O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Ostatní

Dárcovství krve a plazmy: Co ti může dobrého přinést?


Proč bych měl darovat krev

Darcovství krve i krevní plazmy je skvělým způsobem pomoci, kterou může v dnešní době poskytnout téměř každý. V tomto článku rozeberu, proč je vhodné vlastně darovat, zaměřím se také na benefity i možná rizika, stejně jako normy bezpečného darování. Dárcovství krve je dnes velmi oblíbené mezi lidmi a každým rokem roste počet osob, které se k tomuto kroku dobrovolně rozhodnout.

Co je krev znáš, ale co je plazma?

Krev můžeš rozdělit do 4 základních složek:

Červené krvinky

Bílé krvinky

Krevní destičky

Plazma – tvoří asi 55 % z obsahu krve. Jedná se o žlutě zabarvenou tekutinu, která v těle plní mnoho klíčových úloh, včetně odstraňování odpadu z buněčných funkcí, udržování tělesné teploty (absorbuje a uvolňuje teplo podle potřeby) či pomoc při boji s infekcemi.

Plazma obsahuje asi 92 % vody. Důležitou její funkcí je, že pomáhá plnit krevní cévy, což udržuje krev a další živiny v pohybu srdcem. Zbývajících 8 % obsahuje několik klíčových látek: proteiny (albumin a fibrinogen), imunoglobuliny (gamaglobulin) či elektrolyty (sodík, draslík, hořčík, vápník a další).

SUPER TIP: Poskytnutí krve i plazmy může být užitečná a obohacující činnost, zahrnující pouze nízkou úroveň rizika. Chceš taky darovat krev? Nedílnou součástí dárcovství krve je být zdravý a fit! Proto doporučujeme začít konzumovat Matchagu. Její hlavní pozitivní účinky pro lidské tělo jsou: kompletní detoxikace organismu, posílení imunitního systému a rychlejší spalování podkožního tuku. Pití Matchagy zajišťuje vše podstatné pro bezpečné dárcovství krve.

Matchaga elixír

Darování krve

Dárcovství krve a plazmy
obrázek z unsplash.com

Darování plné krve je to, co si většina lidí představí, když pomyslí na dárcovství jako takové. Tento typ zahrnuje všechny čtyři krevní složky – červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky a plazmu – a často se používá k léčbě ztráty krve, ke které může dojít během operace nebo v důsledku zranění.

Odebírá se zhruba půllitr krve a samotný odběr trvá od 8 do 12 minut.

Darování plazmy

Proč zdravotníci odebírají kromě krve také samostatnou plazmu? Krevní plazma je potřebná pro mnoho moderních léčebných terapií.

Patří mezi ně například:

léčba stavů imunitního systému

krvácení a respirační poruchy

krevní transfuze a hojení ran

v jiných případech se může jednat o situace, kdy lidé ztratí hodně krve (nehoda, operace) a tím přijdou i o značné množství plazmy. Vzhledem k jejím výše zmíněným funkcím to může mít vážné dopady na zdraví jedince.

Dárcovství zahrnuje odběr krve, extrakci plazmy a vrácení toho, co z krve zbylo. A to vše pomocí jediné jehly, která během procesu zůstává v paži.

TIP: Chceš konečně začít jíst zdravě, ale nevíš, jak vhodně začít? Paleo dieta je mnohem víc než jen dieta. Je to nový způsob stravování, který ctí lidskou evoluci. Pomůže ti kompletně změnit tělo i mozek. Paleo dieta je životní styl, který se zakládá na evoluci. Dej svému tělu správné živiny a vytěž ze své stravy maximální výsledky.

Jak darovat bezpečně?

krevní plazma
obrázek z unsplash.com

Darovat může v České republice každý ve věku 18–65 let, vážící alespoň 50 kg. Zároveň by měl mít trvalé bydliště či dlouhodobý pobyt v ČR nebo EU a stálou adresu společně se zdravotním pojištěním. Překážkou pro dárcovství je nemoc. Záleží ale na konkrétních podmínkách, obecně by se za komplikaci mohly považovat chronické onemocnění typu:

Srdeční

Metabolické

Jaterní

Ledvinové

Hemofilie

Onkologické onemocnění

HIV

Žloutenka typu B a C

Syfilis

Obyčejná teplota, kašel, bolest v krku

Pocit nevolnosti

Tetování nebo piercing aplikovaný v posledních 6 měsících

Pokud splňuješ výše zmíněná kritéria, nastává další významný krok, a to je najít akreditované centrum, kde tě můžou podrobit screeningovému procesu. Ten zahrnuje počáteční krevní test, vyplnění dotazníku (s otázkami například na rodinnou anamnézu) a fyzické vyšetření.

Stejně tak důležitá je frekvence, s jakou krev daruješ. Obecně se říká, že nejlepší praxe pro bezpečnost darovat plnou krev u žen každé 4 měsíce, u mužů pak každé 3 měsíce.

S plazmou není problém dárcovství každých 14 dní. Pokud ale střídáš darování krve s krevní plazmou, dodržuj rozestup 1 měsíc a pro jistotu pokaždé další možnosti dárcovství prober se svým lékařem či jiným odborníkem.

Hydratace je samozřejmostí v jakýkoli den, pokud jdeš ale darovat, dej si na to obzvlášť pozor. Před zákrokem musíš vypít alespoň ½ litr, nejlépe vody. Tím můžeš snadno předejít závratím, mdlobám, točení hlavy a únavě.

Kam zajít darovat, jak dlouho to bude trvat?

Kam zajít darovat?Na stránkách Červeného kříže je interaktivní mapa, kde nalezneš kontakty na jednotlivá transfúzní oddělení.
Jak dlouho budu na odběru krve?Odběr krve trvá od 8 do 12 minut. Darování krevní plazmy je delší a zabere asi 1 hodinu.
Mám nárok ze zákona?Dárce krve a plazmy má nárok na volno podle zákoníku práce (zákon 262/2006 Sb., § 203, odst. 2 písm. d) a e)). Existují ale podmínky, které v takovém případě musí být splněny. Jejich shrnutí nalezneš zde.
Jak dlouhá je rekonvalescence?Po odběru krve i krevní plazmy není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin).

5 benefitů dárcovství

dárcovství krve v nemocnici
obrázek z unsplash.com
Záchrana života – dárci krve poskytují komunitě životně důležitou službu, díky níž může být nejen zprostředkovaná léčba, ale doslova zachráněný lidský život.

Emocionální a duševní zdraví – podle nadace Mental Health Foundation mohou lidé pomáhající druhým zažívat více emocionální pohody, méně stresu či větší pocit sounáležitosti.

Zdravotní prohlídka – před samotným darováním dostávají lidé bezplatnou zdravotní prohlídku. Ta zahrnuje kontrolu krevního tlaku, hladiny hemoglobinu, teploty a pulsu.

Regulace hladiny LDL cholesterolustudie z roku 2013 zjistila, že markery zvýšeného kardiovaskulárního rizika se zdají být nižší u pravidelných dárců krve, což se odráží v nižších hladinách celkového cholesterolu a LDL. Ačkoli se zdá, že HDL je významně vyšší u nedárcovské populace, poměr LDL/HDL – který je lepším prediktorem zvýšeného rizika – je u pravidelných dárců krve nižší.

Peněžní odměna – ne nejdůležitější, ale příjemný benefit je v podobě peněžní odměny, kterou dostaneš hned po zákroku. V případě bezpříspěvkových odběrů krevní plazmy je možné uplatnit odpočet ze základu daně ve výši 3 000 Kč. V úhrnu však lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně za zdaňovací období.

Možné vedlejší účinky

darování krve
obrázek z unsplash.com
Dehydratace – krev, a především samotná plazma obsahují hodně vody. Z tohoto důvodu se u některých lidí po darování může vyskytnout právě částečná dehydratace.

Závratě, mdloby a točení hlavy – zároveň jsou bohaté na živiny a soli. Ty jsou důležité (nejen) pro udržení bdělosti těla a jeho správného fungování. Ztráta některých z těchto látek dárcovstvím vede k nerovnováze elektrolytů, a to může mít za následek závratě, mdloby a točení hlavy.

Únava – z výše zmíněného důvodu se může objevit i mírná únava.

Modřiny – ty patří mezi jeden z nejčastějších vedlejších účinků dárcovství. U většiny lidí ale modřiny zmizí během dnů nebo týdnů.

Infekce – u narušení kůže vždy existuje drobné riziko infekce. Příznaky infekce zahrnují kůži, která je teplá a citlivá a vypadá zarudlá a oteklá, s bolestí v místě vpichu a kolem něj. Pokud zaznamenáš příznaky infekce, je důležité okamžitě navštívit lékaře.

Co si z toho vzít?

Dárcovství krve i plazmy jsou významnou pomocí vědcům, lékařům, ale především jiným lidem. Kromě dobrého pocitu i peněžní odměny dostáváš navíc důkladné prohlídky, kde ti zkontrolují tlak, hladiny hemoglobinu, teplotu a tep.

Je dobré mít na paměti klíčové faktory ve formě dostatečného pitného režimu, akreditovaných center, a především správné frekvence darování, která by u kompletní krve neměla být nižší než 4 měsíce u žen, 3 měsíce u mužů, s plazmou pak 14 dní bez ohledu na pohlaví.


Hodnocení článku
  • 88%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 88%
88%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.