Nedostatek hořčíku
Cítíte se unavení, bez energie a nálady? Není to jen známka přepracování, ale může to být třeba nedostatkem hořčíku, který je pro lidské tělo velmi důležitý. Iont hořčíku má svou nezastupitelnou úlohu ve všech procesech probíhajících v našem organismu.
Co se v dnešním článku můžete dozvědět?
Primární příčiny nedostatku hořčíku Hlavní funkce hořčíku Potřeba hořčíku pro lidský organismus Co musíme udělat proto, aby se nespavost, podrážděnost a únava nestaly každodenní součástí našeho života Typy potravin, které mohou pomoci odstranit nedostatek hořčíkuJaké signály vydává tělo při nedostatku hořčíku?
Moderní doba nastavuje celkem vysoké tempo pro nás všechny, a tak je člověk zvyklý připisovat většinu onemocnění chronické únavě, stresu a nezdravé stravě. Ve skutečnosti nám tělo dává jasné signály, že tělu docházejí vitamíny, minerály a stopové prvky.
Obrovské množství biologických procesů v lidském těle se bez těchto látek bohužel neobejde. Nedostatek hořčíku má komplexní vliv na zdraví a ovlivňuje všechny orgány v lidském těle.
Člověk se může také potýkat s jinými problémy, které nejsou zrovna zanedbatelné.
Může se jednat například:
Křeče Křečovité pohyby Třes končetin Poruchy orientace Deprese Poruchy spánkuTIP: Trápí vás křeče a únava? Pravděpodobně trpíte na nedostatek hořčíku. V čem je vlastně přínosný? Je nezbytný pro optimální spalování a energii. Spalovat živiny v organismu bez hořčíku je jako pořádat táborák bez zápalek – nejde to. Pokud bude v organismu hořčíku nedostatek, může dojít ke zhoršenému spalování živin a nedostatku energie. Nečekejte ale, že přejídání se hořčíkem povede k přívalu magické energie. Zkuste to ve formě malých tablet, které sebou přináší Primulus – doplněk každého správného muže.
Proč tělo potřebuje hořčík
Hořčík je látka, která nám pomáhá vyrovnat se nejen se stresem. Tento prvek přispívá k normálnímu fungování srdce a cév, chrání naše ledviny, šetří před chronickou únavou.
K čemu dále nám hořčík pomáhá?
obnovuje narušený nervový systém s vápníkem a fosforem posiluje kostní tkáň podílí se na transportu glukózy z krve do buněk zajišťuje výměnu aminokyselin, které potřebujeme pro zdraví kardiovaskulárního systémuHořčík se nachází v kostech a zubech, bez hořčíku nemůže normálně fungovat například srdce, svaly, ledviny, játra a ani nervový systém. Je rovněž důležitým článkem nejméně 300 fyziologických procesů v lidském těle, a to včetně syntézy enzymů a hormonů, metabolismu atd. Kromě toho nám pomáhá udržovat vápník v těle, takže hladiny těchto prvků jsou na sobě vzájemně závislé.
S nedostatkem hořčíku ženy i muži často pociťují nadměrnou chuť na sladké, a proto přibývají na váze. Přítomnost nadměrné tělesné hmotnosti proto může také naznačovat hypomagnezémii, nebo – li nedostatek hořčíku.
Jaké jsou pozitiva hořčíku?
Moderní studie prokázaly, že hořčík je schopen snížit v našem těle náchylnost k nepříznivým vnějším vlivům a stresu, dále snižuje chuť na alkohol a drogy, snižuje dráždivost nervového systému. Další důležitou vlastností hořčíku je jeho schopnost snižovat hladinu cholesterolu, a tím předcházet rozvoji aterosklerózy, hypertenze, kardiovaskulárních chorob a obezity.
Nedostatek hořčíku může být také příčinou ledvinových kamenů a vzniku hemeroidů. Proto se doporučuje hořčík užívat společně s vápníkem a vitamíny C a B.
Hořčík je obzvláště důležitý pro ženy v každém věku. S nízkou hladinou tohoto stopového prvku můžete být náchylnější k premenstruačnímu syndromu. Během těhotenství potřebuje ženské tělo 2 – 3 krát více hořčíku než obvykle.
Nedostatek hořčíku dále může způsobit:
nespavost křeče bolesti v dolní části zad a může dokonce vyvolat potratVšem čtenářkám, které si právě čtou tento článek je důležité zmínit, že během menopauzy je také velmi důležitý hořčík, protože nedostatek hořčíku zvyšuje riziko osteoporózy. Proto ho doplňujte pravidelně a v dostatečném množství.
TRPÍTE DLOUHODOBĚ ÚNAVOU? Únava a nedostatek energie, to je kombinace, která může postihnout nejen každého zdravého muže, ale i ženu. Hořčík se podílí na energetickém metabolismu a jeho nedostatek může vést k chronické únavě a ztrátě motivace. Podobný efekt má však i celá řada dalších poruch či nedostatků v organismu, hořčík nemusí být ten jediný viník. Jak s takovou situací zatočit? Doplněk stravy Feminus je řešením pro každou ženu.
Příčiny nedostatku hořčíku
Nedostatek hořčíku může být primární a sekundární. Primární je obvykle způsoben genetickými vadami, které vám mohou bránit vstřebávat hořčík z potravy.
Sekundární nedostatek hořčíku může mít několik důvodů:
neustálý stres nadměrný fyzický stres nebo neustálá tvrdá práce těhotenství a kojení u žen alkoholismus nezdravý životní styl nedostatek slunečního světla užívání určitých léků: antikoncepce, antibiotika ze skupiny aminoglykosidů, kortikosteroidy, léky na onemocnění srdceVšechny tyto příčiny způsobují nedostatek hořčíku v lidském těle. Hořčík je tedy prvek, který nejenže doslova „řídí“ náš nervový systém, ale nedostatek hořčíku způsobuje zhoršení kvality vlasů, člověk má křehké nehty, zubní kazy, pacient si často stěžuje na bolesti hlavy, neschopnost soustředit se a má zvýšenou zapomnětlivost.
Kvůli nedostatku hořčíku trpí vaše srdce a oběhový systém, kdy jsou navíc pozorovány u určitých jedinců arytmie, hypertenze a tendence k trombóze.
POZOR: Na nedostatek hořčíku ve stravě by si měly dát také pozor osoby s Crohnovou chorobou či jiným zánětlivým onemocněním střevní sliznice nebo jedinci, kteří mají z různých důvodů zkrácené tenké či tlusté střevo. U takových osob je vstřebatelnost hořčíku výrazně snížená a projevy nedostatku hrozí o to víc. Suplementace ve formě magických tablet produktu Primulus, proto může být jedním z vhodných řešení, jak se s sníženou vstřebatelností hořčíku vypořádat.
Jak si pohlídat hladinu stresu v těle?
Zdravý dospělý člověk potřebuje během dne konzumovat 350 mg hořčíku. V závislosti na věku a okolnostech se množství může lišit. Ve stresových situacích vyžaduje mládež v období intenzivního růstu, ženy během těhotenství a laktace o 100–150 mg tohoto prvku více.
Hořčík je také nezbytný pro nemoci způsobené infekcemi během pooperačního zotavení těla. Kromě toho se během intenzivní fyzické aktivity a návštěvy třeba sauny vyplavuje hořčík z těla spolu s potem.
Jedním z nejlepších způsobů, jak můžete optimalizovat hladinu hořčíku ve vašem těle, je konzumovat spoustu organické zelené listové zeleniny, ořechů a semen. Vhodné jsou mandle, dýňová semínka, slunečnicová semínka a sezamová semínka, také avokádo je vynikajícím zdrojem hořčíku.
Jak vyrovnat hladinu hořčíku v těle?
Za pomoci vhodných potravin, můžete nedostatek hořčíku zcela odstranit. Vaše strava by měla být pestrá a vyvážená, navíc je také důležitý zdravý životní styl. Pohyb, pitný režim a vhodné potraviny jsou hlavními body pro udržení dostatečného množství hořčíku v těle.
Strava by měla primárně zahrnovat:
- celozrnné pečivo
- plody moře
- mléčné výrobky bez konzervačních látek a sladidel
- luštěniny, včetně arašídů a arašídového másla
- ořechy a slunečnicová semínka
- med
- pohanku
- sušené ovoce
- obiloviny: pšenice, ovesné vločky, ječmen, hnědá rýže natural
- zeleninu, převážně listovou
- rybíz, třešně, vodní melouny, banány, avokádo
NÁŠ TIP: Hořčík je důležitý prvek organismu, který optimalizuje funkci nervové soustavy, imunitního systému, energetického metabolismu či svalové činnosti. Pokud žijete aktivně a cvičíte, zvolte přírodní doplněk stravy KLOUBUS. V tomto přípravku se hořčík vyskytuje ve formě mléčnanu hořečnatého v denní dávce 70 mg.
Hodnocení článku
-
80%
Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.
Přidat komentář