O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Zdravá výživa

Jak si naplánovat jídlo na cesty do přírody?


Jídlo na cesty

Správně zvolené jídlo na cesty do přírody zažene hlad a doplní svalům energii.

Na svačinku je nejvhodnější ovoce, ořechy nebo tyčinky.

Pokud máš velký hlad, připrav si obložené bagety, tortilly nebo těstoviny.

Kromě jídla mysli rovněž na dostatečný pitný režim.

Aktuálně probíhající léto si doslova říká o to vyrazit na výlet do přírody nebo na výšlap do hor. Vedle předem naplánované trasy a vhodného oblečení je důležité současně nepodcenit přípravu jídla, protože jak přebytek, tak nedostatek může prožitek z výletu nepříjemně pokazit.

V tomto článku si ukážeme, jak by mohla v batohu vypadat přihrádka s jídlem na cesty či do hor.

Než se rozhodneš vyrazit, vyřeš jídlo na cesty rozhodně s dodatečným předstihem.

Jaké jídlo na cesty zvolit?

jídlo na hory
obrázek z unsplash.com

Preferuj lehké, energeticky bohaté jídlo, které se nekazí!

Ať už jsi zastánce krabičkových jídel, svačinek do kapsy nebo ovoce, zaměř se na některé zásady stravování na výletech:

Sušené ovoce zabere méně místa v batohu než čerstvé ovoce.

Energetická hodnota je tvůj nejlepší kamarád. Energeticky bohatá jídla zaberou v batohu méně místa a snadněji naplní tvoje potřeby živin na cestě.

Na konzervy se příliš nespoléhej. Jsou těžké na žaludek, navíc je to na výletě zbytečný odpad.

Studená strava je na přípravu jednodušší, na jednodenní výlety ti bohatě postačí.

Pozor na potraviny, které se snadno pomačkají (banány, volně uložené tousty).

Z potravin se zaměř na všechny základní makroživiny. Sacharidy jsou pro tvé svaly rychlým zdrojem energie, bílkoviny pomohou se zasycením a v tucích je zase uloženo nejvíce energie.

Matchaga je čistě přírodní doplněk stravy, který geniálně a přitom zcela jednoduše kombinuje Chagu z Finska a japonský čaj Matcha. Přečti si o tom více v naší recenzi.

Jídlo na cesty: ani málo, ani moc

Umění zkušených výletníků spočívá ve správném odhadu, kolik jídla bude tak akorát. Nešťastné jsou totiž chyby na obě strany:

Když si jídla vezmeš příliš málo, pokazíš si výlet nepříjemným hladem a marným hledáním restauračních zařízení. Čím delší výlet plánuješ, tím větší pozor by sis na nedostatek jídla měl dávat.

Když si jídla vezmeš příliš moc, budeš na zádech tahat zbytečné kilogramy. Nepomůže ani svědomité “přejídání” všech přebytků, protože následná únava a útlum ti může pokazit prožitek z výletu úplně.

Speciální pozornost bys měl věnovat také plánování pitného režimu. Pokud celodenní jídelníček zbaštíš už při dopolední svačině, svět se nezboří. Jestli ti ale dojde voda ještě před polovinou výletu, máš zaděláno na pořádný problém.

8 tipů na pohotové svačiny na výlet

jídlo na hory do přírody
obrázek z unsplash.com

1. Sušené a čerstvé ovoce

Ovoce je bohatým zdrojem sacharidů, na výletech se proto hodí jako rychlý zdroj energie kdykoliv, když na tebe přijde mlsná. Sušené ovoce obsahuje více než 3x více energie, hodí se proto na delší a náročnější túry.

2. Ořechy

Ořechy jsou nabité zdravými tuky a dalšími stopovými prvky. Skvělý způsob co můžeš udělat, nakup si na cesty směs různých druhů nebo kombinaci se sušenými ovocnými plody.

3. Tyčinky

Někteří lidé by bez tyčinky na výlet či túru ani nevyrazili. Tyčinky jsou totiž doslova výletní svačinka, která rychle zažene chutě a doplní cennou energii.

Jestli potřebuješ zahnat hlad, sáhni po proteinové, která obsahuje vyšší podíl bílkovin. Náročný výlet lépe doplní tyčinka energetická, která tvému tělu dodá více jednoduchých cukrů.

4. Čokoláda

Na čokoládu pozor ! Pokud totiž plánuješ jít na výlet v letním horku, čokoláda a čokoládové oplatky jsou všechno, jen ne dobrý nápad.

Jestli ale plánuješ výlet do hor ve dne, kdy si slunce vybírá dovolenou, klidně tabulku kvalitní hořké čokolády do batohu přibal.

Opět jde o pohotový zdroj rychlé energie, která se na túře může hodit a jedná se o ideální jídlo na cesty.

5. Krekry

Křupavé krekry nabízí způsob, jak tvému tělu dodat spoustu sacharidů v nesladkých potravinách. Vyber si své oblíbené a až je budeš balit do batohu, nedávej je úplně vespod, jinak si už moc nezakřupeš.

6. Sladkosti

S klidným svědomím si na výlet můžeš vzít nějakou sladkost typu bonbonů. Okamžitě si získáš celou partu kolem sebe, navíc máš skvělou motivaci pro zdolání náročnějšího úseku, když víš, že nahoře přijde odměna.

7. Energetické gely

Pokud tě čeká opravdu náročný výlet, můžeš sáhnout po speciálních energetických gelech, které jsou zdrojem rychle vstřebatelných cukrů a elektrolytů, které se při výletu ztrácejí pocením.

8. Sušené maso

Ano, opravdu může mít sušené maso v tom malém pytlíčku podobné množství bílkovin jako tvůj normální oběd. Na výletě se ti to může hodit zvlášť v případě, kdy potřebuješ na delší dobu zasytit.

NÁŠ TIP: Další jednoduché tipy na zdravé jídlo najdeš v našem další článku Nejlepší potraviny dodávající maximální množství energie.

Přišel větší hlad? Zažeň ho něčím pořádným

obrázek z unsplash.com

Je normální, že na tebe v půlce výletu přijde hlad, který už jablkem a müsli tyčinkou jen tak nezaženeš. Pokud máš výlet naplánovaný okolo restaurace, asi ti nemusíme radit, jak ho efektivně zahnat.

Pokud ale plánuješ chodit jen v přírodě, vyplatí se na větší jídla myslet v předstihu a doma si je připravit.

1. Obložené bagety

Obložené bagety jsou taková výletová “klasika”. Připrav si oblíbenou bagetu, namaž ji Lučinou, přidej 2 plátky sýra a kvalitní šunky a ozdob ledovým salátem nebo krájeným rajčetem. Na celodenním výletu může obložená bageta klidně nahradit oběd.

2. Tortilla

Jestli máš raději wrapy nebo tortilly, použij je místo bagety. Naplň si ji dle libosti, ale osvědčená varianta se šunkou a sýrech je svým způsobem nadčasová.

3. Těstovinový salát do krabičky

Těstovinový salát je tak trochu luxusnější varianta v případě, že máš v batohu více místa a neplánuješ zdolat celé místní okolí. Doma si uvař těstoviny, přidej orestované kuřecí maso, nakrájenou zeleninu a zakápni olivovým olejem.

4. Sterilované plnohodnotné jídlo

Pokud plánuješ vícedenní túru, budeš muset jídlo plánovat ještě víc do detailu. Oblíbenou variantou jsou dehydratovaná sterilovaná jídla, která si můžeš jednoduše ohřát a mít plnohodnotné jídlo rychle a pohodlně.

SUPER TIP: Hledáš doplněk stravy, který ti pomůže s bolestí kloubů a chceš být připraven na opakované víkendové výlety do přírody? Přečti si více o Kloubusu, po kterém bolest v kloubech velmi rychle vymizí.

Co si z toho vzít?

Jestli plánuješ výlet, vedle trasy a vhodného oblečení se zaměř také jídlo na cesty a pití. Zatímco dostatečný pitný režim je u výletů zcela nezbytný, vhodně naplánované jídlo ti celodenní túru pomůže zpříjemnit.

Na celodenní výlet si naplánuj menší svačinky, ideální je sušené ovoce, ořechové směsi nebo tvé oblíbené tyčinky. Pokud se neplánuješ na jídlo někde zastavit, zabal si také obložené pečivo nebo tortillu, případně těstovinový salát.

Jídlo na cesty bude vždy velký pomocník na každém tvém výletu do přírody.


Hodnocení článku
  • 88%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 88%
88%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.