O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Zdravá výživa

Vitamín K a jeho účinky na organismus

Vitamník K jako velmi důležitý prvek pro fungování lidského organismu.
Napsal David Vajda

V čem je vitamín K výjimečný?

zdavý mozek
obrázek z unsplash.com

Vitamín K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Zabraňuje ztuhnutí tepen, poškození mozku a úbytku kostní hmoty. Existuje přirozeně ve dvou formách.

K1 – v listové zelenině.

K2 – v živočišných a fermentovaných potravinách.

Jak organismus vitamín K čerpá? Vstřebávat ho ze střev pomáhají žlučové kyseliny. Následně putuje do jater vázaný na bílkoviny v krvi. Většinu vitamínu K1 si uchovávají játra a využívají jej k produkci krevních proteinů. A ten se potom jen uvolňuje do krevního řečiště.

Co jsi možná o vitamínu K nevěděl?

vitamín K - srážlivost krve
obrázek z unsplash.com

Vitamín K byl původně objeven v souvislosti s léčbou problémů se srážením krve. Stalo se tak již ve 30. letech. Další zdravotní benefity tohoto vitamínu byly objeveny až mnohem později.

A právě i jeho označení s tím úzce souvisí. K je odvozeno z německého Koagulation, což je proces srážení krve.

Věděl jsi, že Zinek patří k minerálním prvkům, kterých je v našem těle relativně malé množství, ale o to větší význam mají. Zinek přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi a to je to, proč je pro muže tak důležitý. Dále zinek přispívá k normální plodnosti a reprodukci. Zinek je obsažen v denní dávce: 15,4 mg – což odpovídá 156,3 % referenční hodnotě příjmu. Proto je doplněk stravy PRIMULUS správný pomocník každého správného muže.

Kde lze vitamín K najít?

kapusta
obrázek z unsplash.com

Nejlepším zdrojem vitamínu K jsou přírodní zdroje, ty se vyskytují v nejrůznějších potravinách.

Sáhni třeba po:

brokolici

špenátu

růžičkové kapustě

rostlinných olejích

chřestu

Dále můžeš jíst také:

tvrdé a měkké sýry

vaječné žloutky

kuřecí maso

jarní cibulka

švestky

hovězí játra

mořské ryby

Všude tam je velká porce vitamínu K.

Jaké jsou hlavní benefity vitamínu K?

1. Zlepšuje zdraví kostí

Vitamín K - pro pevné kosti
obrázek z unsplash.com

Důležitým prvkem pro stavbu kostí je osteokalcin. Jedná se o bílkovinu, která potřebuje vitamín K, aby mohla být aktivní a mohla začít správně pracovat.

Příjem vitamínu K snižuje riziko zlomenin. Jeho nedostatek je spojen se zvýšeným výskytem osteoartrózy kloubů. Tento vitamín ale pomáhá se zmírněním příznaků u revmatoidní artritidy.

2. Prevence srdečních chorob

srdeční choroby
obrázek z unsplash.com

Nahromadění vápníku ve stěnách cév může vést k srdečním onemocněním. Stejně tak je tento problém běžnou komplikací onemocnění ledvin.

Vitamín K aktivuje ochranný protein zvaný MGP, který může zabraňovat vápníku ve vytváření usazenin v cévách. Dále pak zpomaluje zúžení srdeční chlopně v důsledku nahromadění vápníku. Nahromadění vápníku v cévách se říká také kalcifikace.

Z obou známých forem vitamínu K chrání před kalcifikací mnohem lépe vitamín K2 než K1. Běžně se tedy v lékařství využívá tzv. suplementace vitamínem K.

3. Prevence proti diabetu

diabetes
obrázek z unsplash.com

Vitamín K ve větším množství snižuje riziko diabetu druhého typu. V případě, že je množství vitamínu hodně malé, zvyšuje se riziko zvýšení hladiny cukru v krvi.

Suplementace vitamínem nemá moc velký význam pro zdravé lidi. Nejvíce prospěšná je ale u osob trpících diabetem, u nich pomáhá snížit hladinu cukru v krvi.

Věděl jsi, že Kotvičník zemní nebo také Tribulus Terrestris obsahuje velké množství steroidních saponinů, rostlinných sterolů (fytosterolů), flavonoidů a alkaloidů. Kotvičník ovlivňuje pohlavní orgány a hormonální aktivitu. Kotvičník zemní je obsažen v produktu PRIMULUS v denní dávce: 300 mg extraktu s obsahem 60 % steroidních saponinů. Vyzkoušej také tento moderní doplněk stravy pro muže.

4. Podpora mozkových buněk

Vitamín K - podpora pro tvorbu mozkových buněk
obrázek z unsplash.com

Vitamín K pomáhá vytvářet tzv. sfingolipidy. Jedná se o jedinečné tuky posilující membrány mozkových buněk. Jakákoliv změna jejich produkce může poškodit zdraví mozku a dále může vést k neurodegenerativním onemocněním, včetně změny v chování.

Jeho nedostatek snižuje hladinu těchto sfingolipidů v mozku. Zvyšující se příjem vitamínu obnovuje jejich produkci zpět na normální úroveň.

V případě, že po celý život přijímáš hodně malou porci vitamínu K, může dojít ke zhoršení kognitivní schopnosti.

5. Snížení rizika rakoviny

rizika rakoviny
obrázek z unsplash.com

O pozitivním přínosu vitamínu K směrem k rakovině se vedou debaty a nelze stoprocentně říci, že by vitamín K snižoval přímo riziko rakoviny.

Určitě ale pomáhá předcházet některým typům rakoviny. Jedná se především o rakovinu prostaty a jater. Vědci budou potřebovat další studie, aby přínos definitivně potvrdili.

6. Snižování úmrtnosti

Vitamín K - srdeční selhání cyklisty
obrázek z unsplash.com

Obdobně jako u snížení rizika rakoviny, je i téma snížení úmrtnosti ve spojení s vitamínem K hodně kontroverzní.

Strava bohatá na vitamín K snižuje riziko srdečního selhání, včetně chronického onemocnění ledvin.

Věděl jsi, že Selen funguje v lidském těle jako antioxidant a hraje důležitou roli v boji proti volným radikálům. Selen přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální činnosti štítné žlázy a k ochraně buněk před oxidativním stresem. Obsah v denní dávce v PRIMULUSU: 5,5 μg selenu ve formě seleničitanu sodného.

7. Podporuje zdraví kůže

zdravá kůže díky vitamínu K
obrázek z unsplash.com

Možná jste to nevěděli, ale řada pleťových krémů obsahuje vitamín K. Krémy bohaté právě na něho urychlují hojení kůže. Navíc pomáhá zmírnit podráždění kůže.

Závěr

O vitamínu K se toho možná moc nenamluví, ale je pro náš organismus velmi významný. A to nejen při problémech se srážením krve. Jeho významný přínos je v podpoře růstu a síly kostí. Určitě se tedy vyplatí si tento vitamín do jídelníčku přidat.


Hodnocení článku
  • 90%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 90%
90%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.