O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Zdravá výživa

Už žádné zbytečné dohady! Kolik vody denně potřebuje lidské tělo?

Nedostatek vody

Nedostatek vody v těle

Celkem pravidelně všichni slýcháváme od doktorů, zubařů nebo rodičů, jak by každý z nás měl pravidelně doplňovat tekutiny během dne. Pravidelný pitný režim je tudíž mnohem více důležitý, než si možná myslíte. Nedostatek vody v těle kromě toho způsobuje nemalé problémy, o kterých si v tomto článku ještě něco řekneme.

Na druhou stranu se stále více začínají mezi lidmi objevovat rovněž názory, že samotný pitný režim je pouze výmysl a nafouknutá reklamní kampaň, která nahrává pouze velkým výrobcům tekutin.

Má tedy špatný pitný režim nějaký negativní vliv, který následně může způsobit nedostatek vody ve vašem organismu?

Co se v dnešním článku dočtete?

  • Naše tělo tvoří z většiny voda
  • Kolik tekutin během dne ideálně vypít?
  • Co se počítá do pitného režimu
  • Kdy opravdu poznám, že mám žízeň?

Nedostatek vody je problém

Nedostatek vody - dehydratace
Voda tvoří 60% těla dospělého člověka.

Je to možná až k neuvěření, ale až 60% těla dospělého člověka tvoří voda. Dále je zcela zřejmé, že při dehydrataci, kdy má vaše tělo nedostatek vody, hrozí poměrně velké zdravotní problémy. Této fázi byste měli své tělo vystavovat co nejméně.

Co se děje s naším tělem pokud máme nedostatek vody?

  • Hůře se vylučují odpadní látky
  • Snižuje se soustředěnost organismu
  • Schopnost regulace tělesné teploty
  • Bolesti hlavy
  • Snižuje se sportovní výkonnost
  • Menší fyzická výdrž organismu
  • Při ztrátě 1 – 2% vody dochází ke zhoršení sportovního výkonu
  • Při ztrátě 5% vody dochází k výraznému zhoršení sportovního výkonu

Dalším poměrně logickým záměrem našeho těla je fakt, že tělo například při sportovní aktivitě vydává ze sebe vodu, kterou musí opět co nejdříve nabrat zpět. Úplně stejně to funguje při příjmu a výdeji energie.

Voda je jednou z nepostradatelných živin. Naše tělo si vodu dokáže pouze do určité míry vytvořit samo při metabolizaci sacharidů nebo bílkovin. Jedná se však maximálně o 600 ml/den, se zbytkem si už musíme nějak pomoci sami.

Myslíte, že je stále na místě tvrdit, že pitný režim během dne nepotřebujeme?

PŘÍKLAD: Dospělý člověk s občasnou sportovní aktivitou v mírných klimatických podmínkách vyloučí denně okolo 2600 ml vody. Dodejte zpět tělu dostatek vody a minerálních látek. Přečtěte si, jak na to!

Denní příjem tekutin

 Nedostatek vody - kolik pit vody
Člověk by měl přijmout denně okolo 50 ml vody na 1 kg své hmotnosti.

S ničím by se to nemělo přehánět, to stejné platí i u pitného režimu. Pět litrů za den určitě není určené množství pro dospělého člověka i v případě, že vám to někdo bude opakovaně tvrdit. Takové množství je spíše na škodu a určitě vám po tak vysokém příjmu tekutin nebude moc dobře.

Obecné pravidlo říká, že dospělý člověk by měl denně přijmout okolo 30 – 50 ml tekutin na 1 kg své hmotnosti.

Že si to neumíte spočítat? Vynásobte vaši váhu uvedeným číslem a zjistíte přibližné množství vody, které byste měli denně přijmout. Nicméně je potřeba přihlédnout k dalším faktorům jako vaše fyzická aktivita, aktuální zdravotní stav nebo počasí venku.

Pijte v menších dávkách a několikrát denně. Ideální volbou rozhodně nebude, pokud najednou vypijete celý litr vody. Problém při tak rychlém příjmu tekutin může být, že naše ledviny nedokáží přijmout takový jednorázový nápor vody.

Naše ledviny si dokáží úspěšně poradit přibližně za hodinu s 0,8 – 1 litru vody.

ZAJÍMAVOST: Jednorázová extrémní dávka vody, dokáže způsobit například otok mozku. Buďte opatrní a konzumujte vodu v menších doušcích.

Sportovcům pouze voda nestačí

Nedostatek vody - zizen
Sportovec během tréninku dokáže ztratit až 2,5 litru za hodinu.

Nedostatek vody a málo pitného režimu u sportovců není žádná ojedinělá událost. U sportovců po dlouhém vytrvalostním tréninku je vhodné vyměnit vodu třeba za sportovní nápoje s příměsí sodíku nebo jiných elektrolytů.

Během sportovní aktivity se naše tělo zbavuje mnohem více vody (pocení), než při klidovém režimu.

Není nic zvláštního, že sportovec během tréninku ztratí 0,4 – 2,5 litrů vody za hodinu. Vyloučené tekutiny z těla je potřeba obratem co nejdříve doplnit. Proto je důležité myslet na pitný režim i před a po tréninku, aby se vám nedostatek vody obloukem vyhnul.

V průběhu tréninku doplňte tekutiny přibližně v množství 0,4 – 0,8 litrů vody za hodinu. Zvolené množství by vás rovněž nijak nemělo omezovat v pohybu. Bude rozhodně špatně, pokud půjdete už do tréninku více nebo méně dehydratovaní.

NÁŠ SUPER TIP: Dobrý ukazatel stavu dehydratace je barva moči. Máte ji mírně nažloutlou nebo průhlednou? Vše v pořádku. Máte moč silně žlutou? Nejste dostatečně hydratovaní. Doplňte do těla okamžitě výživné minerály, které můžete najít v bohaté míře obsaženy v Primulusu.

Způsob rozpoznání žízně

Nedostatek vody - pocit zizne
Kolem 22% denního příjmu vody je z potravin.

Co znamená mít žízeň? Je to lidský pocit, kdy nám tělo říká, že je potřeba se napít. Nedostatek vody není pro naše tělo ideální stav. Jakmile už pociťujeme žízeň, zároveň to znamená, že náš organismus je mírně dehydratovaný. Dá se říci, že se jedná o takové upozornění na problém, ke kterému nemuselo vůbec dojít, pokud bychom dostatečně pili vodu.

U starších lidí je pocit žízně mírně snížený, někdy téměř žádný. Ovšem toto neznamená, že nemusí pít vůbec. Žízeň se rovněž dá zahnat i v podobě jídla, takže tekutiny nepřijímáme pouze v podobě nápojů.

Kolem 22% denního příjmu tekutin získáváme pomocí stravy. Nejvíce bohaté na vodu jsou rostlinné potraviny, zejména zelenina a ovoce. Pokud si uvaříte rýži nebo brambory, tak ty se rovněž stanou dobrým příjmem vody. Tělo tak o to méně pociťuje nedostatek vody. Třeba takové mléko tvoří z 90% pouze voda.

Závěr

Nedostatek vody - voda s citronem
Doporučujeme pít vodu s citrónem.

Pijte vodu kdykoliv na ni máte chuť. Neměli byste být nijak limitovaní tím, že si budete počítat každou sklenici vody, kterou za den spotřebujete. Nechoďte do žádných extrémů, 5 – 6 litrů vody denně je opravdu hodně. Nezapomínejte, pokud sportujete, děláte nějakou aktivitu s větším množstvím pohybu nebo pracujete, nedostatek vody v těle se zvyšuje. O to více musíte do těla tekutiny doplňovat.

Při výběru vhodných tekutin určitě vítězí čistá voda. Doporučujeme dávat pouze pozor na slazené nápoje, které obsahují vysoké množství nežádoucího cukru. Z jedné litrové láhve můžete získat až 100 gramů cukru, což je obrovské a hrozivé číslo pro vaše tělo.

Klidně pijte vodu s citrónem a sami uvidíte, jak vám pomůže zhubnout i nějaké ty nadbytečné tuky!

Zdroje:

EUROPEAN FOOD SAFETY AUTHORITY.

SPOLEČNOST PRO VÝŽIVU. Referenční hodnoty pro příjem živin.


  • 65%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 65%
65%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.