O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Tipy a návody

Estrogen – co si pod tímto hormonem může člověk představit

Neznáte ženský hormon estrogen? Zjistěte si o něm bližší informace v tomto článku!

Ženský hormon estrogen

Hormony jsou biologicky aktivní látky organické povahy. Mají velký dopad na práci celého lidského těla a to od jeho fyziologických funkcí až po metabolismus. Jeden z nejdůležitějších ženských hormonů je estrogen. Tento hormon začíná v ženském těle působit zejména v okamžiku, kdy se žena nachází v pubertálním věku a provází ji po celý život. Ovlivňuje zejména tři hlavní etapy ženského života a to je menstruace, těhotenství a menopauza.

Co je tedy estrogen?

estrogen - žena
obrázek z unsplash.com

Jsou to tedy ženské hormony, které úzce souvisejí s reprodukční funkcí. Ovšem jejich funkce není omezena pouze na početí. Díky estrogenu může mít ženské tělo skvělou imunitu, krásnou hladkou pleť a pokožku, silné kosti, navíc pozitivně působí na paměť a emoční zázemí žen.

Estrogen se také skvěle podílí na práci oběhového systému, což snižuje riziko všech druhů kardiovaskulárních onemocnění a aterosklerózy. Jednou větou, fyzický a duševní stav ženy přímo závisí na produkci estrogenu.

Jaké druhy estrogenu existují?

estrogen - těhotenství
obrázek z unsplash.com

V podstatě existují 3 typy estrogenů.

  • Estradiol
  • Estron
  • Estriol

Nejsilnějším estrogenem produkovaným v lidském těle, který je zároveň nejaktivnější, je estrogen estradiol. Je také hlavním estrogenem u žen v reprodukčním věku. Hormon estradiol se nachází hlavně v ženském těle, ale u mužů je také syntetizován v malém množství. Když dívka vstoupí do puberty, začíná aktivní produkce estradiolu. U mladých mužů se jeho hladina v těle nemění.

U žen podporuje tento druh hormonu rozvoj sekundárních sexuálních charakteristik, reguluje menstruační cyklus a přispívá k úspěšnému početí a porodu dítěte.

Estrogen estron patří k těm nejslabším hormonům. Během menopauzy všechny hladiny estrogenu prudce klesají a estron se stává převládajícím.

Estrogen estrinol je nejdůležitějším hormonem ženy v období těhotenství. Je produkován hlavně placentou a během těhotenství se jeho funkce výrazně zvyšuje. Samozřejmě u ženy, která těhotná není, je funkce tohoto hormonu prakticky nulová.

Co když je v těle estrogenu více

únava, napětí, stresové situace - estrogen
obrázek z unsplash.com

Samozřejmě se ale mohou vyskytnout i případy, kdy je estrogenu méně nebo naopak nadbytek. Pokud taková nerovnováha nastane, může se v době puberty projevit také různými charakteristikami postavy. Dívka má spíše „mužskou“ postavu a její menstruační cyklus je často narušen. Taková nerovnováha se ale rovněž projevuje i jinými způsoby. Vzhled pleti ovlivňuje sklon k akné, kůže je mastná a to nejen na obličeji.

Snížení obsahu ženských pohlavních hormonů vede k depresím, ospalosti, chronické únavě a ztrátě paměti. Příkladem takové situace může být období menopauzy i známý příznak „poporodní deprese“. Estrogen také stimuluje produkci LH, luteinizačního hormonu, který je zodpovědný za ovulaci. Po menopauze hladina estrogenu v těle ženy prudce klesá, což se často stává příčinou různých druhů onemocnění. Správná hladina estrogenu v těle je důkazem pravidelné a zdravé menstruace.

Aby tedy tělo fungovalo tak, jak má, je třeba změnit nejen svůj styl života. Často takové stavy doprovází deprese, nadměrné užívání alkoholu, kouření a kofein.

NÁŠ TIP: Vhodným doplňkem stravy je také užívání přírodního doplňku FEMINUS s celou řadou vitamínů, minerálů, ale také extraktů bylin, které napomáhají skvěle zvládnout období klimateria, nechtěné přibývání na váze, zvládnutí stresových a vypjatých situací.

Co dělat, když je potřeba estrogen zvýšit

Mrkev ze zahrady - estrogen
obrázek z unsplash.com

Jak už bylo řečeno výše, je potřeba zlepšit své stravovací návyky a vůbec změnit svůj styl života. Vyhnout se nejen stresovým situacím je velmi důležité, ale určitě ke zvýšení estrogenu v těle lze přispět také vhodnými potravinami jako je sója, cizrna, mrkev nebo dokonce batáty. Pokud do ranní snídaně člověk přidá ještě lněná semínka nebo chia semínka, může se člověk cítit ještě mnohem lépe.

Klíčovou podmínkou pro normalizaci hladiny hormonů je však ovlivnění hlavní příčiny vzniku nedostatku estrogenu v těle a je třeba určitě vyhledat lékaře, který správně diagnostikuje příčinu.

SUPER TIP: Jako řešení se jeví používat speciální komplexy vitamínů a minerálů zaměřené na zlepšení zdraví žen, normalizovat stravu, jíst co nejvíce potravin, které mají příznivý vliv na hormonální hladiny. Takovým přípravkem s komplexním složením je například přírodní doplněk stravy Feminus. Přečtěte si o něm více v naší super recenzi!

Feminus recenze

Slovo závěrem

Žádný zdravotní problém se nesmí podceňovat. Zdraví má člověk jen jedno a určitě se chce každý cítit zdravě a pohodlně. Stejně tak je tomu i v případě nadbytku nebo naopak nedostatku estrogenu v těle. Hormon estrogen je velmi důležitý zejména pro ženské tělo a jeho velkou úlohou je doplňovat ženu krásou, mladistvou pokožkou a plnými ženskými tvary. Nejdůležitější je v tomhle směru mateřství, takže podceňovat nedostatek nebo nadbytek estrogenu se určitě nevyplácí.


Hodnocení článku
  • 74%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 74%
74%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými.

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.