O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Soutěže a závody

Jak se začátečník vypracuje na CrossFit závody Limitless Games 2018?

Fyzička - Limittles Games 2018
Napsal David Vajda

Fyzička v Crossfitovém světě

Asi téměř každého, kdo se delší dobu pravidelně věnuje CrossFitu napadne, proč si nezkusit nějaký ten soutěžní závod. Nabízí se ovšem otázka, zda je vhodné se připravovat na závody, pokud je vaše fyzička podprůměrná?! Rovnou říkám, nechoďte do toho! Je naprosto normální, že po nějakém tom roce pravidelného tréninku CrossFitu, může začít být tento typ cvičení pro vybrané jedince poměrně stereotypní a workouty prostě začnou být docela nuda. Zazávodit si proti cizím vytrénovaným borcům, navíc pod dohledem rozhodčího začíná být stále zajímavější pro ty největší nadšence tohoto sportu.

Před mým prvním ostrým závodem na Limitless Games 2018 v Třinci jsem měl o sobě plno pochybností. Co na to moje fyzička, bude mi stačit? Dokážu provést správně všechny cviky ve workoutu? Jestli budu mít špatný čas, nezačnou se mi ostatní třeba posmívat? Tyto naprosto běžné a oprávněné pochyby, by vás rozhodně neměli zastavit! Je velmi pravděpodobné, že sami sebe s dosaženým výsledkem překvapíte, navíc díky podpoře diváků a kamarádů, budete schopni udělat tolik opakování, které jste nikdy dříve ještě neudělali.

Fyzička - CrossFit Games Třinec

Pro mě osobně byly závody v Třinci něco absolutně nového. Závodní atmosféra se nedá vůbec slovy popsat a ani srovnat oproti klasickému tréninku, kdy vás okolní prostředí a atmosféra závodů doslova vyhecuje k mnohem lepším výsledkům. Doporučuji všem, aby zvolili takový typ CrossFitových závodů, aby vaše fyzička na to byla dostatečně připravená.

Pokud tedy ještě váháte, zda se přihlásit na nějaké nadcházející CrossFitové závody, rozhodně do toho běžte bez váhání. Slibuji, že nebudete litovat a získané zkušenosti ze závodů jsou k nezaplacení.

NÁŠ TIP: Během CrossFit závodů spálíte maximum kalorií a někdy i svalové hmoty. Z toho důvodu je vhodné udržovat svalovou hmotu pomocí produktu Primulus.

Zaměřte se na slabiny

Fyzička - WOD2

Než jsem se začal rozhodovat, že se na závody přihlásím, musel jsem pracovat na cvicích, které se mi provádějí nejhůře. A že takových je požehnaně! Tak si najednou začnete říkat: „Slabin mám spoustu a všechny určitě nestihnu do závodů zlepšit“. Hlavně nezoufejte! Je plno závodů, kde organizátoři oznámí seznam workoutů dostatečně před závody, někdy i s několikadenním předstihem, aby člověk měl aspoň nějakou šanci se na ně dostatečně připravit.

Na Limitless Games v Třinci byla situace opačná. Celý jednodenní soutěžní den se skládal ze 3 WOD’s, které byly zveřejněny a vysvětleny pouze pár minut před jejich začátkem. Alespoň jsem měl to štěstí, že cviky nebyly až tak moc náročné a provedení všech cviků nebylo nijak extrémně složité.

Máte podobné slabiny, na kterých byste měli zapracovat stejně jako to bylo u mě? Pro příklad uvádím své největší slabiny:

HSPU – kliky ve stojce

Pistols – dřepy na levé a pravé noze střídavě

Handstand Walk – chůze po rukou

Zaměřte se na své slabiny, trénujte je třeba i v netréninkový den, aby vás na závodech nic nepřekvapilo. Mít dobrou fyzičku není jen o pravidelném vytrvalostním cvičení, ale právě také o práci na vašich největších slabinách.

ZAJÍMAVOST: Zajímá vás, jaké třeba vybrat moderní oblečení na CrossFit závody, ve kterém se za sebe nemusíte stydět? Přečtěte si více v našem dalším článku.

Odpočinek před závody

Ano je to tak, i regenerace je nutnou součástí tréninku. Toto platí rovněž před soutěžními závody. Já osobně preferuji 2 dny bez tréninku před závody. Fyzička se u vás už za ty 2 dny nezlepší a ani nic nového se už pravděpodobně nenaučíte. Nicméně každý zná své tělo nejlépe, takže každému vyhovuje něco jiného. Způsob odpočinku, který vyhovoval před Limitless Games 2018 u mě, nemusí platit u vás. Dle mého tréninkového plánu mohu rovněž doporučit v týdnu před závody zvolit tréninky o něco v lehčím tempu, aby vaše svaly nebyly zbytečně během závodů namožené.

Pro někoho může lehčí týden před závody vypadat třeba takto:

Běh

Veslování

Jízda na kole

Trénink na zlepšení mobility

100% odpočinek

Před závody doporučuji rovněž vyléčit všechny mozoly, jelikož pokud si je utrhnete hned během prvního soutěžního workoutu, sebelepší fyzička vám bude k ničemu, protože udržet olympijskou osu pevně v rukou nebo dělat shyby na hrazdě může být opravdu problém.

Ponechejte si své zvyklosti

Fyzička - kardio

Vždy se před závody snažím neměnit své zaběhlé rituály a zvyklosti. Stejná situace nastala i před Limitless Games v Třinci, kdy jsem se snažil nijak neexperimentovat v přípravě před samotnými závody. Vezměte si stejné CrossFitové boty, oblečení a třeba čepici, na kterou jste prostě každodenně zvyklí. Co se týče jídla, doplňků stravy nebo suplementů taky nic neměňte, jezte prostě to, co jíte každý den. Já osobně jím maximálně 2 hodiny před závody a mezi jednotlivými workouty vždy doplňuji energii pomocí fitness tyčinek nebo ovoce s dostatkem čisté vody.

Jelikož vaše fyzička na závodech dostane maximálně zabrat, díky správnému doplňování tekutin a rychlých cukrů, bude mít vaše tělo z čeho brát energii. Mezi takové rychlé cukry mohou patřit třeba takové banány, meloun a další ovoce.

TIP: Závody obsahují často cviky s olympijskou osou a závažím, které maximálně zatěžují váš kloubní aparát. Z toho důvodu doporučujeme Kloubus pro doplnění výživných látek pro správné fungování kloubního vaziva.

Zahřejte tělo před workoutem

Důležitá část závodů je kvalitní protažení, nejlépe před každým workoutem. Mnoho atletů během závodů trpí natrženými svaly, bolestí kloubů nebo i trvalejšími zdravotními komplikacemi, pokud správně neprovedou strečink před závody. Po skončení workoutu je vhodné si rovněž zaveslovat v pomalém tempu nebo se ideálně protáhnout. Zabráníte tak situaci, že vaše svaly rychle ztuhnout a už se vám následný workout nebude provádět tak jednoduše.

Rozhodčí určuje pravidla závodu

Fyzička - rozhodčí

Není třeba nikdy s rozhodčím diskutovat. Pouze rozhodčí určuje pravidla. Můžete narazit na přísnějšího nebo více benevolentnějšího rozhodčího, s tím už moc nenaděláte. Zbytečnými diskuzemi akorát ztrácíte čas a v dalším průběhu závodu vám to určitě v ničem nepomůže.

NÁŠ TIP: Jednotlivé workouty na závodech vyžadují dostatek energie a síly. Víte, kde ji získat? Proto sportovci a Crossfiteři užívají doplněk stravy Primulus.

Užijte si svoje závody!

Fyzička - workout

Myslím, že mluvím za všechny, když budu tvrdit, že CrossFit děláme proto, jelikož nás baví! Tento způsob cvičení není rozhodně pro ty, kteří neznají pojem kvalitní fyzička. Bez ní to rozhodně nepůjde a je potřeba ji neustále a dlouhodobě nejen udržovat, ale i zlepšovat. To stejné platí o CrossFitových závodech, na které se máte především těšit a maximálně si je užít. Jestliže se vám na nich nebude dařit a nepůjde vše podle plánu, tak se přece nic neděje, jsou to jen závody!

Já si svoje první závody Limitless Games v Třinci užil maximálně, mým cílem bylo se probojovat až do finále mezi nejlepších 12 borců a to se mi nakonec podařilo. Co mi vlastně moje první CrossFit závody přinesly pozitivního? Plno nových kontaktů, porovnání s ostatními, nové zkušenosti jak naložit se silami během workoutu nebo zlepšení provedení určitých cviků s osou nebo kettlebellem.


Hodnocení článku
  • 94%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 94%
94%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.