O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Zdravá výživa

Nedoplňujete zinek? Pravděpodobně se u vás objevuje akné, nadváha nebo nedostatek testosteronu.

Žena pečující o pleť
POZOR! Nedostatek zinku má za následek zhoršenou kvalitu vlasů, nehtů nebo kůže.
Napsal Honza

Co způsobuje nedostatek zinku

Víte, jakou úlohu v našem těle má zinek? Chcete se dozvědět, co to s vámi udělá, pokud budete mít nedostatek zinku? Čtěte dále tento článek a dozvíte se, že zinek patří mezi nepostradatelné prvky pro celkové fungování lidského organismu.

Zinek hraje velmi důležitou roli v mnoha procesech, které nás každý den ovlivňují. Začíná to od tvorby testosteronu až po správnou funkci imunitního systému. Pokud máte opakovaně problémy s akné, může to být rovněž důsledek toho, že trpíte na nedostatek zinku. Nepodceňujte doplňování zinku v pravidelných intervalech do vašeho těla, v tomto článku se můžete dočíst, jaká negativa to pro vás může později mít.

Co se v dnešním článku můžete dočíst?

Jaké jsou hlavní benefity zinku.

Rizika, když nám začne chybět zinek.

Kolik zinku nejlépe konzumovat.

Jaké vybrat suplementy s obsahem zinku.

Zinek jako stěžejní minerál

Nedostatek zinku - minerál

V lidském těle existuje široká škála minerálů, ovšem většina z nich není důležitá pro zdravé fungování organismu tak jako právě zinek. Zinek je společně s hořčíkem jeden ze základních kamenů našich fyziologických procesů, které se uskutečňují v našem těle. Proto nedostatek zinku naše tělo po delší odmlce může brát poměrně negativně.

Kde funguje zinek nejlépe?

Tvorba testosteronu

Zinek účinně pomáhá tvořit testosteron v těle. Pokud máte nedostatek zinku, logicky budete mít i nedostatek testosteronu, který se může projevovat ztrátou svalové hmoty, zvýšenou náladovostí nebo úbytkem energie a vitality. Pijete poměrně často alkohol? I to může být důvod, že budete mít nedostatek zinku v těle, jenž později vede k dysbalanci steroidních hormonů.

Funkce imunitního systému

Jste často nemocní, trpíte na záněty nebo opary v ústech či obličeji? Rovněž i toto může jít na účet nedostatečnému množství zinku v těle. Někteří odborníci konstatují, že právě nedostatek zinku je jednou z nejčastějších příčin chronicky snížené imunity.

ZINEK patří k minerálním prvkům. V multivitaminu PRIMULUS je zinek zastoupen ve formě citronanu zinečnatého (TriZinc Citrate), jež spadá do skupiny chelátů. Minerální cheláty jsou pro lidské tělo přirozenou formou minerální látky a jsou mnohem lépe vstřebatelné než organické čí anorganické formy minerálů. Obsah zinku v denní dávce je 15,4 mg.

Jak poznám, že mi chybí zinek?

Nedostatek zinku ve světě

Malé množství zinku v těle lidí je velmi častý jev i v celosvětovém měřítku. V některých rozvojových zemích je chybějící zinek dokonce jeden z nejčastějších důvodů úmrtnosti dětí.

A jak vypadá konzumace zinku ve světe?

Nejlépe na tom je Jižní Amerika. Nedostatek zinku je evidovaný zhruba jen u 6% populace.

Střední a Východní Evropa si vede mírně hůře. Nedostatek byl zaznamenám u 10% populace.

Nejhůře na tom je Afrika a Jižní Asie. Nedostatek je přibližně u 30% populace.

Z čeho pramení nedostatek zinku?

V obchodech nakupujeme průmyslově zpracované potraviny, které neobsahují bohaté množství minerálních látek, vlákniny nebo vitamínů.

Snižujeme si vstřebatelnost a využití zinku konzumací potravin bohatých na fytáty (pšenice, rýže, kukuřice, luštěniny).

Pijeme hodně alkoholu, ten množství zinku v těle rychle snižuje.

Příznaky, že mám v těle nedostatek zinku

Nízká hladina zinku v těle.

Jedním z ověřených způsobů, jak zjistit hodnoty zinku v našem těle, může být si zajít na krevní testy do nemocnice. Pokud ovšem k tomuto měření nemáte přístup nebo se vám to jednoduše nechce řešit tímto způsobem, existuje několik základních ukazatelů, jak analyzovat váš jídelníček nebo vypozorovat tyto projevy, které sebou nesou riziko menší hladiny zinku v těle:

Zvýšená tvorba akné.

Zhoršená kvalita kůže, nehtů, vlasů.

Nedostatek energie a vitality, snížená sportovní výkonnost.

Bezdůvodné přibírání na váze.

Zvětšování prsních žláz.

Snížená imunita, časté a opakované nachlazení.

Optimální množství zinku v těle

Muži by měli konzumovat denně okolo 14 mg zinku.

Ženy mají doporučenou denní dávku okolo 8 mg zinku.

V jakých potravinách najdeme zinek?

Ústřice s obsahem zinku.

Nemusíte prohrabat celou ledničku a procházet etikety většiny potravin, kde a v jakém množství je obsažen zinek. My vám to trochu usnadníme, a klidně můžete vybírat například z těchto potravin, které v sobě mají největší množství zinku:

Hovězí maso (15 % tuku): asi 4,7 mg zinku na 100 g

Ústřice: asi 38 mg zinku na 100 g

Fazole: asi 5 mg zinku na 100 g

Dýňová semínka: asi 7,5 mg zinku na 100 g

Kešu oříšky: asi 5,5 mg zinku na 100 g

Vepřová játra: asi 5,8 mg zinku na 100 g

VĚDĚLI JSTE, že zinek je esenciální stopový prvek. Zinek přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, k normální funkci imunitního systému a v přímé souvislosti s pohybovým aparátem zinek přispívá k normálnímu stavu kostí. V přípravku KLOUBUS se zinek vyskytuje ve formě citronanu zinečnatého v denní dávce 5 mg.

Jakou zvolit suplementaci zinku

Doplňujte zinek do těla pravidelně, dokážete se tak bez problému ochránit před různými onemocněními a dokážete zvýšit hladinu testosteronu. Výše hladiny testosteronu je klíčová pro kvalitní sportovní výkon, ovšem také pro běžný a sebevědomý život bez zdravotních komplikací.

Nejlepší možností je sáhnout po nějakém kvalitním přírodním doplňku stravy s obsahem zinku.

Jaký zvolit produkt s obsahem zinku?

Nedostatek zinku - balení doplňků stravy
Zvolte suplementy a doplňky stravy s chelátově vázaným bisglycinátem zinečnatým.

Zvolte suplementy a doplňky stravy s běžnými organickými vazbami (pikolinát zinečnatý, citrát zinečnatý, glukonát zinečnatý).

Nevhodnou volbu představují suplementy s anorganicky vázaným zinkem (oxid zinečnatý nebo síran zinečnatý).

HOŘČÍK je velmi významným biogenním prvkem. V multivitaminu PRIMULUS je hořčík zastoupen v unikátní formě tzv. Aquamin Marine Magnesium, což je přírodní produkt s bohatým přírodním zdrojem minerálů pro obohacování potravin, který je získáván z mořské vody a upravován z chemické formy MgO na hydroxid hořečnatý. Obsah hořčíku v denní dávce produktu je 245 mg.

Co z toho vyplývá?

Zinek patří mezi jeden z nejdůležitějších minerálů v našem organismu. Hraje velmi důležitou roli, abychom byli dlouhodobě zdraví, vytvářelo se nám dostatečné množství testosteronu, náš imunitní systém pracoval kvalitně na plné obrátky a v neposlední řadě docházelo ke správnému metabolismu živin do těla.

Pokud nebudete doplňovat zinek, dříve nebo později se u vás projeví nedostatek zinku, jenž má za následek zhoršenou kvalitu vlasů, nehtů nebo kůže. Doplňovat zinek můžete i pomocí potravin – mezi bohaté zdroje patří živočišné potraviny (červené maso, vnitřnosti, mléčné výrobky), ale i některé rostlinné potraviny (celozrnné obiloviny, luštěniny), kde je však využitelnost zinku nižší.

Dbejte na zdravý způsob života, zvolte vhodné doplňky stravy, a nedostatek zinku se vás týkat nebude. Je třeba si uvědomit, že aktivní životní styl nám dokáže doslova vlít čerstvou krev do žil. Kdo se hýbe, má přirozeně i více energie.

Zdroje:

Primulus, 2019 – Potraviny bohaté na zinek

HealthLine, Helen West, 2018


  • 76%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 76%
76%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými.

O autorovi

Honza

Jmenuji se Jan Domes, jsem redaktorem tohoto sportovního magazínu. Kromě tvorby článků se starám o grafiku našeho webu. Pravidelně sleduji nové trendy v doplňcích stravy na českém, ale i zahraničních trzích. Nedílnou součástí mé práce je aktivní testování našich produktů.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.