O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Zdravá výživa

Rychlá večeře během hubnutí, která tě udrží ve formě

Napsal David Vajda

Rychlá večeře po tréninku aneb jeden z nejčastějších dotazů našich čtenářů, jak by to mělo vlastně probíhat s posledním jídlem dne, které nejlépe zvolit a proč. Pokud se celý den hlídáme, že toho moc nepojíme a snažíme se jít naprosté minimum s tím, že večer si nacpeme kompletně břicho polovinou ledničky. Toto opravdu není značka ideál.

Způsob rozvržení tohoto stravovacího systému je alarmující a je na čase s tím co nejdříve dělat. Dovolíme si vám dát několik rad, jak postupovat s výběrem jídla na večer. Navíc se dozvíte v kolik hodin nejlépe jíst před spaním a další užitečné rady, které se hodí vědět.

Pouze rychlá večeře za celý den nestačí

Rychlá večeřeUž děti v mateřské školce mají pravidelný jídelní režim – snídaně, svačinka, oběd, svačinka, večeře. Díky dnešní uspěchané době si určité procento dospělých nemůže vůbec dovolit tento luxus mít pravidelné jídlo v přesných intervalech.

Dospělí tento systém často rezignují nebo jídelníček prostě vůbec neřeší. Navíc se přejídají a po čase se začnou objevovat zdravotní problémy, nadváha nebo v nejhorších případech i psychické problémy narušené špatnou stravou. Všichni máte své povinnosti, ale řekněme si to upřímně, s jídelníčkem se dá bojovat.

Pravidelný příjem jídla nám zajistí potřebný dostatek energie. Ten je nutný pro výkon jakéhokoliv zaměstnání nebo sportovních aktivit, vyrovnanější hladinu cukru v krvi, která způsobuje menší pocit hladu, takže nebudeme mít silný pocit ochutnat něco sladkého.

Většina odborníků přes zdravou výživu, kteří se v této problematice orientují, se jednoznačně shodují, že pravidelný denní přísun jídla u dospělého člověka by měl být ideálně pětkrát, minimálně pak třikrát za den.

Svačina jako standardní příjem jídla

Často na ni během dne zapomínáme a to je určitě špatně. Právě v časovém rozmezí mezi obědem a večeři je nejdelší časový interval, kdy jsme bez jídla. Proto by odpolední svačina neměla v jídelníčku chybět. Svačina nám jednak zajistí bohatý příjem hlavních živin, minerálních látek a vitamínů v jednom.

Zároveň zabraňuje tomu nejhoršímu, co nás může po příchodu z práce potkat. To je nezřízené vyjídání ledničky neboli přejídání. Většina dospělých navíc má po pracovní odpolední aktivity jako třeba fitness. Takové aktivity nám ubírájí další energii. Pokud nebudeme svačit, tělo nebude mít z čeho brát.

Když jedna rychlá večeře je málo

Děti, dospívající nebo aktivní sportovci s vysokým výdejem energie si mohou dopřát i druhou večeři. To zároveň znamená, že by měla být menší než ta předešlá, která je považována za hlavní.

Obecně nám hlavní večeře slouží k tomu, abychom už večer neměli chutě na něco „dalšího“. To mohou třeba být sladkosti nebo brambůrky, které se dají velice dobře konzumovat ve večerních hodinách pohodlně z oblasti gauče při sledování televize. Jako doplňkovou druhou večeři se dá doporučit třeba plátek chleba se šunkou, kousek ovoce nebo bílý jogurt či nízkotučný tvaroh.

Rychlá večeře klidně i po šesté hodině

Rychlá večeře při hubnutíPřesná hodina, kdy večeřet není a asi nikdy nebude ani určena. Nicméně jsou určitá pravidla, kterých bychom se měli držet. Je vhodné mít poslední jídlo dvě hodiny před spánkem. Je to z toho důvodu, že organismus v noci regeneruje. Tělo si k tomuto procesu žádá dostatek energie. Pokud si tedy dáme večeři po páté nebo šesté hodině, tak se určitě nebude jednat o dietní vraždu, po které půjdete usínat s určitými výčitkami.

Večeře kolem šesté hodiny by byla adekvátní pouze v případě, že bychom chodili spát kolem osmé nebo deváté hodiny a to většina z nás ještě nespí. Je-li váš obvyklý čas ulehnutí ke spánku v jedenáct hodin, ideálně máte večeřet kolem osmé, maximálně kolem deváté hodiny večerní. Než se odeberete ke spánku, tělo by mělo ještě všechny živiny řádně vstřebat, než je začne v noci zpracovávat.

Další obecně vžitý názor je ten, že čím více toho více večer sním před spaním, tím více přiberu na váze, než když to samé sníte během dne. Princip hubnutí a přibírání je jednoduchý. Nejde o to, v kolik hodin budeme přesně jíst, ale záleží na tom, kolik kalorií během dne přijmete a kolik jich spálíte. Ať už sníte něco ráno nebo o půlnoci, každá přebytečná kalorie, která se ve vašem těle během dne nespálí, tak se následně změní na tuk. A to je dá se říci to, co všichni vlastně řešíme nejvíce.

TIP: Náš partner Chytrý jídelníček ve svých balíčcích nabízí plno zajímavých a skvělých receptů nejenom na dietní zdravou večeři, ale i dietní polévky, saláty nebo dezerty. Příprava těchto výborných jídel ti zabere maximálně několik desítek minut.

V rámci rychlé večeře nezapomínejte na tekutiny

Rychlá večeře a tekutinyNáš pitný režim je důležitý dodržovat během celého dne, nejedná se pouze o večeři. V letních horkých měsících by měl být příjem tekutin vždy o něco vyšší než standardně v průběhu roku. Dospělý člověk by se měl pohybovat minimálně kolem 8 sklenic vody denně.

Důležitým faktorem, jenž ovlivňuje výši denní dávky vody, může být několik. Jedná se například o věk, pohlaví, výšku a váhu člověka, fyzický stav, pracovní vytížení apod. Vše do jisté míry ovlivňuje, kolik toho naše tělo potřebuje z hlediska tekutin obdržet. Obecně se všude uvádí doporučená denní dávka tekutin mezi 2 – 3 litry.

Do šesté hodiny večerní se doporučuje vypít přibližně 80% doporučené denní dávky vody. To je zhruba čas, kdy se většina lidí chystá k večeři. Postupně s přibývajícím časem blíže k hodině spánku zvolněte přísun tekutin na minimum. Akorát docílíte toho, že se vám v noci nebude chtít tak často na záchod, což jak všichni dobře známe, není úplně příjemné vstávat z postele.

K večeři se doporučuje především neperlivá pitná voda, lehce mineralizované vody nebo neslazené čaje apod. Nedoporučujeme perlivé a vysoce mineralizované sladké vody, limonády a samozřejmě alkoholické nápoje. U těchto tekutin se často právě setkáme se zvýšením příjmem cukru.

Rychlá večeře při pozdní sportovní aktivitě

Většina z nás chodí cvičit nebo sportovat po pracovní době. Je tedy hodně reálné, že se trénink může protáhnout až do pozdních odpoledních hodin. To znamená, můžete skončit kolem osmé nebo deváté hodiny večerní. Jak postupovat v tomto případě? Rychlá večeře nebo nevečeřet vůbec? Určitě si musíte dát něco menšího a lehkého před sportovní aktivitou ve formě menší svačinky nebo lehčí večeře. Pokud se nenajíte, nebudete mít dostatek energie pro výkon.

Energie, kterou jste získali z oběda během poledne je už totiž dávno pryč. Po cvičení si můžete dát co nejdříve rychlé cukry, které jsou ve formě ovoce a do 45 min od tréninku pak maso se zeleninovou oblohou a rýží nebo podobné typy jídel. Jak už jsme zmiňovali v našem článku, ideálně máme večeřet 2 – 3 hodiny před spánkem. To ale neplatí, pokud sportujete. Je nutno doplnit glukózu v krvi, tím pádem i zásobu glykogenu v játrech a svalech.

Po večeři nedokážete usnout

Rychlá večeře a spánekNejčastěji může nastat situace, že si uvaříte těžké jídlo na večer. Následně toto jídlo bude naše tělo delší dobu trávit a s tím přichází problém v podobě nespavosti. Dále může nastat situace, že se kolem osmé navečeříte, ale bohužel před půlnoci ještě nespíte a znovu přichází hlad. Zkuste se především zaměřit na to, že si budete dělat lehčí večeře, po kterých vaše tělo usne rychleji. To způsobí, že to pro tělo nebude až tak velká zátěž.

Někdy pro rychlejší spaní pomůže večerní procházka, masáž, plavání nebo jen dobře vyvětraná místnost. Spánek je rovněž velmi důležitý v rámci hubnutí, jelikož s délkou spánku pěti hodin a méně, dochází až k čtyřikrát častějšímu výskytu obezity u dospělých lidí.

Hodnocení článku
  • 96%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 96%
96%

Sdílejte tento článek se svými známými

Aktuálně tento článek doporučuje:

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.