O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Tipy a návody Zdravá výživa

Příznaky dehydratace našeho organismu, které nepodceňujte

Napsal David Vajda

Voda zamezuje tomu, aby se u tebe neprojevily první příznaky dehydratace. Je základním prvkem pro správné fungování tvého organismu. Bez vody si svůj život i celý fungující svět můžeš jen těžko představit a stává se pro tebe každodenní rutinou pro tvoje fungování. Každý člověk by dokázal přežít bez přísunu jídla i několik týdnů, ale bez vody vydržíš stěží 2 až 3 dny.

Množství tekutin v lidském těle se během průběhu života mění a nejvíce ho máš jako novorozenec, kdy asi 75 % tělesné hmotnosti je právě vodaV dospělosti tělo muže obsahuje kolem 55 % a u žen je to přibližně 47 %. Jako klasický příklad si můžeš představit muže, který váží 70 kg a jeho tělo obsahuje zpravidla 40 – 50 litrů vody. Jeho tělo je však na neočekávanou ztrátu tekutin velice citlivé a tato ztráta je pro jeho daleko nebezpečnější než nedostatek potravin.

Úplně prvním ukazatelem nedostatku tekutin je pocit žízně, která se dostaví, pokud se tvé tělo dostane do bodu, kdy dojde ke ztrátě tekutin ve výši 2 % hmotnosti organismu. Následně dochází k narůstající ztrátě fyzické a psychické výkonnosti, bolesti hlavy, nevolnosti, slabosti a v některých případech dokonce i křečím.

Proč doplňovat pravidelně tekutiny?

Zdraví máš pouze jedno a je velmi důležité se o něj starat a pečovat. Můžeš se tím vyhnout zbytečným komplikacím v pozdějším věku, kdy nikdo z nás ve stáří nechce řešit zdravotní lapálie. Z tohoto důvodu je podstatné dodržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Tvoje tělo během dne spotřebuje přibližně kolem 2,5 litru vody. Tato hodnota je tvým tělem vylučována nejčastěji 4 způsoby:

  • Močením
  • Dýcháním
  • Stolicí
  • Potem

Příznaky dehydrataceAby jsi tyto ztráty doplnil, musíš dodržovat pitný režim. Jednou z možností je doplňování tekutin pomocí potravy, která v sobě potřebnou vodu v určité míře obsahuje. To je ale ta menší část příjmu, větší část musíš tělu dodat právě ve formě tekutin.

Největší přísun by měl být v letních měsících, kdy u většiny z nás dochází k největšímu úbytku vody z těla, právě z důvodů častého pocení. To má nejčastěji za následek příznaky dehydratace jako jsou opakované bolesti hlavy, dezorientace, zácpy nebo v nejhorším případě může docházet k poruchám ledvin, či vzniku ledvinových nebo močových kamenů.

Aby toho nebylo málo, další vážnější příznaky dehydratace jsou onemocnění, které mohou nastat v kombinaci s nedostatkem tekutin je například zánět slepého středa, onemocnění srdce nebo cév. Nechci ti psát jen o negativních věcech, které jsou spojené se špatným doplňováním tekutin.

Chci hlavně upozornit na to, že by sis hlavně neměl zahrávat se svým zdravím, protože nedostatek pitného režimu je nebezpečný pro každého bez ohledu na věk nebo pohlaví. Jestliže se věnuješ aktivně sportu nebo dokonce i profesionálně, bez pravidelného pitného režimu se prostě neobejdeš, jinak tvoje výkonnost půjde strmě dolů.

TIP: Mohu ti doporučit výborný doplněk stravy Primulus tzv. Multivitamín moderního muže a top zdravé stravování od Chytrý jídelníček, jestli chceš mít dostatek potřebné energie a živin pro organismus každý den. „Volba je na tobě.“

Co víš o dehydrataci organismu?

Příznaky dehydratace organismuDehydratace nastává při nízkém příjmu potřebných tekutin pro tělo. V návaznosti na to, ti to tělo vrátí v podobě dalších nepříjemných zdravotních potíží – průjem, zvracení, silné pocení a nevolnost.

Nezapomínej na to, že u našich nejmenších ratolestí je denní přísun vody až 5 krát vyšší než u zdravého dospělého člověka. Z toho důvodu, mohou mít děti příznaky dehydratace mnohem častěji a ve větší míře.

Jako správný rodič musíš dbát na to, aby tvoje děti měly vždy po ruce nějakou pitnou vodu a to nejenom v případě, že jedeš mimo svůj domov na nějaký výlet a podobně. Příznaky dehydratace jsou časté taktéž ve velké míře i u starších lidí. Ti mohou být náchylnější mnohem více na nedostatek tekutin, který se projevuje silným oslabením organismu a malátností.

Příznaky dehydratace v praxi:

  • Silné bolesti hlavy
  • Vysušené rty a jazyk
  • Tlak v břišní oblasti
  • Moč zabarvená do tmavě žluté barvy
  • Zácpa
  • Suchá pokožka
  • Pokles fyzické aktivity
  • Snížení koncentrace
  • Větší únava a chuť spát

Denní přísun vody v číslech

Příznaky dehydratace aneb jak jim zabránitStartovacím bodem, kdy tvé tělo začne pociťovat nedostatek tekutin a příznaky dehydratace je žízeň. Pokud se dostaneš do tohoto stádia, už to znamená, že nedáváš organismu potřebný příjem tekutin a nedržíš se pravidelných intervalů zásobování vodou.

Samozřejmě mi je jasné, že mohou nastat situace např. dovolená u moře nebo výlet v horách, kdy po ruce nebudeš mít k dispozici žádnou pitnou vodu. Prvořadým úkolem z tvojí strany by mělo být přemýšlet trošku dopředu a předejít takovýmto situacím a zamezit dehydrataci. Při úbytku 1% – 2% tekutin v organismu v těle nastává už zmíněná dehydratace a zvyšující se vysílení.

Optimální denní přísun vody se pohybuje kolem 0,5 litru na každých 15 kilogramů hmotnosti těla. V jednoduchém příkladu ti mohu uvést, pokud budeš vážit 70 kg, už víš, že denní potřeba tekutin pro tebe bude 2,3 litru. Dále se dá konstatovat, že denní přísun vody by neměl klesnout během dne pod 2 litry. Nicméně v horkých letních měsících, při větší fyzické aktivitě nebo namáhavé práci je doporučeno pít o to více.

Většinou už sám poznáš, kolik tvoje tělo samo potřebuje a nemusíš se orientovat podle žádných pomocných tabulek nebo vzorců. Všeobecná domněnka, která často koluje mezi lidmi, že stačí v práci během dne vypít několik šálků kávy a vodu doplnit až večer pro příchodů dobu určitě správná není, spíše nebezpečná. Zaměř se na plynulý přísun tekutin během celého dne a základem by měla být čistá pitná voda.

Co ovlivňuje přísun tekutin do těla:

  • Současný zdravotní stav
  • Výše teploty těla
  • Složení materiálu vašeho oblečení
  • Výše teploty ovzduší
  • Tělesná nebo sportovní aktivita
  • Výše obsahu vody a kalorií v potravě
  • Věk
  • Pohlaví
  • Váha

Nejvhodnější typ vody pro tvoje tělo:

  • Čistá voda
  • Bylinné čaje (vhodné je střídat různé typy a pouze krátkodobě)
  • Zeleninové a ovocné džusy nebo šťávy ředěné vodou
  • Neperlivé pramenité vody (bez oxidu uhličitého)
  • Kojenecké vody

Méně vhodné nápoje a vody

  • Káva
  • Alkohol
  • Mléko a kakao
  • Sladké limonády
  • Středně a silně mineralizované vody
  • Nektary

Je velké množství vod, které ti budou náramně chutnat, bohužel už jsou daleko méně prospěšné pro tvé tělo s téměř nulovou výživovou hodnotou. Takovou kávu nemůžeš zařadit ani do pitného režimu. Kofein totiž razantně zvyšuje vylučování vody z těla, takže vypitím šálku kávy žádné tekutiny nedodáš, akorát se zvýší jejich potřeba. Sladké džusy a minerální vody jsou velice žádané a příjemné pro tvoje chuťové buňky, nicméně obsahují v 99% velký obsah cukru a umělých sladidel, které tvému tělu pouze uškodí a nic pozitivního nepřinesou.

Příjem tekutin během fáze hubnutí

Není nutné opakovat, jak je důležité pro tebe dodržovat pitný a pravidelný režim. Jestliže jsi ve fázi hubnutí, automaticky spaluješ dvojnásobné množství kalorií a o to více je důležité pít.

Tělo musí být připraveno na vyšší výdej energie, kterou spotřebuješ během tréninku a aby mělo z čeho čerpat, k tomu je potřeba dostatek pitné vody a správný vyvážený jídelníček. Doporučuji se zamyslet nad tím, kolik denně vody asi vypiješ, pravděpodobně totiž zjistíš, že piješ velmi málo, ale tvé tělo už přestalo dávat signály, jelikož si na menší přísun tekutin prakticky zvyklo.

TIP: Osobně ti mohu doporučit, že každé ráno po zazvonění budíčku se zvednu z postele, popadnu sklenici a vypiji přibližně 250 ml čisté vody. Sám jsem si tuto metodu během několika let vyzkoušel a člověk se daleko lépe nastartuje do pracovního i nepracovního dne.

Příznaky dehydratace závěrem

Nedostávej se do situací, kdy dlouhodobě a často zažíváš příznaky dehydratace. Tento stav může po čase přejít do stádia vážnějšího onemocnění, v horším případě třeba cukrovky. Pokud by se u tebe dostavili jakékoliv pochybnosti, na nic nečekej a neváhej navštívit svého praktického lékaře.

Základem přísunu tekutin by každopádně měla být obyčejná voda. Dej si pozor na to, aby ti nápoje nedodávaly velké množství energie, které jsou nejčastěji z limonád s vysokým obsahem cukru. Nic nezkazíš občasnou sklenkou kvalitního přírodního vína či piva pro tzv. „podpoření zdraví“.

Hodnocení článku
  • 97%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 97%
97%

Sdílejte tento článek se svými známými

Aktuálně tento článek doporučuje:

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.