O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Zdravá výživa

Můžeš čokoládu zařadit mezi dietní jídla tvého jídelníčku?

Dietní jídla - drzsefit.cz
Napsal David Vajda

Čokoláda jako fitness jídlo

Většina z nás si řekne, že mezi dietní jídla mohou patřit pouze zdravé potraviny jako ovoce, zelenina, rýže a třeba maso. Logicky by to mělo být takové jídlo, po kterém nebudeš přibírat na váze. Možná si teď pomyslíš, že se bude jednat o aprílový žertík, když začnu hovořit o spojení čokolády a zdravého životního stylu.

Snad nikoho by ani ve snu nenapadlo, že čokoládu můžeme opravdu zařadit mezi fitness dietní jídla. Je to na základě faktu, že taková čokoláda má velké množství přidaných zdravotních benefitů a v mnoha ohledech může tvému organismu pomoci.

Dnes nastal čas si říci trošku blíže k tomu, jaké existuje spojení mezi čokoládou a zdravým jídelníčkem.

TIP: Slyšel si už o metodě hubnutí Chytrý jídelníček? Jedná se o naprostou jedničku na trhu zdravého stravování k cestě za dokonalým tělem.

Patří čokoláda mezi dietní jídla?

Dietní jídla - tabulka čokolády

Představ si situaci, nabídneš malému dítěti čokoládu a ono téměř nikdy neodmítne. Nabídneš čokoládu dospělému a jeho odpověď už pravděpodobně tak pozitivní nebude. Dospělí lidé už mají v hlavě zafixováno, že čokoláda je velmi chutná, ale na druhou stranu hodně kalorická, tučná a obsahuje hromadu cukru.

Z tohoto důvodu o ní přemýšlíme, že bychom ji mezi dietní jídla rozhodně nezařadily.

Nicméně doba jde dopředu, jsou k dispozici nové studie a metody, které nám postupně dokazují, že čokoláda opravdu může být zařazena mezi dietní jídla zdravého jídelníčku. Hlavní složkou čokolády by mělo být kakao, které nám stále více dokazuje, že v něm převažuje větší část pozitivních složek než těch negativních.

Co se týče postavy, se stále více lidí začíná dívat na čokoládu způsobem, že se tak razantně nejedná o negativní prvek něčeho nezdravého nebo co bude ohrožovat tvé štíhlé tělo.

Není čokoláda jako čokoláda

Dietní jídla - čokoláda

Já osobně čokoládu miluji, kdo taky ne, ale popravdě ji nekonzumuji téměř vůbec. Jsou opravdu nárazové momenty, kdy si po svém tréninku CrossFitu dám nějakou tu proteinovou tyčinku nebo něco na dobytí energie. Rád bych ti vysvětlil, která je vlastně ta „dobrá čokoláda“ s pozitivními benefity pro tvé tělo.

Pokud si nejprve představíme čokoládu, která ti víceméně nic pozitivního nepřinese, kromě teda solidní porce energie a neskutečného množství cukru, bude se jednat třeba o tyto výrobky:

Čokoládové figurky

Tabulky s lentilkami

Sušenky s karamelem

Gumoví medvídci

Mléčné výrobky s označením čokoláda

A mnohem více …

Upřímně mohu říci, že mezi dietní jídla tyto sladkosti opravdu nepatří a do nějaké přidané hodnoty pro tvé tělo mají opravdu daleko.

Při výběru „zdravé čokolády“ je dobré se dívat na výši podílu kakaa. Čím více, tím samozřejmě lépe. Kvalitu čokolády tedy udává výše kakaa obsažená v čokoládě, pak tedy můžeme hovořit, že může patřit mezi fitness dietní jídla. Při výběru vhodné čokolády pro dostatek energie a výživných látek, bys měl sáhnout tedy po čokoládě, která bude mít minimálně 70%, nejlépe však 80% – 98% podílu kakaa.

S příchutí čokolády můžeme doporučit cenově dostupné balíčky od diet Ketomix a Ketofit. Nebo raději vyzkoušíš jinou příchuť z jejich nabídky?

Vznik čokolády

Dietní jídla - kakaovník

Obecně se dá říci, že taková čokoláda je vlastně ovoce. Že ti to přijde směšné? Opravdu tomu tak je, jelikož se vyrábí z kakaa a to roste na stromech. Kakaovníky rostou nejčastěji v tropických oblastech Jižní a Střední Ameriky, zejména v povodí řeky Amazonky.

Kakaovníky obsahují lusky, které jsou nesmírně bohaté na živiny a zdravé tuky. Kakao je vlastně ve všech svých podobách velmi bohaté na živiny. Na základě tohoto zjištění jsem se rozhodl, že zdravou, přírodní čokoládu můžeme zařadit mezi dietní jídla.

K čemu je čokoláda prospěšná?

Látka teobromin – má podobné účinky jako kofein

Látka tryptofan – nazýváme jiným názvem jako hormon štěstí

Látka anandamid – poskytuje pocit blaženosti a uvolnění

Zlepšuje náladu

Uvolňuje ve stresových situacích

Zlepšení mozkových funkcí

Zvyšuje kognitivní funkce u starších lidí

Kakao s vysokým obsahem antioxidantů

Dietní jídla - benefity čokolády

Kakao je jedna z mála potravin, která obsahuje tak vysoké procento antioxidačních látek. Mezi hlavní antioxidanty, které kakao obsahuje, patří například polyfenoly, flavanoly nebo katechiny.

Nevíš, k čemu jsou antioxidanty užitečné? To je chyba, pokud aktivně sportuješ a chceš třeba zhubnout, měl by ses o tuto problematiku více zajímat. Antioxidanty jsou velmi důležité pro profesionální sportovce na nejvyšší úrovni nebo aktivní jedince, kteří právě spalují největší množství kalorií a díky toho produkují větší množství volných radikálů.

Jednoduše ti mohu říct, pokud cvičíš, tak „dobrá čokoláda“ bude pro tebe velmi přínosnou složkou ve zdravém jídelníčku. Dle dostupných odborných studií bylo dokázáno, že čokoláda nijak nedokáže zvýšit tvůj sportovní výkon. Nicméně dokázáno bylo, že snižuje tvorbu zánětů během regenerace, pokud u tebe došlo třeba k nějakému zranění během tréninku.

TIP: „Dobrá čokoláda“ dokáže dodat velké množství energie do těla, ale nezlepší tvůj sportovní výkon. Za to doplněk stravy Primulus zlepší nejen tvůj sportovní výkon, ale i libido a sexuální život.

Hlavní benefity čokolády

Mým cílem je ti ukázat, že čokoláda není až zase tak škodlivá, jak ji v dnešní době vnímá široká veřejnost. Představím ti, co ti taková kvalitní čokoláda dokáže přinést nebo jak může pomoci. Troufám si říct, že o velké části pozitivních benefitů čokolády určitě nevíš a uslyšíš je úplně poprvé.

Lepší cirkulace krve

Celkové zlepšení kardiovaskulárního zdraví

Podpora krevního průtoku v těle

Udržuje žádoucí hladinu cholesterolu

Snížení hladiny LDL cholesterolu

Snižuje inzulinovou rezistenci – vznik srdečních chorob

Štíhlé tělo s čokoládou?

Dietní jídla - fitness čokoláda

Pokud si dočetl článek až do této části, tak už určitě víš, že kvalitní čokoláda s vyšším obsahem kakaa je tvému tělu naprosto prospěšná. Není tedy pochyb čokoládu zařadit mezi zdravá a dietní jídla.

Co navíc čokoláda dokáže? Většině lidem opravdu dokáže pomoci v redukčním období, kdy zrovna potřebuješ zhubnout. Dle další studie má kakao pozitivní vliv na trávení tuků a sacharidů, takže účinně dokáže potlačit jejich přeměnu na tělesný tuk. To může mít v návaznosti kladný vliv na snižování hmotnosti a hubenější postavu.

U sportovců bylo zjištěno, že při konzumaci kvalitní čokolády dochází k vyššímu uvolňování mastných kyselin do krevního řečiště právě z tukových buněk. To pro tebe může znamenat pouze to, že čokoláda zařazená mezi dietní jídla může napomáhat k vyššímu využití tuku jako zdroj energie pro sport nebo pohyb.

Kvalitní čokoláda rovněž působí velmi dobře na střevní biom a celkově na celý proces trávení.

Fitness čokoláda funguje

Dietní jídla - kakao

Dá se konstatovat, že kvalitní fitness čokoláda opravdu funguje pro tvůj zdravější organismus. Nicméně vše funguje s jedním velkým ALE!

Benefity, které jsem ti sepsal v tomto článku, patří pouze čokoládě, která obsahuje výše zmíněný podíl kakaa. V dnešních čokoládách, na které narazíš v supermarketech a obchodech se přidávají nejrůznější chemikálie, sladidla a vylepšení. Takže je vždy důležité sáhnout po takové čokoládě, která obsahuje co možná nejvyšší obsah kakaa.

Taková hořká čokoláda rovněž obsahuje cukr, ale v daleko menším množství než u jiných druhů čokolád.

Závěrem bych tedy mohl říct, že čokoláda stále platí za výživnou a kaloricky bohatou bombu. Kvalitní čokoládu si můžeš klidně dopřát každý den, tělu to nijak neublíží. Ačkoliv je pravdou, že to s velkým množstvím čokolády zase nepřeháněj, jelikož čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím méně cukru má, takže ve finále zjistíš, že k nějakému sladkému uspokojení z čokolády nebudeš potřebovat tak velké množství.

Nezbývá mi nic jiného než ti popřát dobrou chuť při konzumaci jen těch kvalitních čokolád!

Pokud hledáš výživné a zdravé pokrmy, s kterými navíc dokážeš zhubnout, neváhej vyzkoušet jídla od Ketomix, Ketofit v TOP nejlepší kvalitě.


Hodnocení článku
  • 98%
    Aktuální hodnocení článku - 98%
98%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.