O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Silové cvičení Tipy a návody

7 zajímavých rad pro pevnější a silnější postavu díky plavání

Plavání - drzsefit.cz

Proč díky plavání budeš zdravější

Pohyb ve vodě patří pro člověka od pradávna k přirozené pohybové aktivitě. Bav se pohybem, dokud ti to tvé tělo dovolí, jednou může přijít doba, kdy tvé tělo na plavání nebo na sport jako celek začne jednoduše rezignovat. Když se vrátím trošku do historie, tak závodní plavání je od roku 1896 také jako olympijský sport, nicméně popularita tohoto sportu si myslím není úplně v globálním měřítku na světě příliš rozšířená.

V dnešním článku se ti budu snažit v bodech přiblížit, které prvky plavání mohou pozitivně obohatit tvé tělo a dokážeš se tak zároveň i účinně zabavit tímto krásným sportem.

Co ti tento článek přinese?

Díky plavání budeš mít více energie na ostatní sporty a aktivity

Bav se pohybem, dokud si mladá, čas utíká rychle a neúprosně

Plavání zvyšuje schopnost spalovat nadbytečné tuky

Plavání zlepšuje srdeční činnost

Kvalitní technikou plavání posílíš ochablé svalstvo a méně využívané partie

Oceníš větší ohebnost a flexibilitu v kloubech během plavání

Plavání je výborný nástroj na aktivní regeneraci

Kdy a jak s plaváním začít?

Dostatek energie pro ostatní sporty

Plavání - nárůst energie

Plavání je vlastně takový kontinuální typ pohybu, který provádíme s mírnou, střední až maximální intenzitou. Pokud budeš během tréninku plavat dlouhé několika kilometrové tratě (přirozeně pomaleji), časem uplaveš o něco delší vzdálenosti. Budeš-li naopak plavat krátké a rychlé tratě, po určité době tréninku je zaplaveš ještě rychleji.

Je to standardní proces, kdy se naše tělo dokáže adaptovat na opakující se zátěž, se kterou ti pomůže v rámci zvýšené aktivity do dalších sportů – může být třeba tenis, běh, squash, aerobik, posilování, atd.

Spalování tuku a efektivnější využití kyslíku

Plavání - účinné spalování tuku

Snad nejpodstatnější částí celého plavání je správné dýchání. Dýchání následně ovlivňuje celou aerobní kapacitu, která ruku v ruce souvisí s ideálním využitím kyslíku. Pokud tedy budeš plavat pravidelně, tím je řečeno minimálně 2 – 3 krát v týdnu, tvoje aerobní kapacita plic se bude zvětšovat.

Co ti zvýšená aerobní kapacita přinese?

Jednoduše to znamená, že dojde ke zvýšení vitální kapacity plic se zvýšením maximálního objemu vzduchu, který dokážeš vydechnout po předchozím maximálním nádechu. Po určitém pravidelném čase trénování, tak jsme schopni po 1 nádechu přijmout více kyslíku do plic, který se dá lépe využít. Nicméně vše záleží na tvém poctivém tréninku.

Zlepšení tepové frekvence

Plavání - kapacita plic

Je vědecky dokázáno, že někteří sportovci mohou mít větší srdce, ale není vždy jisté, že bude i zdravější. Co je na tom tedy pravdy, když se aktivně věnuješ plavání? Záleží to především na růstu srdce (hypertrofii). Tento růst se dělí na dvě části:

Excentrický růst srdce

Rostou stěny komor i objem dutin srdce. Toto adaptování má v návaznosti za následek zvýšení objemu krve v klidném režimu i při zátěži.

Koncentrický růst srdce

K tomuto růstu dochází především u silových sportů jako silový trojboj, vzpírání, CrossFit. Opět zesilují stěny komor, ale dutiny se už dále nezvětšují. Proto takový silový trénink nemá významný vliv pro zdravější chod tvého srdce. Pokud vedle sebe postavíš vzpěrače a plavce, při stejném tempu v zátěži bude pravděpodobně vzpěrač ve snaze tělo co nejrychleji okysličit v koncích a nebude stačit s dechem.

TIP: Lidské srdce dokáže průměrně vypudit během jednoho stahu okolo 80 ml krve (při zátěži až 150 ml krve). Pomáhej účinně svému srdci díky kvalitnímu doplňku stravy s Blendeou.

Kvalitnější růst svalové hmoty

Plavání - nárůst svalové hmoty

Skvělé na celém plavání je, že naše tělo se při něm nachází v naprosto odlišném prostředí než většinu svého času. To znamená, že naše tělo začíná využívat jiné svaly, které třeba v běžných každodenních činnostech nevyužíváme.

Nezapomeňme na to, že ve vodě na tělo proti gravitaci působí vztlaková síla, která tělo nadnáší. Proto naše kosti a klouby nejsou vystaveny otřesům a nárazům oproti sportům, které aktivně praktikujeme na zemském povrchu.

Plavání tedy můžeš zařadit mezi účelný nástroj pro tvarování postavy a jako skvělého pomocníka, který tě ušetří zbytečné a někdy bolestivé zátěži.

Jaké svaly během plavání budeš používat?

Břišní svaly a svaly dolní části zad

Ramenní svaly

Svaly předloktí během záběrů ve vodě

Svaly horní části zad

Hýžďové svaly a svaly zadní strany stehen

TIP: Většinu svalů, které budeš používat při plavání, ti zároveň napomáhají při správném a vzpřímeném držení těla. Proto velké procento plavců doplňuje do svého těla výživné látky na podporu testosteronu.

Větší flexibilita kostí a kloubů

Plavání - lepší pohyblivost kloubů

Je logické, že oproti ostatním sportům, které většinou praktikuješ na suchu, bude mít plavání nejpříjemnější pohyb pro tvé klouby a páteř. Navíc během plavání nedochází k opotřebování kloubního aparátu. Nejvíce je ovlivněna flexibilita páteře a ramen.

Když plaveme, snažíme se dostat paže do maximálního rozsahu pohybu. Pokud plavání budeš praktikovat cyklicky a dlouhodobě, můžeš si být jistý, že tvé klouby dosáhnou daleko větší životnosti a výdrže během ostatních sportovních aktivit.

TIP: Aby tvé klouby dosahovaly maximální flexibility, je potřeba dodat kloubnímu aparátu to nejlepší „mazivo“. Proto víme, jak je KLOUBUS v dnešní době potřebný.

Účinná regenerace

Plavání - regenerace a aktivní odpočinek

S velkou oblibou většina fyzioterapeutů ordinuje svým pacientům jako poúrazovou alternativu vrátit se zpět co nejrychleji do normálního funkčního procesu právě aktivitu plavání. Léčení pacientů však nejčastěji probíhá v teplejší vodě, kde si na celý proces dohlíží sám fyzioterapeut.

Samotné plavání během regenerační fáze, pak má dostat pohybový aparát zpět do optimálního stavu. Pokud trpíš nějakým problémem, který se ti nedaří vyřešit, doporučuji navštívit tvého lékaře nebo fyzioterapeuta a zvolit regenerační plavání jako jednu z vhodných alternativ.

TIP: Jak zvolit regenerační trénink? Začni plavat styl prsa na rozplavání, následně styl kraul. Nepotápěj hlavu, aby nedošlo k přetížení krční páteře. Ve vodě můžeš strávit od 30 – 60 minut.

Jak začít s plaváním?

Plavání - jak začít plavat

Pokud plavat ještě neumíš, není nic jednoduššího než si zajít na nejbližší bazén a vrhnout se do vody. Důležité bude obětovat nějaký ten čas, než se dostaví technika a začneš mít nějaké lepší výsledky. Určitě není od věci si najít trenéra plavání nebo skupinku amatérských plavců. Dozvíš se konkrétní rady, tipy ze závodů ušité na míru, ze kterých můžeš v budoucnu slušně těžit.

Nejdůležitější je být trpělivý a hlavně poslouchat rady zkušenějšího trenéra, technika se časem rozhodně zlepší a výsledky se dostaví jako ve všem ostatním, co budeš dělat v životě naplno. Díky plavání budeš následně rychlejší, hbitější, hubenější a hlavně spokojenější.


 

Hodnocení článku
  • 76%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 76%
76%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.