O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Ostatní Tipy a návody

Vánoce – Zaručené tipy, jak nepřibrat kilogramy navíc

Vánoční večeře
Vánoce jsou hlavně o klidu a pohodě a pokud naberete 2 nebo 3 kila, nenechte si je zkazit.
Napsal Honza

Vánoční svátky

Pomalu a jistě nám končí deštivý podzim, takže se můžeme připravovat na jedno z nejkrásnějších ročních období – vánoční svátky. Adventní čas je krásné období plné tvorby vánoční výzdoby, pečení cukroví, nákupu dárků, strojení stromečků a třeba návštěv vánočních trhů. Ačkoli vánoční svátky jsou kouzelný čas, tak bývá tradicí, že se sejde celá rodina, blízcí přátelé a tráví společně chvíle pohody a klidu v kruhu nejbližších.

Malým strašákem na vánoční svátky je přibírání na váze. Právě v tomto čase je zvýšená konzumace dobrého pití a jídla, které není vždy zcela kaloricky pro naše tělo optimální. Konzumace alkoholu a slazených nápojů není ničím neobvyklým v tomto čase. Velká část lidí si během vánočních svátků dopřává těchto pochutin a drinků více než dost a v návaznosti na to, si začnou plánovat novoroční předsevzetí, detoxy, nejrůznější diety do dalšího roku, které kolikrát ani nikdy nezačnou.

Otázkou tedy je, jak se chovat a co jíst během Vánoc, abychom udrželi optimální hladinu kalorií a nepřibrali tak na váze? Pokračujte ve čtení článku a dozvíte se 5 jednoduchých tipů, jak se na vánoční svátky „hlídat ve stravě“.

Pravidelnost jídla

Vánoční svátky - jídlo
obrázek z pixabay.com

Během roku jíte pravidelně, stravu si hlídáte, dáváte si pozor. Přijdou vánoční svátky a vše je úplně jinak. Všude na nás číhá plno dobrot nebo sladkého, které nás nutí neustále něco nepravidelně pojídat. Ani nás to nenapadne, ale během takového dne dokážeme zkonzumovat obrovské množství kalorií, které se logicky někde v našem těle musí uložit.

Bohužel takové cukroví nebo slané pochutiny mají vysokou energetickou hodnotu, které nám rovněž moc nehrají do karet. Navíc slané pochutiny nás prakticky nijak nezasytí, takže jíme více než bychom chtěli, a kilogramy následně letí raketově nahoru. Na vánoční svátky doporučujeme rozložit jídlo na 5 porcí denně a mezi tím nic jiného nekonzumovat. Zkuste to jedny Vánoce takto udělat a uvidíte sami, zda vám to bude vyhovovat.

POSILUJETE A NEVÍTE, JAK ZVÝŠIT KALORIE A CHUŤ K JÍDLU? Zvolte zinek, je to nezbytný minerál, který se uplatňuje v mnoha fyziologických procesech. Proto jeho nedostatek v organismu nevěstí nic dobrého a vede mj. ke snížení apetitu, což může vyústit až v nedostatečný kalorický příjem. Nezapomínejte na zinek – s jeho doplněním vám pomůže například hovězí maso, mořské plody, kešu ořechy či se svěřte do péče zinkové suplementace. Zinek je v bohaté míře obsažen v doplňku stravy Kloubus.

Dodržujte pitný režim

Pitný režim na vánoční svátky
obrázek z unsplash.com

Pitný režim na vánoční svátky je velmi podstatný a není řeč o alkoholu. Zdravý pitný režim během Vánoc dokáže lépe strávit konzumované jídlo a připravit žaludek na další.

Jakou vodu nejvhodněji konzumovat během vánočních svátků?

Kohoutková voda

Jemně perlivá balená voda bez příchutě

Neperlivá balená voda bez příchutě

Nedílnou součástí Vánoc je konzumace džusů a dalších slazených nápojů. Pokud se bez nich nedokážete obejít, řeďte džusy aspoň s vodou v poměru 1:4. Alkohol byste měli vypustit úplně, tím do sebe dostáváte velké množství jednoduchých cukrů. Takový vaječný likér 100 ml v sobě obsahuje až 280 kcal. Jedinou přípustnou formou pro konzumaci alkoholu by mohlo být nealkoholické pivo nebo víno, jenž mají minimum kalorií.

CO BYSTE MĚLI PŘESNĚ PÍT? Nejvhodnějším nápojem ke stálému pití je jednoznačně čistá voda – pitná z vodovodu, kojenecká, pramenitá, velmi slabě a slabě mineralizovaná (do 50 mg/l minerálních látek) bez CO2. Pokud máte problémy se spánkem, Good Night Drink je pro vás ideální volba. Jedná se o nealkoholický čistě přírodní nápoj, jehož hlavním cílem je příjemné uvolnění těla a zklidnění mysli pro navození hlubokého, ničím nerušeného spánku.

Plánujte dopředu

Plánování jídelníčku na Vánoce
obrázek z pixabay.com

Nejjednodušší pro vás bude, když si každý den na vánoční svátky naplánujete svůj den a rozdělíte svůj jídelníček na 5 částí. Vyměňte mlsání cukroví, chipsů nebo klobásek za zdravější variantu jako ovoce, sýry, oříšky nebo výživné snacky. Rovněž i vaše návštěvy můžete velmi snadno pohostit nějakou zdravější variantou.

Naplánujte si alespoň nějakou menší fyzickou aktivitu, klidně může být ve formě procházky v parku – díky tomu budete mít mnohem větší výdej energie, než jen při sezení a pohyb vás nebude nutit něco neustále jíst nebo mlsat. Hlavně se nenechte rozladit řečmi ostatních, proč nic nechcete jíst nebo pít, mějte svoji hlavu.

Hýbejte se

Sport během Vánoc - snowboarding
obrázek z unsplash.com

Obecně je pohybová aktivita velmi důležitá a prospěšná pro naše tělo, o to více během vánočních svátků, kdy naše strava není standardního rázu. Jestliže nejste zastáncem aktivního sportování, postačí pro redukování nadbytečné energie získané z vánočního jídla třeba jen procházka venku.

Hlavním benefitem procházky především bude, že prospějete po zdravotní stránce svému tělu, zvýšíte energetický výdej a taky můžete strávit hezké chvilky třeba i za přítomnosti sněhu venku na čerstvém vzduchu.

UDRŽUJTE TĚLO V POHYBU. Snažte se alespoň každých 30–60 minut vstát ze židle, protáhnout či alespoň projít. A možná, že při vaší procházce třeba i narazíte na něco dobrého k jídlu. Pro bezproblémový pohyb potřebujete funkční kloubní aparát, přečtěte si článek, jak si ho udržet.

Nezapomínejte na zeleninu

Zelenina o Vánocích
obrázek z unsplash.com

Zelenina by měla být základní potravina vašeho jídelníčku nejen na vánoční svátky. Zeleninu vám bude každý doktor nebo výživový poradce neustále doporučovat. Obsahuje totiž bohaté množství vlákniny, která má pro nás sytící efekt, takže nezkonzumujete tolik ostatních jídel. Zeleninu můžete zařadit klidně ke každému z vašich 5 chodů jídel, snížíte tak příjem vašich celkových kalorií.

K Vánocům dobré jídlo patří a není podmínkou se ho vzdávat, pokud si chcete držet stabilní hmotnost. Stále byste však měli mít na paměti, že se nejedná o svátky přejídání a cílem není sníst toho co nejvíce. Dodržujte námi navržená jednoduchá pravidla a uvidíte, že nadbytečné kilogramy se vás během vánočních svátků úspěšně vyhnou.


Hodnocení článku
  • 52%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 52%
52%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými.

O autorovi

Honza

Jmenuji se Jan Domes, jsem redaktorem tohoto sportovního magazínu. Kromě tvorby článků se starám o grafiku našeho webu. Pravidelně sleduji nové trendy v doplňcích stravy na českém, ale i zahraničních trzích. Nedílnou součástí mé práce je aktivní testování našich produktů.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.