O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Zdravá výživa

Hubnutí po padesátce nemusí hned znamenat problém

Napsal David Vajda

Před několika lety bylo hubnutí po padesátce daleko více komplikovanější než je tomu v nynějších časech. Dnes je štíhlá postava symbolem úspěšnosti, mládí, vitality a zdraví. K jejímu získání ale nemusí vést jednoduchá cesta. Pokud je člověk relativně mladý (řekněme třeba do třiceti let), jde hubnutí vcelku snadno.

Stačí trocha sportu, krátká dieta a je to. Čím jsme ale starší, tím více překážek se nám staví do cesty a hubnutí po padesátce začíná být problém. Člověk má pocit, že už tolik nestíhá. Zároveň nemá dost energie a jeho metabolismus je pomalejší, u žen navíc nastávají hormonální změny v rámci menopauzy. To vše je přirozené a nic s tím nenaděláme.

Díky zpomalujícímu se metabolismu a pomalejším regeneračním schopnostem těla dochází k tomu, že zhubnout přebytečná kila může být čím dál tím větší problém. Ale i na tuto situaci existuje řešení. Klíč je zejména ve změně nebo aspoň úpravě stravovacích návyků, dostatku vhodných pohybových aktivit a celkovém zdravém životním stylu. Pokud dodržíte tyto body, váš celkový zdravotní stav se rapidně zlepší. Navíc s tím půjde i ruku v ruce kýžené snížení váhy.

Jak na hubnutí po padesátce

Hubnutí po padesátceAť už je vaším cílem hubnutí po padesátce, nebo jen snaha žít zdravě, dbejte na to, co a kdy jíte a pijete. Vyvážený a pravidelný přísun bílkovin, vitamínů a minerálů jsou základními kameny pro zdravé stravování. Krom toho je dobré dodržovat i jistou pravidelnost. Rozhodně nevynechávejte snídaně, ty by měly být energeticky bohaté, naopak u večeří byste se už měli držet zpátky.

Dobré je také zařadit malé, ale zdravé svačinky, například ve formě kousků ovoce nebo zeleniny. Pokud pomýšlíte na rychlé zhubnutí, je potřeba se zamyslet nad svým jídelníčkem a zbavit se konzumace potravin s prázdnými a zbytečnými kaloriemi. Takovéto potraviny tělu nic nepřinášejí, energie z nich získaná je rychle pryč, většinou taky neobsahují ani žádné prospěšné minerály nebo vitamíny.

Jmenovitě se jedná zejména o jídlo z rychlých občerstvení, které obsahuje maximální množství zbytečných kalorií. Dále sem patří všemožné tyčinky, oplatky, brambůrky a jiné oblíbené pochutiny. Krom těchto věcí se snažte se omezit i sladké nápoje. Pokud budete pít čistou vodu, máte vyhráno. Tělu zabere nějaký čas si zvyknout, ale není to nic nedosažitelného.

Džusy a ochucené minerálky obsahují velké množství cukru, který vás nijak nezasytí. Pijte vodu v dostatečném denním množství, ať zabráníte tělu se dehydratovat. Dávejte si pozor i na kalorie skryté v alkoholu. Nezdá se to, ale i pravidelná konzumace vína nebo piva, nebo dokonce panáků něčeho ostřejšího se na váze může hodně podepsat.

Buďte aktivní, ať vám je 40, nebo 50

Pohyb, sport a aktivní způsob života se nám nehodí jen tehdy, když je potřeba zhubnout. Pohyb je prospěšný pro naši oběhovou soustavu a uvolňuje stres během hubnutí po padesátce. Jestliže patříte mezi ty, kteří mají fyzicky náročnou práci, choďte aspoň na delší pravidelné procházky. Ano, také ty mají svůj účel. Zvláště v letních měsících přijde vhod si udělat nějakou procházku přírodou na čerstvém vzduchu.

Někteří lidé řeší nedostatečnou motivaci k pravidelným procházkám tím, že si pořídí psa. S ním je přece jen snazší chodit ven. Navíc na druhou stranu se procházkám jen tak nevyhnete, i když venku není zrovna ideální počasí. Ale zvýšení vaší kondice a přítomnost společníka ve veselých i smutnějších chvílích pro vás bude určitě dostatečnou odměnou.

Pokud pes není ten pravý společník pro vaše hubnutí po padesátce, můžete dělat cokoliv jiného. Jezděte na kole, choďte hrát tenis, squash nebo si najděte jakoukoliv jinou rekreační aktivitu, která vám bude vyhovovat. Je doloženo, že pokud vedete aktivní život spojený s každodenním pohybem, ve stáří budete mít rozhodně lepší fyzickou i mentální kondici, než ti, kteří vedou sedavý život u gauče, bez koníčku a zájmů.

TIP: Naši čtenáři si i v pokročilejším věku během fáze hubnutí po padesátce nemohou vynachválit metodu zdravého stravování od Chytrý jídelníček, tento způsob stravování dostane tělo do perfektní kondice.

Buďte psychicky vyrovnaní sami se sebou

Hubnutí po padesátceČtyřicítka, nebo třeba i padesátka může být pro mnohé lidi přelomovým rokem. Začínáte bilancovat. Mnohdy zjistíte, že vaše zaměstnání vám vlastně nevyhovuje, že váš osobní, partnerský nebo rodinný život nějak ustrnul a dostal se do stereotypu a váš vzhled už taky není tak skvělý, jako předtím.

Je snadné v takové chvíli rezignovat ale na druhou stranu, pořád se nejedná o žádný vysoký věk a i po čtyřicítce můžete svůj život od základů změnit. Začněte třeba změnou životosprávy, díky tomu se vám vrátí vitalita a i vaše tělo bude v lepší kondici.

Jakmile přestanete hledat výmluvy, půjde to v podstatě samo. Nenechte se odradit počátečními neúspěchy, všichni jsme si tím prošli. Jak již bylo řečeno v začátku tohoto článku, tělo po čtyřicítce pracuje trochu pomaleji, o to více úsilí je potřeba vynaložit. Jakmile se do toho ale jednou pustíte, i malé výsledky vám pomůžou zlepšit náladu, vrátí optimismus a spokojenost se sebou samým.

Ženy jsou krásné i po 40

Když už mluvíme o změnách, nelze opomenout fakt, že ženy po čtyřicítce řeší změny svého vzhledu mnohem více, než muži. Je to pochopitelné, právě po čtyřicítce se začíná pozvolna projevovat stárnutí kůže, změny v kvalitě vlasů a mnohdy i velké změny postavy. Ty jsou spojeny s hormonálními změnami v ženském těle. Některé ženy to postihne více, jiné méně. Ale pokaždé jsou tím ženy zaskočeny a začnou řešit, co s tím. Nebo naopak rezignují, s názorem, že jejich priority jsou jinde.

Například, že mají už rodinu, stálou práci, jsou unavené a už se jim nechce pro sebe nic dělat. Tento postoj je sice z určitého úhlu pochopitelný, ale rozhodně nemusí být platný pro všechny. Každý si musí stanovit priority, co je pro něj důležité. A pokud jste žena, která chce vypadat stále dobře a udržet se v kondici, určitě není důvod přestat být aktivní a starat se o sebe jen kvůli změně prvního čísla vašeho věku.

To, jak vnímáte sami sebe a svůj život, se pak odráží v tom, jak vypadáte a ve stylu života, který vedete. Pokud budete přemýšlet pozitivně, život si budete užívat a bude vás to dostatečně naplňovat, to vše se odrazí i ve vašem fyzickém vzhledu. A to i bez používání mnoha kosmetických vychytávek.

Konzultace s lékařem

Vrátíme se ale zpět k původnímu tématu. Během hubnutí po padesátce už není vhodné se bezhlavě vrhat do první aktivity, která vás zrovna napadne. Když nám bylo dvacet, tělo nám odpouštělo alkoholové nebo drogové experimenty, drastické diety, zvládlo extrémní fyzickou zátěž, ale po padesátce už to takhle jednoduché nebude.

Pokud tedy vedete sedavý život a nikdy jste moc nesportovali nebo trpíte nějakými zdravotními komplikacemi, tak hlavně nezoufejte. Před započetím jakékoli větší fyzické aktivity, nebo při plánování větších změn vašeho jídelníčku se raději poraďte se svým lékařem.

Nezapomeňte také na to, že pokud jste dosud nic moc nedělali, bude veškerá aktivita pro vaše tělo poměrně velká zátěž. Hlavně začněte postupnými krůčky. Snažte se je postupně zapojovat do každodenního režimu. Jen tak docílíte toho, co jste si předsevzali.

Hodnocení článku
  • 94%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 94%
94%

Sdílejte tento článek se svými známými

Aktuálně tento článek doporučuje:

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Komentáře