O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Silové cvičení

Když se z pravidelného pohybu stane závislost na cvičení

Ženy ve dřepu
Závislost na cvičení je častější u lidí s poruchou příjmu potravy. Čtěte tento článek pro více informací.

Závislost na cvičení

Sport a pravidelný pohyb nám přináší do života plno pozitivních benefitů, jenž se mohou projevit na naší fyzické ale i psychické stránce. U některých jedinců to může dokonce přerůst v závislost na cvičení. Pokud se ze cvičení stane extrém a vy se nedokážete od cvičení odtrhnout, může nám namísto pozitivních účinků spíše ublížit.

V dnešním článku si povíme, co se může stát, když to s fyzickou aktivitou začneme přehánět.

Co se v dnešním článku dozvíme?

Co znamená dysmorfofobie

Proč se slepě nehonit za ideálem krásy

Jak je propojena závislost na cvičení se špatným stravováním

Negativní důsledky, když to se cvičení budeme extrémně přehánět

Onemocnění dysmorfofobie

Závislost na cvičení - ženy
obrázek z unsplash.com

Pokud slyšíte o tomto poměrně závažném onemocnění úplně poprvé, tak bedlivě poslouchejte. Dysmorfofobie se vyznačuje především jako duševní onemocnění, kdy je konkrétní jedinec posednutý myšlenkou, že jeho určitá část těla neodpovídá ideálu krásy nebo není naprosto dokonalá. Dá se říci, že se doslova jedná o závislost na cvičení.

S touto informací následně mozek pracuje a konkrétní jedinec se snaží daný nedostatek usilovně odstranit. Toto onemocnění navíc může vést k těmto negativním věcem:

Nadměrná intenzita cvičení

Strach z přibírání na váze (následek mentální anorexie a bulimie)

Pocit z nedostatečné svalové hmoty (bigorexie)

TIP: Chcete se dozvědět detailnější informace, jak ženy nabírají svalovou hmotu pomocí doplňků stravy? Více se můžete dočíst v článku s názvem: FEMINUS recenze – Jak se znovu nakopnout do života plného nové energie

Cvičenci s poruchou příjmu potravy

Cvičení u žen - závislost na cvičení
obrázek z unsplash.com

Díky pravidelným světovým studiím, mají cvičenci s poruchou příjmu potravy obecně vyšší sklony k nutkavému chování a kompulzivním poruchám.

Jako názorný příklad si můžeme uvést:

Agresivní myšlenky: „Co když někomu ublížím?“

Extrémní kontrolování: „10x kontroluji zámek, aby mě nevykradli.“

Myšlenky spojené s nepořádkem: „Když tu věc neuklidím na své místo, někomu se něco zlého stane.“

Myšlenky spojené s nezdravým jídlem: „Když budu jíst, okamžitě přiberu na váze.“ „Pokud se chci najíst, o to více musím dřít v posilovně, ať si udržím pěknou postavu.“

Jestliže máte nezdravý vztah k jídlu, právě to vás může vést k nadměrné fyzické aktivitě, kterou v některých případech není lidské tělo schopno zvládnout.

NÁŠ SUPER TIP: Bez jídla nebudete mít nikdy takové výsledky, jaké vám zajistí přísun kvalitní potravy. Pro bohatý přísun kvalitních bílkovin, zařaďte do svého jídelníčku Blendeu Superprotein Kakao.

Když to budu se cvičením dlouhodobě přehánět

Závislost na cvičení u mužů
obrázek z unsplash.com

Závislost na cvičení je v dnešní době na denním pořádku. Extrémní fyzická zátěž není pro naše tělo z dlouhodobého horizontu vůbec přijatelná. Jestliže to chcete se cvičením přehánět, buďte si jistí, že dříve nebo později se dostaví negativní následky.

K čemu může vést pravidelné přepínání sil:

Ztráta o daný sport

Ztráta o pohyb celkově

Snížená funkce imunitního systému

Vyšší míra stresu

Snížená sportovní výkonnost

Nadměrná únava

Časté změny nálad

Z pohybu by se nikdy neměla stát povinnost nebo nutné zlo. Cílem pravidelného pohybu by pro každého mělo být získání energie a pozitivní nálady. Cvičení a pohyb by nám především měl přinést radost do života.

KOMPLEXNÍ ČLÁNEK: Jak správně cvičit a zvýšit hladinu testosteronu u můžu a estrogenu u žen, najdete pouze v našich obsáhlých článcích.

primulus - testosteronové tablety

Co si z toho vzít?

Závislost na cvičení může být i zdravého charakteru. Ovšem ve společnosti spíše převládá ta druhá negativní varianta, která sebou přináší plno problémů. Závislost na cvičení je především rozšířená u osob trpících poruchou příjmu potravy, u kterých je pozorována téměř 4x častěji. To už začíná být poměrně hrozivé číslo.

Ačkoli se to může zdát na první pohled jako mylné tvrzení, tak u fyzické aktivity neplatí: „Čím více, tím lépe.” Dlouhodobá nadměrná zátěž sebou nese mnoho negativních dopadů na fyzické i duševní zdraví. Přes sníženou výkonnost, vážná zranění a oslabení funkce imunitního systému se pro nás pak pohyb stává nepříjemnou povinností, která z nás doslova vysává život.

Fyzická aktivita se dá například přirovnat k návykové látce, která nám přináší příjemné pocity radosti a štěstí, kterou naše tělo chce po určité době zase opakovat. Za závislost na cvičení především může dysmorfofobie, což je závažné zdravotní a duševní onemocnění. Pokud tímto onemocněním trpíte, měli byste co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.


Hodnocení článku
  • 51%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 51%
51%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými.

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.