Nafouklé břicho
Všichni to známe. Nadýmání nebo pocit nafouknutého břicha není nic příjemného a trápí každého z nás. Pokud tě trápí tyto potíže, zaměř se především na příčinu, co nafouklé břicho způsobuje.
Jednou z hlavních příčin jsou potraviny. Jedná se o individuální záležitost u každého člověka. Není pravidlem, co nesedí jiným, nebude sedět tobě. Každý jsme svým způsobem originál, takže na každého působí konkrétní potravina odlišně.
I přesto jsou v jídelníčku potraviny, kterým se vyplatí vyhnout. Které to jsou? Vybrali jsme pro tebe ty nejzásadnější, o kterých rozhodně stojí něco říct více.
1. Luštěniny
Luštěniny, mezi které patří fazole, čočka či hrách, mohou být škodlivé, pokud je před samotným vařením nenamočíš. Během vaření pak musíš ideálně odebírat nadbytečnou pěnu. Aby tě netrápily potíže s nadýmáním, můžeš z luštěnin zvolit loupané luštěniny, ke kterým se řadí například červená čočka.
2. Brukvovitá zelenina
Do skupiny brukvovitých řadíme zelí, kapustu či brokolici. Tyto druhy mohou břichu pořádně zavařit. Brukvovitá zelenina obsahuje rafinózu, kterou v tlustém střevě tráví bakterie produkující plyny. Doporučujeme tuto zeleninu konzumovat v menším množství, pokud nechceš, aby tě trápilo nafouklé břicho.
3. Mléčné výrobky
Nebezpečné jsou především mléčné výrobky obsahující velké množství laktózy. Laktóza je pro tělo špatně stravitelná. Sáhni po kysaných mléčných výrobcích a tvrdých sýrech s nízkým obsahem laktózy.
4. Přesolené potraviny
Pozor by sis měl dávat na solení a na přesolené potraviny jako jsou brambůrky či chipsy. Tyto potraviny velmi lehce způsobují nafouklé břicho a zažívací potíže, pokud je konzumuješ ve větším množství.
NÁŠ TIP: Máš problémy s návaly? Pocením? Nespavostí? Sniž příznaky menopauzy a zvyšuj si energii a chuť na sex. Přečti si více o Feminusu.
5. Perlivé nápoje
Nadýmání a nafouklé břicho způsobují i perlivé nápoje. Pozor na sodovku nebo minerálku s bublinkami. Je vhodné pít především neperlivé nápoje. Vyřaď látky jako je sorbitol a xylitol, které najdeš v některých dietních nápojích bez cukru nebo žvýkačkách.
6. Ovoce
Z ovoce bys měl omezit konzumaci jablek obsahujících fruktózu a sorbitol. Jedná se o cukry, které jsou pro některé lidi těžko stravitelné. Ne každá potravina, kterou jsme v tomto článku uvedli, musí mít u tebe za následek potíže s nadýmáním. U každého člověka je to rozdílné.
Které potraviny by si ale naopak měl konzumovat?
1. Fenykl a další bylinky
Fenykl je známá bylinka pro boj s trávícími obtížemi. Pomáhá s nafouklým břichem a podrážděným žaludkem. Obdobný účinek má máta, zázvor a anýz. Známý je také heřmánek, a to především u dětí.
Určitě doporučujeme konzumovat.
2. Okurka a meloun
Co spojuje okurku a meloun? Velký obsah vody. Sáhni právě po potravinách obsahujících velké množství vody. Díky okurce se zbavíš nadmutého břicha, jelikož je nadýmání způsobeno zadržováním vody.
3. Papája
V tomto tropickém ovoci je enzym papain. Papain pomáhá štěpit bílkoviny v trávicím traktu a tím pomáhá usnadňovat trávení. V papáje najdeš i velmi bohatou porci vlákniny, která podporuje správnou funkci zažívacího systému.
TIP: Máš problém se soustředit? Zlepšíme ti duševní a kognitivní činnost. Budeš se lépe soustředit, rychleji myslet a celkově se cítit mentálně lépe. Stačí se podívat blíže na doplněk stravy Feminus.
4. Petrželová nať
Jak je známo, nafouklé břicho vzniká také zadržováním vody. Čerstvě nasekaná petrželová nať slouží jako přírodní močopudný prostředek. Určitě se vyplatí ji mít v kuchyni.
5. Banány
Banány stejně jako avokádo, kiwi, pomeranč či pistácie, jsou bohaté na draslík. Draslík zabraňuje zadržování vody tím, že reguluje hladinu sodíku v těle. Banány krom toho obsahují rozpustnou vlákninu pomáhající ke zmírnění nebo zabránění zácpy.
6. Jogurty s probiotiky
Probiotika pomáhají regulovat trávení a podporují celkové zdraví trávicího traktu. Je dobré si najít jogurt obsahující probiotika. Jogurt si můžeš klidně osladit medem, marmeládou či využít müsli.
SUPER TIP: Chceš mít kvalitnější spánek? Nemůžeš v noci usnout? Méně převalování, rychlejší usínání a celkově kvalitnější spánek. Ráno se budeš probouzet odpočinutý, vyzkoušej přírodní produkt Dreamly.
Závěr:
Obecně s trávením pomáhají potraviny s obsahem vlákniny či vody. Stejně tak je vhodné užívat probiotika. Probiotika najdeš například v kysaných produktech.
V našem článku jsi si mohl přečíst, kterým potravinám by ses měl raději vyhnout. Důležité je, ale znát své tělo a podle toho upravit jídelníček. Jak bylo řečeno úvodem, každý člověk je jiný a také jinak reaguje na každou potravinu.
Čerpáno ze zdrojů:
1. Healthline.com – 13 Foods That Cause Bloating (and What to Eat Instead)
2. Eroftexas.com – 7 Foods That Can Cause Bloating
3. Time.com – The Best and Worst Foods for Bloating
Hodnocení článku
-
82%
Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte tento článek se svými známými
Přidat komentář