O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Spánek Tipy a návody

Bojujete s nekvalitním spánkem? Bez spánku svaly nerostou ani nehubnete.

Špatný spánek u sportovců
Bez kvalitního spánku svaly nerostou.

Špatný spánek

Trápíte se s problémy se spánkem? Máte špatný spánek a tuto situaci žádným způsobem neřešíte? Člověk toho obecně snese poměrně hodně, ovšem nic se nesmí přehánět ve velkém měřítku. Dlouhodobě se nekvalitní spánek dříve nebo později projeví v jedné nebo více oblastech každodenního života.

Jste často unavení, trpíte depresemi, jste přetrénovaní, podráždění, líní, nepřibíráte svalovou hmotu? Nepřikládáte těmto situacím velkou váhu a přijde vám to zcela normální? Ale nemusí to tak být. Pokud chcete pochopit celou spánkovou aktivitu a jejich problémy, stručně vysvětlím, o čem to celé vlastně je.

Spánkový cyklus

Spánkový cyklus - jednotlivé fáze spánku
Pro kvalitní spánek zvolte pohodlnou postel.

Jakmile uleháme do postele a následně usneme, u každého z nás prochází spánek určitými fázemi. Ať už máte dobrý nebo špatný spánek, bude mít vždy dvě hlavní periody:

1. Fáze – Spánek pomalý (můžeme nazývat také synchronizovaný, NREM, SWS, ortodoxní)

2. Fáze – Spánek rychlý (můžeme nazývat rovněž desynchronizovaný, paradoxní, REM, D-spánek)

Proč nazýváme druhou fází spánku paradoxní? Znamená to, že se jedná o špatný spánek? Spánek je v této fázi sice nejhlubší, ovšem mozková činnost vykazuje v některých momentech vyšší aktivitu, než když jsme vzhůru přes den a mozek v tuto chvíli funguje úplně normálně.

Jeden cyklus by měl zpravidla trvat okolo 90 – 100 minut, a ten se opakuje zhruba 4 – 6 krát. Každý organismus je odlišný a na každého z nás působí jinak životní styl, který provozujeme, proto se reálně pohybuje toto rozmezí mezi 20 až 180 minutami.

Na začátku a konci našeho spánku dochází k častějšímu střídaní těchto cyklů, to znamená, že REM fáze postupně vytlačuje ze hry NREM fázi. REM fáze se tedy nejčastěji vyskytuje ráno před probuzením, to nám rovněž říká, že máme právě v tuto dobu nejvíce snů.

SKVĚLÉ DOPORUČENÍ: Představujeme doplněk stravy, se kterým dokážete konečně rychle usnout. Bohaté složení bylinek jako kozlík lékařský nebo meduňka lékařská je zárukou kvality a spokojenosti.

Hormony ovlivňující spánek

Špatný spánek - hormony ovlivňující spánek
Znáte 3 základní hormony nejčastěji se spojující s spánkovou aktivitou?

Jak poznat špatný spánek není nic složitého. Časté buzení, pocení, dlouhé usínání je jen zlomek z toho, jak můžete nekvalitní spánek doopravdy poznat. Se spánkem také spojujeme nejčastěji tyto 3 hormony. Jejich vyplavování závisí na určitých a specifických podnětech.

Růstový hormon

Prolaktin

Melatonin

Proč svaly vyžadují kvalitní spánek?

Růstový hormon – je vylučován z podvěsku mozkového a jeho hlavní smysl je ve stimulaci růstu bílkovin v těle.

Prolaktin – má stejný původ a je vylučován ze stejného místa jako růstový hormon. Popravdě, navyšování tohoto hormonu v těle nemusí obyčejného člověka nijak trápit.

Melatonin – je hlavním kamenem a důležitou částí v řízení biorytmů, spánku, reprodukčního a kardiovaskulárního systému.

PRAVIDELNĚ CVIČÍTE A SPORTUJETE? Proto pijte přírodní drink pro zdravý a klidný spánek. Je vhodný pro denní užívání, se kterým odbouráte stres a zklidníte mysl.

Ideální spánek

Jakmile ulehneme do postele, náš organismus a mysl se zklidňuje, až postupně usínáme. Následně nastává spánkový cyklus, během něhož se můžeme probouzet na podněty s vyšší intenzitou. Ve fázi REM je mozek velmi aktivní a třídí informace, které během celého dne (období) obdržel.

Také snění je jednou z činností ve fázi REM spánku. Potřeba spánku je u každého z nás individuální a je dána genetikou. Někomu stačí naspat pouze 5 hodin, jelikož jejich spánek je dostatečně hluboký. U ostatních, kteří mají špatný spánek s přerušovaným buzením, nemusí pomoci ani 8 – 9 hodin spánku.

Pravidelný čas ulehání ke spánku

Snažte se chodit spát a ráno vstávat ve stejný čas. Čím větší pravidelnost v tom najdete, tím lépe pro mozek a celkově i organismus. Tělo si najde pravidelný režim, takže se mnohem lépe může na spánek připravit, který pak přijde rychleji. Pravidelný spánek taky stabilizuje metabolické pochody.

Noční sledování televize, práce po nocích na počítači nebo jiné aktivity, které provádíte na úkor spánku, raději nechte na jindy. Tyto činnosti mohou negativně vyústit ve špatný spánek a ke vzniku problémům se spánkovou aktivitou.

Meditace pro zdravější spánek

Špatný spánek - meditace v přírodě
Meditace pomáhající lepšímu spánku.

Meditace obecně pomáhá zastavit chronickou mentální aktivitu bránící nám v usnutí. Hlavním principem meditace je soustředit se na vlastní dech. Je důležité vnímat vše, co se děje okolo nás, ovšem tyto myšlenky nijak nezpracovávat, nepřemýšlet nad nimi a ani na ně nereagovat.

Nastavte si optimální teplotu v místnosti

Ideální teplota v místnosti pro kvalitní spánek je individuální, doporučujeme si najít vlastní teplotu. Tým vědců v Číně provedl studii, kde bylo zjištěno, že zvýšení pokojové teploty o pár stupňů v pozdější fázi spánku připraví tělo lépe na probuzení a následující den můžeme docílit lepších pracovních a sportovních výkonů.

Bylinky a doplňky stravy, které pomáhají

Bylinky pro lepší spánek
Nejúčinnější bylinka v doplňku stravy Dreamly je L-tryptofan.

Zajímavou bylinkou, která už je několik let úspěšná, pomáhá jak mě osobně, tak lidem, kteří dali na mé doporučení. Jedná se o esenciální aminokyselinu L-tryptofan. Tato aminokyselina se pomocí enzymů pomalu rozkládá na spánkový hormon serotonin.

Tento hormon vzniká působením světla na lidský organismus a tvoří se z něj již zmiňovaný hormon melatonin. Jedním z důvodů častého ranního splínu a nechuti do života může být právě nízká hladina serotoninu, který se během noci spotřeboval. Serotoninu se totiž také říká „hormon štěstí“, jelikož zabraňuje depresím.

Zvolte oblíbenou spánkovou polohu

Ideální poloha pro zdravý spánek
Správná poloha během spánku dlouhodobě pomáhá našemu organismu a vědomí.

Jakou polohu zvolit, aby se nám spalo co nejlépe? Každému vyhovuje jiná poloha, ovšem jako nejúčinnější se považuje taková, kdy našemu tělu znemožníme jakýkoli pohyb. Taková poloha se nazývá „polovojenská plíživá poloha“.

VĚDĚLI JSTE, že nepravidelnost ve spánkovém režimu může být příčinou psychického i tělesného stresu, který může vyústit až v psychosomatická onemocnění a poruchy spánku? Díky přírodním bylinkám obsaženým v doplňku stravy Dreamly, těmto onemocněním můžete úspěšně předejít.

Závěrem

Špatný spánek trápí velkou většinu z nás a kolikrát si to ani neuvědomujeme. Únava plynoucí z nedostatku spánku má velmi často za následek, že začneme postupně přibírat na tělesné váze nebo budeme mít problémy se spánkem. Dalším negativním faktorem může být, že nedostatek spánku zadělává na hormonální problémy.

Každý jedinec by měl spát podle svých potřeb v rozmezí 6 – 8 hodin denně. Samotný organismus si vždy řekne, kolik spánku potřebuje. Podle americké studie, by měl zdravý dospělý člověk ve věku 18 – 64 let spát 7 – 9 hodin denně. Naložte s touto informací dle vlastního uvážení, je to už jen na vás.

Zdroje:

Borzová, C. (2009). Nespavost a jiné poruchy spánku: pro nelékařské zdravotnické obory

Špérová, L. (2008). Cirkadiánní rytmy u člověka


Hodnocení článku
  • 58%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 58%
58%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.