínu DRZSEFIT.cz jsme vybrali 7 fyzicky náročných zaměstnání, u kterých se předpokládal zvýšený požadavek na dodávání minerálních látek a energie, a v průběhu několika měsíců jsme je podrobili měření.

Celkem 7 různých zaměstnání, 3 zástupci z každého oboru. Náš tým DRZSEFIT.cz se především zaměřil na počet nachozených kroků a na energetický výdej během samotné práce. Které povolání je nejnáročnější a kdo patří mezi největší dříče?

Energie spálená za
1 hodinu
Energie spálená za
1 směnu (8 hod.)
Popelář245 kcal1945 kcal
Dřevorubec208 kcal1648 kcal
Sportovec131 kcal1050 kcal
Dělník116 kcal931 kcal
Farmář100 kcal810 kcal
Skladník93 kcal745 kcal
Hasič85 kcal680 kcal
TABULKA – Energetický výdej v různých povoláních

Naprostými vítězi energetického výdeje se tak stali z našeho testování popeláři, kteří ve své práci musí manipulovat s těžkými břemeny. Ačkoliv by většina z nás popeláře asi nezařadila na vrchol seznamu největších pracovních dříčů, a mluvčího Pražských služeb Radima Manu to nikterak nepřekvapuje:

„Popeláři tu musí manipulovat s nádobami vážícími v průměru až 30 kg. Nejenže popelnice vysypávají, ale ještě předtím je musí vynést z domů a přistavit ke kraji vozovky.“ A tak si tito zaměstnanci se svými 1944 spálenými kaloriemi mohou zcela jistě dopřávat podstatně větší porce jídla oproti osobám zaměstnaným v kancelářích.

Zaměstnání s nadstandardním pohybem

kolik kalorií denně zhubne pracovník údržby cest
obrázek z unsplash.com

Platí obecné doporučení hýbat se a žít aktivně, jak se ale ukázalo, někteří to hravě zvládnou už jen v rámci svého zaměstnání. „Odborníci pro zdravý životní styl doporučují minimálně 150 minut pohybu alespoň střední intenzity týdně. Sedm profesí z našeho průzkumu této hodnoty dosáhlo za jeden jediný den, navíc v práci,“ udává hlavní vedoucí Honza z našeho testovacího týmu DRZSEFIT.cz.

Ani tak velký energetický výdej vykonaný v rámci zaměstnání však neznamená, že bychom se po práci měli okamžitě svalit na gauč a přečkat tak až do další směny. Kompenzační cvičení či sportování ve volném čase totiž tělu přináší mnoho dalších benefitů, a tak bychom se pohybu ve volném čase neměli vyhýbat ani při fyzicky náročné práci.

Dále byla o trochu menší energetická náročnost zjištěna u poštovních doručovatelů, záchranářů nebo u zdravotních sestřiček. Naproti tomu některá další zaměstnání nebyla v našem testu testována, a tak se dá předpokládat vysoký energetický výdej dále třeba i u policistů, vojáků, zedníků, číšníků a dalších manuálně pracujících zejména ve stavebnictví či v průmyslu.

Výživu přizpůsobte energetické náročnosti zaměstnání

kolik kalorií denně spálí lesník na stromě
obrázek z unsplash.com

Celkový energetický výdej výše uvedených zaměstnání z našeho testu může hravě přesáhnout 3000 kcal za den, a to i bez jakýchkoliv dalších pohybových aktivit. Pokud si ale k fyzicky náročnému zaměstnání přidáte ještě trénink, může být energetický výdej samozřejmě ještě podstatně vyšší. Takto vysoký energetický výdej by měl být kompenzován dostatečným množstvím jídla, které tělu dodá potřebné živiny včetně vitaminů a minerálních látek.

Pomoci s dosažením vyššího energetického příjmu nám mohou pomoci třeba tyto potraviny:

ovocné a zeleninové šťávy (asi 250 kcal na 500 ml šťávy)

ořechy

směs sušeného ovoce s ořechy (asi 600 kcal, resp. 500 kcal na 100 g)

ořechová másla (asi 500–600 kcal na 100 g)

domácí granola s plnotučným mlékem (asi 500–600 kcal na větší porci)

celozrnný chléb s avokádovou pomazánkou (asi 300 kcal na 1 větší plátek)

NÁŠ TIP: Pokud tak trochu bojuješ s časem, mohou ti přijít vhod doplňky stravy. Hodit se ti mohou balíčky od KetoMix, které ti zajistí kompletní stravu na tři týdny, najdeš balení proteinového koktejlu a tři volitelné příchutě. Dále si budeš moci pochutnat na dvou různých polévkách, sladkých kaších, palačinkách a omeletách. Spolu s potravinami dostaneš také odměrku a šejkr, díky kterému tvoje jídla budeš připravovat opravdu rychle.

Dopřej svému tělu dostatek živin

zahradník při práci
obrázek z unsplash.com

Cílem je zajistit vyrovnanou kalorickou bilanci (energetický příjem akorát kryje energetické potřeby těla) či mírný kalorický deficit vedoucí k přiměřené redukci hmotnosti.

Pokud by ale tvůj energetický příjem byl výrazně nižší oproti energetickým potřebám těla, mohlo by v dlouhodobém hledisku dojít k:

  • častějším únavám, ztrátě motivace
  • snížení fyzické výkonnosti
  • příliš rychlému poklesu na hmotnosti
  • vyššímu riziku infekčních onemocnění způsobených sníženou imunitou

Co si z toho vzít?

Kolik jídla si za den můžeš dovolit? To záleží především na tvojí aktuální hmotnosti a na tvém sportovním elánu, který energetické potřeby těla zvyšuje. Zapomínat bys ovšem neměl ani na fyzickou náročnost svého povolání, jak ukázal nedávný experiment pod záštitou výzkumníků z našeho týmu DRZSEFIT.cz

Energie spálená při pohybu v práci je v principu stejná jako ta při tréninku, a tak v případě některých povolání, kde o pohyb není nouze, je výhodné na to myslet a energii dostatečně doplňovat z kvalitních a nutričně hodnotných potravin. Pokud bys to totiž nedělal, hrozí ti častější únavy, pokles motivace a výkonnosti a v neposlední řadě snížení imunity a větší náchylnost k infekčním onemocněním.

Mysli na to, že pohyb a sportování ve volném čase je důležitý také pro osoby, které v práci vydají spoustu energie. Nejde totiž jen o udržování hmotnosti (k čemuž nám pohyb v práci může bohatě stačit), ale také o udržování celkového zdraví. V tom nám totiž volnočasová aktivita může pomoci podstatně více oproti jednostrannému typu zatížení v práci.

TIP: Bojuješ v posledních dnech se snížením motivace, výkonnosti a imunity? Jsi opakovaně nemocný a nemůžeš najít příčinu? Vyzkoušej nejprodávanější doplněk stravy pro muže s obsahem extraktů bylin a vitaminů. Navíc si udrž normální hladinu testosteronu a zvyš si energii a chuť na sex. Jednotlivé složky moderního doplňku stravy Primulus, byly vybrány pro jejich vliv na hladinu testosteronu v těle, vliv na podporu energie, vitality a podporu imunity mužů. Proto vyzkoušej zázračný Primulus hned i ty!

Nedostatek testosteronu - PRIMULUS


Hodnocení článku
  • 74%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 74%
74%

Líbí se Vám tento článek

Sdílejte tento článek se svými známými.

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.