O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Tipy a návody Zdravá výživa

Jak se vyhnout nedostatku hořčíku?

Jak je lidské tělo ovlivněno nedostatkem hořčíku a mnohem více pouze v tomto článku.
Napsal Honza

Nedostatek hořčíku

Cítíte se unavení, bez energie a nálady? Není to jen známka přepracování, ale může to být třeba nedostatkem hořčíku, který je pro lidské tělo velmi důležitý. Iont hořčíku má svou nezastupitelnou úlohu ve všech procesech probíhajících v našem organismu.

Co se v dnešním článku můžete dozvědět?

Primární příčiny nedostatku hořčíku

Hlavní funkce hořčíku

Potřeba hořčíku pro lidský organismus

Co musíme udělat proto, aby se nespavost, podrážděnost a únava nestaly každodenní součástí našeho života

Typy potravin, které mohou pomoci odstranit nedostatek hořčíku

Jaké signály vydává tělo při nedostatku hořčíku?

nedostatek hořčíku - tablety
obrázek z unsplash.com

Moderní doba nastavuje celkem vysoké tempo pro nás všechny, a tak je člověk zvyklý připisovat většinu onemocnění chronické únavě, stresu a nezdravé stravě. Ve skutečnosti nám tělo dává jasné signály, že tělu docházejí vitamíny, minerály a stopové prvky.

Obrovské množství biologických procesů v lidském těle se bez těchto látek bohužel neobejde. Nedostatek hořčíku má komplexní vliv na zdraví a ovlivňuje všechny orgány v lidském těle.

Člověk se může také potýkat s jinými problémy, které nejsou zrovna zanedbatelné.

Může se jednat například:

Křeče

Křečovité pohyby

Třes končetin

Poruchy orientace

Deprese

Poruchy spánku

TIP: Trápí vás křeče a únava? Pravděpodobně trpíte na nedostatek hořčíku. V čem je vlastně přínosný? Je nezbytný pro optimální spalování a energii. Spalovat živiny v organismu bez hořčíku je jako pořádat táborák bez zápalek – nejde to. Pokud bude v organismu hořčíku nedostatek, může dojít ke zhoršenému spalování živin a nedostatku energie. Nečekejte ale, že přejídání se hořčíkem povede k přívalu magické energie. Zkuste to ve formě malých tablet, které sebou přináší Primulus – doplněk každého správného muže.

Proč tělo potřebuje hořčík

srdeční poruchy z nedostatku hořčíku
obrázek z unsplash.com

Hořčík je látka, která nám pomáhá vyrovnat se nejen se stresem. Tento prvek přispívá k normálnímu fungování srdce a cév, chrání naše ledviny, šetří před chronickou únavou.

K čemu dále nám hořčík pomáhá?

obnovuje narušený nervový systém

s vápníkem a fosforem posiluje kostní tkáň

podílí se na transportu glukózy z krve do buněk

zajišťuje výměnu aminokyselin, které potřebujeme pro zdraví kardiovaskulárního systému

Hořčík se nachází v kostech a zubech, bez hořčíku nemůže normálně fungovat například srdce, svaly, ledviny, játra a ani nervový systém. Je rovněž důležitým článkem nejméně 300 fyziologických procesů v lidském těle, a to včetně syntézy enzymů a hormonů, metabolismu atd. Kromě toho nám pomáhá udržovat vápník v těle, takže hladiny těchto prvků jsou na sobě vzájemně závislé.

S nedostatkem hořčíku ženy i muži často pociťují nadměrnou chuť na sladké, a proto přibývají na váze. Přítomnost nadměrné tělesné hmotnosti proto může také naznačovat hypomagnezémii, nebo – li nedostatek hořčíku.

Jaké jsou pozitiva hořčíku?

alkohol, party
obrázek z unsplash.com

Moderní studie prokázaly, že hořčík je schopen snížit v našem těle náchylnost k nepříznivým vnějším vlivům a stresu, dále snižuje chuť na alkohol a drogy, snižuje dráždivost nervového systému. Další důležitou vlastností hořčíku je jeho schopnost snižovat hladinu cholesterolu, a tím předcházet rozvoji aterosklerózy, hypertenze, kardiovaskulárních chorob a obezity.

Nedostatek hořčíku může být také příčinou ledvinových kamenů a vzniku hemeroidů. Proto se doporučuje hořčík užívat společně s vápníkem a vitamíny C a B.

Hořčík je obzvláště důležitý pro ženy v každém věku. S nízkou hladinou tohoto stopového prvku můžete být náchylnější k premenstruačnímu syndromu. Během těhotenství potřebuje ženské tělo 2 – 3 krát více hořčíku než obvykle.

Nedostatek hořčíku dále může způsobit:

nespavost

křeče

bolesti v dolní části zad a může dokonce vyvolat potrat

Všem čtenářkám, které si právě čtou tento článek je důležité zmínit, že během menopauzy je také velmi důležitý hořčík, protože nedostatek hořčíku zvyšuje riziko osteoporózy. Proto ho doplňujte pravidelně a v dostatečném množství.

TRPÍTE DLOUHODOBĚ ÚNAVOU? Únava a nedostatek energie, to je kombinace, která může postihnout nejen každého zdravého muže, ale i ženu. Hořčík se podílí na energetickém metabolismu a jeho nedostatek může vést k chronické únavě a ztrátě motivace. Podobný efekt má však i celá řada dalších poruch či nedostatků v organismu, hořčík nemusí být ten jediný viník. Jak s takovou situací zatočit? Doplněk stravy Feminus je řešením pro každou ženu.

Příčiny nedostatku hořčíku

Nedostatek hořčíku může být primární a sekundární. Primární je obvykle způsoben genetickými vadami, které vám mohou bránit vstřebávat hořčík z potravy.

Sekundární nedostatek hořčíku může mít několik důvodů:

neustálý stres

nadměrný fyzický stres nebo neustálá tvrdá práce

těhotenství a kojení u žen

alkoholismus

nezdravý životní styl

nedostatek slunečního světla

užívání určitých léků: antikoncepce, antibiotika ze skupiny aminoglykosidů, kortikosteroidy, léky na onemocnění srdce

Všechny tyto příčiny způsobují nedostatek hořčíku v lidském těle. Hořčík je tedy prvek, který nejenže doslova „řídí“ náš nervový systém, ale nedostatek hořčíku způsobuje zhoršení kvality vlasů, člověk má křehké nehty, zubní kazy, pacient si často stěžuje na bolesti hlavy, neschopnost soustředit se a má zvýšenou zapomnětlivost.

Kvůli nedostatku hořčíku trpí vaše srdce a oběhový systém, kdy jsou navíc pozorovány u určitých jedinců arytmie, hypertenze a tendence k trombóze.

POZOR: Na nedostatek hořčíku ve stravě by si měly dát také pozor osoby s Crohnovou chorobou či jiným zánětlivým onemocněním střevní sliznice nebo jedinci, kteří mají z různých důvodů zkrácené tenké či tlusté střevo. U takových osob je vstřebatelnost hořčíku výrazně snížená a projevy nedostatku hrozí o to víc. Suplementace ve formě magických tablet produktu Primulus, proto může být jedním z vhodných řešení, jak se s sníženou vstřebatelností hořčíku vypořádat.

Nedostatek testosteronu - PRIMULUS

Jak si pohlídat hladinu stresu v těle?

Zdravý dospělý člověk potřebuje během dne konzumovat 350 mg hořčíku. V závislosti na věku a okolnostech se množství může lišit. Ve stresových situacích vyžaduje mládež v období intenzivního růstu, ženy během těhotenství a laktace o 100–150 mg tohoto prvku více.

Hořčík je také nezbytný pro nemoci způsobené infekcemi během pooperačního zotavení těla. Kromě toho se během intenzivní fyzické aktivity a návštěvy třeba sauny vyplavuje hořčík z těla spolu s potem.

Jedním z nejlepších způsobů, jak můžete optimalizovat hladinu hořčíku ve vašem těle, je konzumovat spoustu organické zelené listové zeleniny, ořechů a semen. Vhodné jsou mandle, dýňová semínka, slunečnicová semínka a sezamová semínka, také avokádo je vynikajícím zdrojem hořčíku.

Jak vyrovnat hladinu hořčíku v těle?

mořské plody
obrázek z unsplash.com

Za pomoci vhodných potravin, můžete nedostatek hořčíku zcela odstranit. Vaše strava by měla být pestrá a vyvážená, navíc je také důležitý zdravý životní styl. Pohyb, pitný režim a vhodné potraviny jsou hlavními body pro udržení dostatečného množství hořčíku v těle.

Strava by měla primárně zahrnovat:

 • celozrnné pečivo
 • plody moře
 • mléčné výrobky bez konzervačních látek a sladidel
 • luštěniny, včetně arašídů a arašídového másla
 • ořechy a slunečnicová semínka
 • med
 • pohanku
 • sušené ovoce
 • obiloviny: pšenice, ovesné vločky, ječmen, hnědá rýže natural
 • zeleninu, převážně listovou
 • rybíz, třešně, vodní melouny, banány, avokádo

NÁŠ TIP: Hořčík je důležitý prvek organismu, který optimalizuje funkci nervové soustavy, imunitního systému, energetického metabolismu či svalové činnosti. Pokud žijete aktivně a cvičíte, zvolte přírodní doplněk stravy KLOUBUS. V tomto přípravku se hořčík vyskytuje ve formě mléčnanu hořečnatého v denní dávce 70 mg.


Hodnocení článku
 • 80%
  Aktuální hodnocení čtenářů - 80%
80%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

O autorovi

Honza

Jmenuji se Jan Domes, jsem redaktorem tohoto sportovního magazínu. Kromě tvorby článků se starám o grafiku našeho webu. Pravidelně sleduji nové trendy v doplňcích stravy na českém, ale i zahraničních trzích. Nedílnou součástí mé práce je aktivní testování našich produktů.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.