O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Ostatní

Perlivá voda: Má smysl preferovat perlivé nápoje před těmi neperlivými?

Perlivé nápoje jsou známé svým osvěžujícím a příjemným požitkem z pití.

Oblíbená perlivá voda

Perlivá voda ve sklenici

Perlivá voda, známá také jako sycené nebo obecně perlivé nápoje, si získaly mezinárodní popularitu díky několika faktorům. Kromě osvěžující chuti a široké škály příchutí, včetně klasiky jako Coca-Cola, kofola, ovocné limonády a další perlivé vody, jsou tyto nápoje snadno dostupné, cenově přijatelné a díky masivní marketingové kampani (například Coca-Cola investuje ročně až 4,7 miliardy dolarů do reklamy) jsou široce propagovány.

Nicméně, perlivá voda není jenom o cukru či umělých sladidlech. Neochucená perlivá voda například představuje kvalitní a osvěžující alternativu k obyčejné vodě. Minerální vody pak přinášejí důležité minerály, jako například:

hořčík

vápník

sodík

draslík

5 potenciálních výhod

Perlivá voda - pijící žena

Zmírnění nevolnosti: I když mohou bublinkové nápoje u některých jedinců vyvolávat žaludeční problémy, u jiných mohou právě naopak zmírnit nevolnost, nadýmání nebo potíže s trávením.

Zvýšení pocitu sytosti: Perlivá voda údajně zvyšuje pocit sytosti. Studie provedená v Tokiu v roce 2012 potvrdila tento efekt ve srovnání s neperlivou vodou. Avšak pro potvrzení těchto výsledků jsou potřeba další rozsáhlejší studie.

Pomoc při zácpě: Opět se jedná spíše o zmírnění příznaků. Například dvoutýdenní výzkum na 40 starších dospělých, kteří prodělali mozkovou příhodu, potvrdil, že průměrná frekvence vyprazdňování se ve skupině pijící sycenou vodu téměř zdvojnásobila ve srovnání se skupinou pijící vodu z kohoutku. Existují také další důkazy o tom, že perlivá voda může snižovat příznaky zažívacích potíží, včetně bolesti žaludku.

Může zvýšit hydrataci a osvěžení: Zvýšení hydratace a osvěžení můžeš dosáhnout tím, že budeš upřednostňovat perlivé nápoje, které mnozí považují za příjemný způsob osvěžení, a proto je mohou častěji konzumovat než obyčejnou vodu. Je však důležité, aby si volil neslazené varianty a vyhýbal se těm s přidanými potravinářskými látkami.

Zjednodušuje polykání: Některé menší studie naznačují, že perlivá voda může pomoci zlepšit schopnost polykání u osob s dysfagií nebo problémy s polykáním. Ve studii z roku 2016 jsme zjistili, že perlivá voda nejlépe stimulovala nervy zodpovědné za polykání.

Vysoký krevní tlak? Špatný cholesterol? Slabé srdce?
Podpořte zdraví svého srdce díky přírodnímu doplňku stravy s obsahem resveratrolu. To je doplněk stravy Kardilus.

3 rizika perlivých nápojů

voda na stole

Zažívací problémy: Zejména u jedinců s citlivým trávením může sycená perlivá voda, kofein a vysoký obsah cukru způsobit krátkodobé nepříjemné vedlejší účinky, jako je říhání, nadýmání, plynatost a bolest žaludku. V takových případech je vhodné, aby si omezil konzumaci nebo přešel na neperlivou vodu.

Zubní problémy: Dlouhodobé a nadměrné užívání slazených minerálních vod nebo sodovek může poškodit zubní sklovinu. Proto je důležité, aby si vybíral vody bez přidaného cukru a kyselin.

Skrytý cukr: Některé slazené perlivé nápoje mohou přispět k příjmu nadbytečného cukru, což může způsobit přibírání na váze nebo zubní kazy. Alternativou jsou nápoje se sladidly, ale i ty mohou způsobovat trávicí potíže při nadměrném užívání.

Cítíš se slabý? Nemáš často náladu? Chybí tvému tělu dlouhodobě vitamíny? Veganus má skvělé složení, ve kterém najdeš všechny látky, které jsou pro příznivce rostlinné stravy důležité. No a když se k tomu přidá fakt, že cena za tento doplněk je vlastně v porovnání s ostatními možnostmi velmi příjemná a že doplněk je vyroben s ohledem na životní prostředí, není vůbec co řešit. Právem totiž dostaneš jeden z nejlepších suplementů svého druhu na trhu.

Co říká věda?

perlivá voda ve sklenici

Minerální vody: Studie z roku 2021 se zaměřující na nefrologické a urologické zdraví zdůrazňuje důležitost povědomí o obsahu minerálních látek v balených minerálních vodách a jejich možný vliv na zdraví. Pokud máš problémy s ledvinami či močovými cestami, je vhodné, aby si konzultoval příjem minerálních látek se svým lékařem.

Ochucené perlivé nápoje: Studie s názvem „Erozivní potenciál ochucených perlivých nápojů“ zkoumá možné negativní vlivy pravidelné konzumace těchto nápojů na zdraví zubů. Vyplývá z ní, že látky snižující pH mohou mít erozivní účinek na zubní sklovinu.

Perlivá voda: Studie z roku 2017 zkoumala vliv perlivé vody na účinnost léčiv. Zjistilo se, že perlivá voda může zlepšit absorpci některých léků, ale u jiných může mít opačný účinek.

Je pro tebe perlivá voda dobrá nebo špatná?

Závěr

Perlivá voda je oblíbenou součástí jídelníčků mnoha lidí, avšak je důležité, aby si zvážil, jak jejich přínosy, tak i možná rizika. Zatímco mohou pomoci s žaludečními potížemi, pocitem sytosti a zácpou, u některých jedinců mohou způsobovat zažívací problémy, poškození zubů a příjem nadbytečného cukru. Je tedy vhodné, aby si je konzumoval uvážlivě, s ohledem na individuální zdravotní podmínky a případné interakce s léky.

Čerpáno ze zdrojů:

  1. ScienceDirect.com
  2. Wiley.com
  3. MDPI.com
  4. MarketingEdge.com
  5. Pubmed.gov

Hodnocení článku
  • 70%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 70%
70%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.