O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Tipy a návody

5 nebezpečných sportů pro klouby, které mohou ukončit sportovní kariéru

Natažené vazy v koleni
Napsal David Vajda

Natažené vazy v koleni

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste mohli mít natažené vazy v koleni z vašeho oblíbeného sportu?

Pokud ještě ne, měli byste pomalu nad tím začít přemýšlet. Na jednu stranu sportování a každodenní pohyb je pro tělo prospěšné. Jestliže navíc k tomu máte sedavé zaměstnání, o to víc doporučujeme být aktivní.

V případě profesionálních sportovců, kteří dělají svůj sport na nejvyšší úrovni, se vystavují opakovaně vysoké zátěži. Riziko výskytu zranění a potížemi s klouby je z tohoto důvodu mnohonásobně vyšší.

Rádi sportujete? Určitě s tím nepřestávejte, nicméně přečtěte si tento článek, kde můžete velmi rychle zjistit, jak je riziko zranění snadné.

Třeba takové natažené vazy v koleni tak mohou být problémem, který bude potřeba okamžitě řešit.

Pojďme se podívat na sporty, které jsou pro vaše klouby nejhorší.

Běhání

Natažené vazy v koleni - běh
Běh na travnatém povrchu

Na první pohled to může vypadat, že při běhu se nemůže nic stát. Při běhání trpí naše kolena a kotníky, na které se vyvíjí stabilní zátěž.

Ovšem netrpí pouze kolena, ale celá spodní část těla. Natažené vazy v koleni jsou ojedinělé především u mladších sportovců, nicméně s přibývajícím věkem běh může vaše kolena pěkně potrápit a způsobit závažnější zranění.

Myslíte, že povrch, po kterém běháte, má vliv na vaše klouby?

Ano, určitě to vliv má. Nejideálnější volbou je běh po travnaté stezce třeba v lese nebo na tartanovém povrchu. Pokud k tomu zvolíte ještě pevnou obuv, natažené vazy v koleni se vám mohou úspěšně vyhnout.

Baví vás běhat? Chcete začít co nejdříve? Začněte pomalu a postupně přidávejte na intenzitě a délce uběhnuté trasy.

NÁŠ SKVĚLÝ TIP: Jednotlivé sporty zatěžují klouby odlišně. Proto zvolte Kloubus, abyste své klouby ochránili při jakémkoliv sportovním zatížení.

David Vajda, redaktor DRZSEFIT.cz

Hokejbal

Je to sport, který u nás není třeba až tak známý jako lední hokej, ale našim kloubům dokáže pěkně zavařit.

Hokejbal se nehraje s černým pukem jako hokej, ale s oranžovým míčkem na betonovém hřišti s mantinely. Nebruslí se na ledě, ale běhá se v teniskách. Právě betonový povrch pro běhání je jeden z nejhorších vůbec a zatěžuje především celou spodní část těla.

Tento sport dokáže pořádně opotřebovat především vaše kotníky, kolena a kyčle.

Jako při hokeji, tak i u hokejbalu je potřeba rychle měnit svůj směr. Na tvrdém povrchu se tyto rychlé změny negativně projevují na vašem pohybovém aparátu.

Proto nezapomínejte na vhodnou obuv a strečink, který vás od nepříjemného zranění dokáže často účinně ochránit.

Tenis

Natažené vazy v koleni - tenis
Tenis na tartanovém povrchu

Velmi náročný sport pro vaše klouby.

Natažené vazy v koleni jsou u tenistů častým zraněním. Vedle velké zátěže kolen při běhání a rychlých změnách směru při pohybu, se tenisté často potýkají s problémy loktů a ramenních kloubů.

Při úderech raketou do míčku je potřeba vynaložit pořádnou zátěž. Proto je v tenisu důležité dbát na pravidelný strečink před a po zápase nebo tréninku.

Určitě jste už někdy slyšeli pojem „tenisový loket“, který možná pravděpodobně dobře znáte.

Pro natažené vazy v koleni při tenisu je důležitým faktorem opět povrch, na kterém se hraje. Velmi příjemným povrchem pro kolena je antuka nebo tráva. Naopak k těm méně příjemným patří betonové povrchy.

Tenis můžeme zařadit do kategorie míčových sportů. Stejně podobný negativní vliv mají pro naše kolena další sporty jako volejbal, basketbal nebo fotbal.

TIP: Všem profesionálním sportovcům doporučujeme užívat Kloubus.

Redakční tým DRZSEFIT.cz

Tanec

Natažené vazy v koleni - balet
Balet jako náročný sport na kotníky a klouby

Tanec se může rozdělit podle úrovně, na které ho provozujeme. Může se tedy jednat o amatérský (rekreační) nebo profesionální (závodní) tanec.

Rekreační tanec není až tak náročný pro naše klouby. Co se týče závodního tance, tak ten je velmi náročnou variantou s velkým rizikem zranění.

Pokud si vezmeme takový balet tvořící samostatnou kategorii tancování, tak baletky jsou téměř po celou dobu svého tréninku nebo vystoupení na špičkách, kde především kotníky trpí ze všeho nejvíce.

Vzpírání

Natažené vazy v koleni - vzpírání
Vzpírání a posilování

Zde je zátěž pro všechny klouby v těle jasnou záležitostí. Proto je důležité zvolit přiměřenou váhu pro posilování.

Natažené vazy v koleni jsou kolikrát ještě menším zraněním oproti takovým zraněním, jaké mohou být potrhané vazy v ramenou nebo polámané kostí pramenící právě ze vzpírání.

Pokud chodíte do posilovny nárazově, doporučujeme zvedat menší váhy a pomalu si přidávat.

Během cvičení není na škodu využít zkušenosti fitness trenérů, kteří dokáží vhodně poradit a zlepšit kvalitu prováděných cviků.

U vzpírání jsou natažené vazy v koleni jeden z nejčastějších důvodů, proč většina cvičenců následně navštíví pohotovost nebo svého lékaře. Je potřeba mít na mysli, že kolenní kloub je kombinace vazů, šlach, kostí a chrupavky. V případě návratu po závažnějším zranění kolena se často využívají různé motorové dlahy, které bolavé koleno zpevní.

NÁŠ TIP: Pokud už nechcete cvičit s bolavými koleny, tak vyzkoušejte Kloubus. Čistě přírodní doplněk stravy české výroby.

Redakční tým DRZSEFIT.cz

Závěr

Dnes existuje celá řada sportů, které budou k vašim kloubům šetrné.

Dáme vám těchto pár zajímavých tipů:

Plavání 

Jóga

Chůze

Golf

Pokud se rozhodnete vrátit ke sportu zpět po zranění, mějte na paměti, že je potřeba začít pozvolna a poslouchat své tělo. Uspěcháním a rychlým zvedáním těžkého závaží můžete svým kloubům mnohem více uškodit.

Nicméně obecně platí, že pohyb a sport nám přináší více pozitiv než negativ. Dokáže rozvinout náš pohyb, koordinaci a zlepšit činnost srdce. Kromě toho nás účinně dokáže zbavit myšlenek na práci nebo problémy, které musíme denně řešit.

Sport je tím pádem dobrým lékem na deprese jakéhokoliv typu.

Proto nám nezbývá nic jiného než vám doporučit, abyste si vyrazili někam zaběhat do přírody nebo si zahrajte oblíbený sport s kamarády. Pohybu totiž není nikdy dostatek.


  • 82%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 82%
82%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.