O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
CrossFit Oblečení a doplňky

Jak vybrat pohodlné sportovní oblečení na CrossFit

Napsal David Vajda

Pokud hledáš vhodné a pohodlné sportovní oblečení, tak jsi na správné adrese. Už dávno jsou pryč doby, kdy se chodilo do posilovny v teplácích nebo bavlněných tričkách. Pokud se člověk při cvičení vypotil více než obvykle, mohl po tréninku pot z oblečení doslova vyždímat. Takovým časům už odzvonilo. Dnes je mezi námi pouze pár výjimečných jedinců, kteří ještě zastávají starou školu.

V dnešní době se najde plno sportovců, kteří se bohužel chodí více ukazovat než cvičit a jejich největší prioritou je vypadat při cvičení stylově s minimálně pěti fotkami „selfie“ za trénink. To hodně lidí následně odrazuje vůbec do posilovny vyrazit. A to je hrozná škoda. Na druhou stranu, osobně nic proti takovým lidem nemám, kterým záleží na vzhledu při cvičení. Na druhou stranu by měly při tréninku předvést aspoň nějaký výkon.

Pokud děláš CrossFit tak dobře víš, že tvůj výkon je mnohem důležitější než tvoje sportovní oblečení. Je více než jasné, že se chceš zároveň při tréninku cítit pohodlně, proto je důležité mít na sobě to, co ti nejvíce vyhovuje. Návod, jak vypadat dobře na tréninku pravděpodobně neexistuje, jelikož každý má svůj osobitý styl oblékání. Nicméně je několik důležitých částí sportovního oblečení a pomůcek, bez kterých se na tréninku CrossFitu neobejdeš.

TIP: Zatím nevíš, jaké vybrat sportovní oblečení na trénink nebo turistiku do hor? Naše čtenářky už mají jasno, více se dočteš v našem článku: Moderní oblečení pro sport, které si ženy oblékají nejraději.

Co je CrossFit

Sportovní oblečení na CrossFitJe to komplexní a moderní systém tréninku, kde víceméně neexistují hranice v sebezdokonalování. V každém tréninku existuje možnost posunout se zase o něco dál. Vždy je co zlepšovat a dosáhnout ještě lepších výsledků. Důležitou roli hraje v CrossFitu i zdravý jídelníček, který přispívá k budování svalové hmoty.

CrossFit je silový a kondiční fitness program, který je od základu všestranný. Jeho hlavním cílem je bezesporu rozvíjení špičkové fyzické kondice, kde pak dokážeš čelit všemožným fyzickým výzvám, které ti život postaví do cesty. CrossFit je revoluce ve fitness, která ti může přinést takovou fyzickou zdatnost, o které se ti ani nezdálo.

Zároveň z tvého těla udělá něco lepšího, nebudeš se muset za sebe stydět v zrcadle, pokud tomu obětuješ trochu svého času. Ten pocit, když se cítíš skvěle ve svém vlastním těle je k nezaplacení, nic se tomu nevyrovná. U CrossFitu nepotřebuješ žádné stroje, jako v klasické posilovně. Stroj se stane z tebe pomocí funkčních cviků, neustálé obměny a vysoké intenzity tréninků.

Jak vybrat správné boty na CrossFit

Pokud se rozhodneš dělat CrossFit, musíš zároveň svědomitě přistoupit k výběru obuvi. Bez vhodné obuvi nebudeš ani nemůžeš podávat kvalitní výkony. Časy, když jsi ve stejném páru tenisek chodil přes týden do posilovny a o víkendu jsi s nimi naběhal 25 kilometrů v lese jsou dávno pryč. Při CrossFitu budeš dělat několik variant sportovních prvků, kterým se tvoje obuv musí přizpůsobit. Obuv pro CrossFit musí taky splňovat určitá specifika, kdy při tréninku musíš dokonale ovládat svoji botu.

Tyto tréninkové prvky nezvládneš, jestliže obuv bude při tréninku ovládat tebe. Vybírej pouze kvalitní a ověřenou obuv, u které víš, že se ti nerozpadne mezi prsty během několika tréninků. Při vzpírání je rovněž velmi důležité vybírat protiskluzovou podrážku. Při složitějším přemístění větší váhy může docházet k uklouznutí, které dokáže způsobit velmi nepříjemné zranění.

TIP: Chceš perfektně padnoucí sportovní oblečení s moderním designem? Napsali jsem o tom více v dalším článku.

Chci vhodné sportovní oblečení na CrossFit

Sportovní oblečení a obuv na CrossFitNa CrossFit se prostě musíš obléknout pohodlně. Vybírej sportovní oblečení podle toho, aby ti poskytlo maximální pohodlí a volnost pohybu. Jen tak si dokážeš trénink užít naplno a soustředit se na svůj výkon. Nemusíš zbytečně přemýšlet nad tím, jestli tě někde tričko netahá nebo máš moc krátké kraťasy.

Doporučuji jít na to zlehka. Protože je CrossFit plný výskoků, vzpírání, běhu, skákání přes švihadlo, šplhu a mnoho dalšího, je nejvhodnější zvolit co nejlehčí sportovní oblečení, které zajistí potřebné odvětrávání a ochlazování těla.

Pokud dáváš přednost univerzálnímu oblečení, nejlepší je sáhnout do funkčních materiálů, které velice dobře odvádějí od těla teplo a pot. Funkční prádla mají moderní střihy, které jsou výborně padnoucí na tělo i při dynamickém pohybu během CrossFitu. Na výběr je velká škála oblečení jako kraťasy, kalhoty, funkční trička, tílka nebo topy.

Základní vybavení pro CrossFit

Pro klasický trénink CrossFitu nebudeš potřebovat běžné stroje, které jsou v posilovnách. Pro CrossFit je nutné specifické vybavení, které možná uvidíš poprvé v životě. Někteří z nás se totiž už dostali do bodu, že je stereotypní trénování v posilovně jednoduše nebaví. Stále stejné stroje, na kterých lze provádět pouze jeden určitý cvik. Navíc v dynamickém fitness tréninku budeš nejčastěji používat toto sportovní vybavení:

 • Olympijské a speciální osy
 • Kotouče
 • Kettlebell
 • Jednoručky
 • Posilovací lavice a stroje
 • Hrazda a bradla
 • Wall ball
 • Švihadlo

Doplňkové vybavení pro CrossFit

Jestli to myslíš s CrossFitem aspoň trošku vážně, doporučím ti několik doplňků, bez kterých se neobejdeš. Na začátku ti mohou přijít jako zbytečné, ale později stejně budeš uvažovat, že si je sám pořídíš. CrossFit spočívá v tom, že kombinuje více sportů najednou a rozvíjí tak tělo komplexně.

Kombinace jako vzpírání, gymnastika, atletika sebou přináší i hodně pomůcek a vybavení, které jsou v těchto sportech hojně využívány. Proto jsem se rozhodl, že ti sepíšu svůj názor na nejčastěji používané pomůcky pro Crossfit, která já sám osobně využívám.

 • Pásky

Nejčastěji jsou využívaný ke zpevnění středu těla při zvedání těžkých vah. Může to být třeba pro těžké dřepy, mrtvé tahy nebo (push) pressy. Dále se mohou hodit při workoutech, kde je velké množství deadliftů. Častou chybou je, že začneš používat pásky moc často a zcela zbytečně.

Následně může docházet k tomu, že nedojde ke správnému rozvoji tvojí síly a stability středu těla, což může mít za důsledek stagnaci ve velkém množství cviků. Kdy je tedy nejlepší použít pásek? Z vlastní zkušenosti doporučuji při vahách, kdy zvedáš kolem 80-90 % tvého 1RM nebo při workoutech s velkým počtem opakování deadliftů, power cleanů a squat cleanů.

 • Bandáže na kolena

Existuje několik různých materiálů bandáží: látkové, neoprenové a tzv. knee wraps. Osobně mám zkušenosti s neoprenovými, které mi naprosto vyhovují. Jaká je tedy výhoda bandáží?

Jsou výborný pomocník při zvedání velkých vah na dřepech nebo vzpírání a dokáží udržet kolena v teple během zimních měsíců, kdy v gymu není zrovna úplně nejtepleji. Nevýhoda neoprenových bandáží? Nedám na ně dopustit, ale pokud je budeš používat denně, zkus si k nim později přičichnout. No, to je asi jediná podstatná nevýhoda těchto bandáží.

 • Gymnastické gripy (mozolníky)

Bez těchto gymnastických gripů si už nedokážu představit svůj trénink. Jelikož hrazda nikdy nebyla můj dobrý kamarád, při používání gripů už je to daleko lepší. Pomáhají chránit ruce při cvicích na hrazdě nebo kruzích, kdy dostávají dlaně nejvíce zabrat. Nejčastější chyba, kterou vídám u ostatních, že si lidi kupují špatnou velikost gripů.

Je mnohem pohodlnější kupovat vždy o něco větší velikost, než si myslíte že potřebujete. Sedí ti velikost M – kup si raději L. Jaká je nevýhoda gymnastických gripů? Ať přemýšlím, jak přemýšlím, moc mě toho nenapadá.

Snad jen pokud se extrémně propotíš, je lepší je sundat, protože velmi rychle ztrácejí svůj účinek. Jinak je většina CrossFitterů považuje za nejlepší prevenci zranění rukou, které tě může vyřadit z plnohodnotného tréninku.

Sportovní oblečení a vybavení proti vzniku zranění

To je krátce k nejčastějšímu vybavení pro CrossFittery. Doufám, že ti tyto informace pomohly k tomu, aby si správně nakoupil oblečení a věci na CrossFit. Nákupem a používáním správného vybavení nebo pomůcek dokážeš zamezit dlouhodobému zranění, které může přijít ze dne na den. Určitě nechceš, abys musel přerušit trénování nebo dokonce svoji práci na delší dobu.

Hodnocení článku
 • 97%
  Aktuální hodnocení čtenářů - 97%
97%

Sdílejte tento článek se svými známými

Aktuálně tento článek doporučuje:

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.