Jízda na kole nebo běhání
Jestli chceš zhubnout nějaké nadbytečné kilogramy, bez aktivního pohybu se zcela jistě neobejdeš. Samozřejmě jsou možnosti, u kterých můžeš zhubnout bez pohybu, ale jedná se o značně nepraktické způsoby, které tě pravděpodobně ani nebudou bavit. Mezi nejvíce oblíbené a používané varianty se řadí aerobní aktivity jako jízda na kole nebo běhání.
V tomto článku ti vysvětlím hlavní rozdíl mezi jízdou na kole, běháním a dalšími nejčastějšími pohybovými aktivitami, navíc se dozvíš, se kterou aktivitou můžeš rychleji a efektivněji zhubnout.
Výdej energie během výkonu
Jelikož jsem aktivní sportovec, občas řeším a sleduji svůj výdej energie během pohybové aktivity. Je zajímavé pozorovat při různých sportovních činnostech jako je jízda na kole, běh nebo klidně CrossFit, jaké faktory v celkovém měřítku ovlivňují celkový výdej.
Dnes už přesně znám nejdůležitější charakteristiky, jsou to tyto:
Tělesná hmotnost sportovce – čím vyšší váha sportovce, tím větší výdej bude během tréninku mít. Délka pohybové aktivity – čím delší sportovní činnost, tím logicky bude větší výdej energie a více spálených kalorií. Intenzita pohybové aktivity – aby ji pochopil každý čtenář tohoto článku, intenzitu tréninku můžeme vyjádřit, že čím vyšší tepovou frekvenci budeme mít, tím vyšší výdej energie, to také úzce souvisí s rychlostí pohybu.Určitě bych dále mohl zmínit jako jeden z dalších faktorů například povětrnostní podmínky, které na své trati musíme zdolat, ale ty lze pro zjednodušení “ukrýt” pod intenzitu pohybu, protože ovlivní naši tepovou frekvenci a náročnost pohybu.
Může to například být:
Venkovní teplota Vlhkost vzduchu Převýšení okolního terénuNÁŠ TIP: Jsi časově omezený/á a máš na sport třeba jen hodinu denně? Potom pro tebe bude lepší běhání, protože za daný čas spálíš více energie. Nikdy nepodceňuj bolest kolen a kloubů, která se může během běhání dostavit. Nejlepší prevencí jsou doplňky stravy od Kloubus.
Srovnání výdeje energie na trase 10 km
Bude výdej energie zcela stejný pokud 10 km trasu poběžím nebo zvolím jízdu na kole? Na tuto zapeklitou otázku jsem vypracoval srovnání, které by mohlo být pro tebe celkem zajímavé.
Než ti řeknu finální řešení, na samém začátku této úvahy se nám pro toto srovnání nabízí hned 2 řešení celé situace:
Ať už se bude jednat o jakýkoliv pohyb, výdej energie bude stejný. To zásadní je přece uražená vzdálenost, která je stejná. Jestli ji ujdeme, uběhneme, nebo přejedeme na kole, je úplně jedno! Výdej energie se bude lišit. Kvůli intenzitě pohybu. Takže při intenzivněji vykonávaném pohybu, při kterém mi bude rychleji tlouci srdce a dosáhnu vyšší rychlosti, vydáme více energie, i když mi zdolání 10 kilometrů bude trvat třeba podstatně kratší dobu.O větším výdeji energie rozhodne vyšší intenzita pohybu
Tuto úlohu si vyřešíme na těchto druzích aktivity:
Běh pomalou rychlostí 9,6 km/h Běh rychlou rychlostí 14,4 km/h Pomalá jízda na kole rychlostí 17 km/h Rychlá jízda na kole rychlostí 24 km/hTabulku výsledků ti ukážu na modelovém příkladu 65 kilové ženy a 80 kilového muže.
Největší množství energie spálíš díky běhání
Běhání | Jízda na kole | |||
pomalé (9,6 km/hod) | rychlé (14,4 km/hod) | pomalá (17 km/hod) | rychlá (24 km/hod) | |
Muž | 780 kcal/hod | 1020 kcal/hod | 540 kcal/hod | 800 kcal/hod |
Žena | 640 kcal/hod | 830 kcal/hod | 440 kcal/hod | 650 kcal/hod |
Už při letmém pohledu je zřejmé, že běháním spálíme za jednotku času více než jízdou na kole. U mužů-běžců se dokonce v případě některých náročných tréninků či závodů může stát, že překonají magickou hranici 1000 kcal spálených za hodinu.
NAŠE DOPORUČENÍ: Jsi časově flexibilní a chtěl/a by sis na kole udělat výlet na půlku odpoledne? Pak je cyklistika výhodnější, jelikož během celého výletu zvládneš spálit víc než jedním vyběhnutím. Udržuj se své svaly silné nejen pravidelným pohybem, ale také správnými doplňky stravy od Blendea.
Vyber si, co tě baví
Ve stínu všech těch kalorických výpočtů bychom neměli zapomínat ani na to nejdůležitější – pohybová aktivita by tě měla bavit a rozhodně by neměla způsobovat bolest. Alespoň s výjimkou bolesti svalů, té se čas od času asi nevyhneš.
Proto se zamysli ještě nad následujícími faktory:
Trápí tě nadváha nebo obezita? Potom bys to s běháním prozatím neměl/a příliš přehánět, protože tím trpí tvůj kloubní aparát. Zaměř se zpočátku na klasickou chůzi, nordic walking nebo jízdu na cyklistickém trenažéru. Bolí tě záda v oblasti beder? Cítíš zvýšenou bolest při jízdě na kole? Potom dej raději přednost běhání, kde zátěž na bedra není tak vysoká jako v případě cyklistiky. Pokud tě trápí bolest v oblasti bederní části páteře, doporučuji návštěvu fyzioterapeuta a zkuste společně zapátrat, čím jsou bolesti zad způsobené a jak je možné je odstranit. Baví tě jeden sport více než druhý? Cítíš, že v nějakém sportu vynikáš? Potom můžeš bez obav zapomenout na nějaká doporučení vycházející z kalorických tabulek a věnuj se jednoduše tomu, co tě baví víc.Jízda na kole a benefity
Jízda na kole je skvělou vytrvalostní sportovní aktivitou. A podle toho, jak moc se do pedálů opřeš, tolik si i mákneš. Je to čistě na tobě kolik tomu dáš. Cyklistika tě efektivně udrží ve formě jak fyzicky, tak i psychicky.
Než se oblečeš do sportovního a seřídíš si sedlo, přečti si, jaké výhody ti tento sport může přinést:
Snížíš si svou hmotnost – jízda na kole přináší posílení svalů dolních končetin a celkově můžeš budovat svalovou tkáň, která následně pálí kalorie, i když jsi v klidu. Za hodinu středního tempa (20 km/h) žena vážící 60 kg spálí cca 420 kcal, 80kg muž pak 560 kcal. A to se během víkendového cyklovýletu pěkně nastřádá. Posílíš nohy – čím náročnější terén a čím rychleji jedeš, tím více působíš na růst svalů. To ale nemůžeš dělat několik hodin v kuse. Proto může být fajn po prvních pár kilometrech v rámci projížďky zařadit pár sprintů a následně se “vyjet” nebo zařadit čistě sprinterský trénink. Významně zlepšíš fyzickou kondici – pokud jízdu na kole pojmeš opravdu tréninkově a zvolíš rychlejšího tempo nebo kopcovitý terén, výrazně si tak zlepšíš fyzickou kondici, která se hodí nejen v běžném životě, ale i v dalších sportech jako například box nebo CrossFit. Je to „EKO FRIENDLY“ – nemusíš hledat místo na parkování a vyhneš se zpoceným davům v MHD. Pokud se rozhodneš jet na kole například ráno do práce, může to být fajn start dne, co myslíš? Navíc snižuješ uhlíkovou stopu, takže je určitě fajn občas vyměnit kolo za auto. Dáš odpočinek hlavě – kromě toho, že cyklistika je skvělým sportem, dost významně také přispívá k duševnímu zdraví. Uleví od všudypřítomného stresu a je prevencí úzkostí nebo deprese.TIP: Jsi úplný nováček se sportem a nevíš kde začít? Máš problémy se spánkem, které tě dokonce limitují se sportem začít? Užitečný způsob zbavit se problémů s nekvalitním spánkem najdeš u Dreamly.
Co si z toho vzít?
Z vybraných aktivit jízda na kole nebo běh se podle mého srovnání stává pomyslným vítězem rozhodně běh. Běhání patří mezi fyzicky nejnáročnější pohybové aktivity, takže není divu, že při něm spálíš opravdu velkou porci kalorií. V některých případech se dokonce dá spálit více než 1000 kcal za hodinu, což už je pořádná porce kalorií.
Ani s cyklistikou se ale při hubnutí rozhodně neztratíš. Navíc pokud už naskočíš do sedla, je dost pravděpodobné, že pojedeš déle než jen 1 hodinu, a tak za celý trénink (výlet) spálíš nakonec mnohem víc než jedním hodinovým během.
Nejdůležitější ale je, že jak kolo, tak běh, jsou účinné pohybové aktivity vhodné při redukci hmotnosti. Vyber si proto také podle toho, jestli ti některá z nich více sedí a naplňuje. Je totiž dost možné, že díky tomu ji vydržíš vykonávat pravidelně, což je pro účinné hubnutí to nejdůležitější.
Hodnocení článku
-
72%
Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte tento článek se svými známými.
Přidat komentář