Proč bych měl darovat krev
Darcovství krve i krevní plazmy je skvělým způsobem pomoci, kterou může v dnešní době poskytnout téměř každý. V tomto článku rozeberu, proč je vhodné vlastně darovat, zaměřím se také na benefity i možná rizika, stejně jako normy bezpečného darování. Dárcovství krve je dnes velmi oblíbené mezi lidmi a každým rokem roste počet osob, které se k tomuto kroku dobrovolně rozhodnout.
Co je krev znáš, ale co je plazma?
Krev můžeš rozdělit do 4 základních složek:
Červené krvinky Bílé krvinky Krevní destičky Plazma – tvoří asi 55 % z obsahu krve. Jedná se o žlutě zabarvenou tekutinu, která v těle plní mnoho klíčových úloh, včetně odstraňování odpadu z buněčných funkcí, udržování tělesné teploty (absorbuje a uvolňuje teplo podle potřeby) či pomoc při boji s infekcemi.Plazma obsahuje asi 92 % vody. Důležitou její funkcí je, že pomáhá plnit krevní cévy, což udržuje krev a další živiny v pohybu srdcem. Zbývajících 8 % obsahuje několik klíčových látek: proteiny (albumin a fibrinogen), imunoglobuliny (gamaglobulin) či elektrolyty (sodík, draslík, hořčík, vápník a další).
SUPER TIP: Poskytnutí krve i plazmy může být užitečná a obohacující činnost, zahrnující pouze nízkou úroveň rizika. Chceš taky darovat krev? Nedílnou součástí dárcovství krve je být zdravý a fit! Proto doporučujeme začít konzumovat Matchagu. Její hlavní pozitivní účinky pro lidské tělo jsou: kompletní detoxikace organismu, posílení imunitního systému a rychlejší spalování podkožního tuku. Pití Matchagy zajišťuje vše podstatné pro bezpečné dárcovství krve.
Darování krve
Darování plné krve je to, co si většina lidí představí, když pomyslí na dárcovství jako takové. Tento typ zahrnuje všechny čtyři krevní složky – červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky a plazmu – a často se používá k léčbě ztráty krve, ke které může dojít během operace nebo v důsledku zranění.
Odebírá se zhruba půllitr krve a samotný odběr trvá od 8 do 12 minut.
Darování plazmy
Proč zdravotníci odebírají kromě krve také samostatnou plazmu? Krevní plazma je potřebná pro mnoho moderních léčebných terapií.
Patří mezi ně například:
léčba stavů imunitního systému krvácení a respirační poruchy krevní transfuze a hojení ran v jiných případech se může jednat o situace, kdy lidé ztratí hodně krve (nehoda, operace) a tím přijdou i o značné množství plazmy. Vzhledem k jejím výše zmíněným funkcím to může mít vážné dopady na zdraví jedince.Dárcovství zahrnuje odběr krve, extrakci plazmy a vrácení toho, co z krve zbylo. A to vše pomocí jediné jehly, která během procesu zůstává v paži.
TIP: Chceš konečně začít jíst zdravě, ale nevíš, jak vhodně začít? Paleo dieta je mnohem víc než jen dieta. Je to nový způsob stravování, který ctí lidskou evoluci. Pomůže ti kompletně změnit tělo i mozek. Paleo dieta je životní styl, který se zakládá na evoluci. Dej svému tělu správné živiny a vytěž ze své stravy maximální výsledky.
Jak darovat bezpečně?
Darovat může v České republice každý ve věku 18–65 let, vážící alespoň 50 kg. Zároveň by měl mít trvalé bydliště či dlouhodobý pobyt v ČR nebo EU a stálou adresu společně se zdravotním pojištěním. Překážkou pro dárcovství je nemoc. Záleží ale na konkrétních podmínkách, obecně by se za komplikaci mohly považovat chronické onemocnění typu:
Srdeční Metabolické Jaterní Ledvinové Hemofilie Onkologické onemocnění HIV Žloutenka typu B a C Syfilis Obyčejná teplota, kašel, bolest v krku Pocit nevolnosti Tetování nebo piercing aplikovaný v posledních 6 měsícíchPokud splňuješ výše zmíněná kritéria, nastává další významný krok, a to je najít akreditované centrum, kde tě můžou podrobit screeningovému procesu. Ten zahrnuje počáteční krevní test, vyplnění dotazníku (s otázkami například na rodinnou anamnézu) a fyzické vyšetření.
Stejně tak důležitá je frekvence, s jakou krev daruješ. Obecně se říká, že nejlepší praxe pro bezpečnost darovat plnou krev u žen každé 4 měsíce, u mužů pak každé 3 měsíce.
S plazmou není problém dárcovství každých 14 dní. Pokud ale střídáš darování krve s krevní plazmou, dodržuj rozestup 1 měsíc a pro jistotu pokaždé další možnosti dárcovství prober se svým lékařem či jiným odborníkem.
Hydratace je samozřejmostí v jakýkoli den, pokud jdeš ale darovat, dej si na to obzvlášť pozor. Před zákrokem musíš vypít alespoň ½ litr, nejlépe vody. Tím můžeš snadno předejít závratím, mdlobám, točení hlavy a únavě.
Kam zajít darovat, jak dlouho to bude trvat?
Kam zajít darovat? | Na stránkách Červeného kříže je interaktivní mapa, kde nalezneš kontakty na jednotlivá transfúzní oddělení. |
Jak dlouho budu na odběru krve? | Odběr krve trvá od 8 do 12 minut. Darování krevní plazmy je delší a zabere asi 1 hodinu. |
Mám nárok ze zákona? | Dárce krve a plazmy má nárok na volno podle zákoníku práce (zákon 262/2006 Sb., § 203, odst. 2 písm. d) a e)). Existují ale podmínky, které v takovém případě musí být splněny. Jejich shrnutí nalezneš zde. |
Jak dlouhá je rekonvalescence? | Po odběru krve i krevní plazmy není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin). |
5 benefitů dárcovství
Možné vedlejší účinky
Co si z toho vzít?
Dárcovství krve i plazmy jsou významnou pomocí vědcům, lékařům, ale především jiným lidem. Kromě dobrého pocitu i peněžní odměny dostáváš navíc důkladné prohlídky, kde ti zkontrolují tlak, hladiny hemoglobinu, teplotu a tep.
Je dobré mít na paměti klíčové faktory ve formě dostatečného pitného režimu, akreditovaných center, a především správné frekvence darování, která by u kompletní krve neměla být nižší než 4 měsíce u žen, 3 měsíce u mužů, s plazmou pak 14 dní bez ohledu na pohlaví.
Hodnocení článku
-
88%
Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.
Přidat komentář