O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Ostatní

Každoroční boj s cukrovím! Kolik v něm můžete najít nežádoucích kalorií?

Zvýšený cukr v krvi

Pozor na zvýšený cukr v krvi

Další rok je téměř za námi a my už máme za sebou opět ten krásný vánoční čas plný pečení vánočního cukroví, pití alkoholu a nakupování dárečků pro rodinu a blízké. S vánočním obdobím je spojená i konzumace vánočního cukroví, kdy byste především měli dávat pozor na zvýšený cukr v krvi.

Kolem sebe můžeme pozorovat různé skupinky lidí, které mají odlišný přístup ke konzumaci cukroví. Z tohoto pohledu je můžeme rozdělit na jedince, které zvýšený cukr v krvi po svátcích velmi rozrušuje a mají výčitky, jiní zase tuto situaci vůbec neřeší.

Jsou i takoví, kteří se tak moc obávají ztráty formy, že cukroví nejedí vůbec, další skupinka třeba s cukrovím začíná už kolem 1. prosince.

Seznámení se 3 typy přístupů ke stravě o Vánocích

Zvýšený cukr v krvi - cukroví

1. Klasici, co to mají úplně v paži

Tato skupinka jídelníček o Vánocích vůbec neřeší. V hlavě mají nastaveno, že cukroví, bramborový salát a kapr jsou nedílnou součástí těchto svátků a nadbytečné kilogramy získané v tomto období se potom nějak sami vytratí.

Nějaký zvýšený cukr v krvi je pro ně španělská vesnice. Hlavní aktivitou během Vánoc je lenošení a gaučink. Po Novém roce je můžeme vidět se občas zastavit v posilovně v takovém rozpoložení, že by nakonec něco málo pro své tělo a svaly rádi udělali. Zpravidla během února už tyto cvičence neuvidíme v gymu téměř vůbec.

2. Správní poctivci s pevnou vůlí!

Jedí pouze cukroví bez cukru, tudíž hladina zvýšeného cukru v krvi je jim velmi dobře známa. Bramborový salát bez majonézy, pouze s jogurtem. Žádná smažená ryba, pouze vařená. Takový jídelníček uvidíme u této skupiny o Vánocích na talíři. Takže vánoční dobroty si dopřávají pouze ve „fitness verzi“.

Co se týče sportovních aktivit, rozhodně nezůstávají pozadu, cvičí i během vánočního období minimálně v kratších intervalech nebo doma s vlastní váhou.

3. Profíci drží linii 365 dní v roce. Neexistují žádné výmluvy!

Poslední skupinka tzv. „profíků“ ze svojí rutiny nevypadne nikdy. Mohou být na dovolené u moře nebo během vánočních svátků. Jejich tělo je pro ně posvátné a priorita číslo 1. Mají svůj trénink, zdravý jídelníček a velmi silnou vnitřní vůli, takže ani vůně lineckých koleček a vanilkových rohlíčků je nezláká.

Tato skupinka si velmi dobře uvědomuje, jaké rizika sebou přináší zvýšený cukr v krvi a nepoleví ani o Vánocích. Mají vždy připravený svůj protein a krabičky s jídlem, aby je nic nepřekvapilo.

TIP: Chcete potěšit do Nového roku svoji kamarádku, přítelkyni, manželku nebo milenku zajímavým dárkem? Doporučujeme proteinovou dietu KetoFit. Snadněji hubnout už nejde!

Hlavně si Vánoce užívejte naplno

Zvýšený cukr v krvi - drzsefit.cz

Našli jste se, do které skupiny patříte? Je asi těžké stanovit, která skupina je ta nejlepší. Pro každého jsou podstatné trošku jiné priority. Bude asi nesmysl si držet za každou cenu štíhlou linii, napéct si všechno cukroví pouze ve zdravé verzi i přesto, že vám to vůbec nebude chutnat.

Vánoce by měli být hlavně o rodinné pohodě bez stresu a toto kouzelné období byste si měli především užít. Pokud si dáte něco na zub, o čem víte, že je nezdravé, nic hrozného se přece nestane.

Během svátků 5 kg rozhodně nepřiberete

Zvýšený cukr v krvi - vánoční cukroví

Zvýšený cukr v krvi je zabiják, pro naše tělo to nepřináší nic pozitivního. Pokud se dostanete do kalorického přebytku během vánočních svátků tj. okolo 3 – 4 dnů (budete pouze jíst a nebudete spalovat), svět se nezboří a určitě nebudete mít 5 kg navíc.

Ono vlastně standardně ani tak rychle nejde v normálním světě přibrat!

SUPER TIP: Máte do Nového roku silnou motivaci začít cvičit a posilovat? Přečtěte si v našich recenzích, že bez vhodných doplňků stravy to nepůjde. Začněte se suplementy Kloubus a Primulus.

Věděli jste, kolik získáte kalorií během Štědrého dne?

TABULKA: Níže přinášíme tabulku srovnání nutričních hodnot běžného a vánočního jídelníčku dospělé 54 kg ženy. Hodnoty jsou orientačně přepočítány z kaloricketabulky.cz

Zdravý jídelníček Vánoční jídelníček
Snídaně Žitný chléb, sýr Cottage 145 g, cherry rajčata, káva bez cukru 1490 kJ (360 kcal) Vánočka 100 g, máslo 30 g, džem nebo nutella 40 g, kakao 200 ml 3560 kJ (850 kcal)
Oběd Rýže s žampióny a kuřecí maso 250 g, salát rukola 1500 kJ (490 kcal) 3x chlebíček s vlašským salátem - předkrm, vánoční roláda - 300 g 4000 kJ (960 kcal)
Svačina Proteinová tyčinka, jablko 150 g 1220 kJ (300 kcal) Cukroví (vanilkové rohlíčky + kokosové kuličky) - 10 ks, 1 šálek koňaku 3720 kJ (890 kcal)
Večeře Steak z lososa 150 g, dušený špenát 150 g, vařené brambory 250 g, bílé víno 2 dcl 2980 kJ (712 kcal) Hrachová polévka 250 ml, smažený kapr 250 g, bramborový salát s majonézou 210 g, šampaňské 3 dcl 6760 kJ (1615 kcal)
CELKOVÉ HODNOTY 7190 kJ, 1863 kcal - 105 g bílkovin, 165 g sacharidů, 62 g tuků 18040 kJ, 4315 kcal - 118 g bílkovin, 468 g sacharidů, 200 g tuků

Jaký z toho vyplývá závěr?

Zvýšený cukr v krvi - žena v posilovně

Vánoce by měli být především svátky klidu. Žádné přehnané cvičení v tomto období se nevyžaduje. Každý z nás má ovšem svůj tréninkový režim, tudíž musí vědět, co jeho organismus vyžaduje.

Stresovat se o Vánocích, že pár dní nebude jíst podle nastavených tabulek a svého výživového plánu za to nestojí. Hlavně si dejte na co máte chuť, užijte si čas s rodinou třeba u televize. Kolikrát v roce zažijete chvíle, že opravdu nic nemusíte a šéf po vás nic nevyžaduje? Počítám, že jich moc nebude.

Vánoční čas je rovněž skvělou příležitostí pro regeneraci namožených svalů nebo pro doléčení zranění. Že už neznáte ani pocit, když vás nic nebolí? Nezapomínejte, že i tělo někdy potřebuje odpočívat, přetrénované svaly vám budou k ničemu a nebudete v tomto případě moci zvyšovat svůj svalový objem.

Krásné svátky a Vše nejlepší do Nového roku přeje celý tým DRZSEFIT.cz


Hodnocení článku
  • 77%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 77%
77%

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.