O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Rozhovory Soutěže a závody

Zdeněk Donator Slosarczyk: Řídím se moudrem: „Jen velký člověk, má velké plány!“

Zdeněk Donator na CrossFit závodech
Napsal David Vajda

CrossFit závody se Zdendou

K dnešnímu příjemnému rozhovoru se mi podařilo vytrhnout z nabitého programu Zdeňka Donatora Slosarczyka, který se na crossfitové scéně pohybuje už pěknou řádku let. S nadsázkou se dá říci, že CrossFit závody jsou jeho aktivní dovolenou. Moje pozvání o krátký rozhovor přijal okamžitě bez jakýchkoli výmluv či odkladů termínu, což mě velmi potěšilo.

Zdenda je rodák z Ostravy a v posilovně to pak dokáže pěkně rozbalit, navíc s pravidelností nechává výsledkově za sebou i daleko mladší kluky, než je on sám. Bezprostředně před jeho dalším našlapaným tréninkem jsem Zdendu trochu vyzpovídal, abychom se o tomto českém crossfitovém borcovi dozvěděli trochu víc.

COLLIERY MADE GAMES 2017

Mládí a sportovní aktivity

Zdendo, všichni o tobě vědí, že jsi pěkně našlápnutý sportovec. Měl jsi ke sportu vždycky blízko a kdy si s ním přibližně začal?

Díky Dájo za kompliment, hlavně od tebe, stejně zapáleného dříče. Jak se to vezme, v dětství jsem byl vesměs ten nejmenší, skoro vždy na konci řady, ale rodiče mi umožňovali vyzkoušet kde jaký sport. Většina z nich mi díky výšce nešla.

Navíc jsem nesnášel běhání, plavání ani číst knížky. Zlom nastal ve 13 letech, kdy jsem začal chodit do fitka. Ale zpočátku jsem cvičil všechno úplně blbě.

Dělal jsi v mladí nějaký sport třeba i profesionálně?

Jak jsem zmínil, zkusil jsem hodně sportů. Táta mě podporoval hlavně ve fotbale, který mě občas i bavil. Ale jelikož mě učarovali hrdinové akčních filmů, tíhl jsem k bojovým sportům. A kolem 14 let, jsem začal chodit na Taekwondo.

Kde, asi díky strečinku dolních končetin (jednu nohu jsem měl o 1 cm delší než druhou), jsem se vytáhl a konečně srovnal. Stal se ze mě skoro baleťák. Následně jsem prošel dalšími bojovými sporty a uměními jako je thai box, kick box, aikido nebo musado, které se cvičilo na Vojenské Základní Službě. Na profesionální úroveň jsem ovšem ani nepomyslel.

CrossFit závody Třinec - Zdeněk Donator
Sokol Games 2019, Olomouc

Jsou členové tvé rodiny stejně zapálení do sportu jako ty nebo se dá říct, že v tomto směru lehce vybočuješ?

V tomhle silně vybočuji, neboť z rodiny sportuje snad jen bratranec. Ale posledních pár měsíců cvičím i se svou segrušou a i když ji nijak moc nešetřím a dávám ji zabrat, „cvičo“ ji chytlo a maká, že ani nemůžu uvěřit, že to v ní celá ta léta bylo. Hold stejné geny v rodině se jednoduše nezapřou. Fakt mě baví cvičit s takovými člobrdy s beraní povahou.

VYZKOUŠELI JSTE UŽ SUPLEMENTACI KLOUBNÍ VÝŽIVY? Nejčastěji se kloubní výživa užívá ráno na lačno, aby se během dne díky pohybu a lepšímu prokrvení účinné látky do chrupavek lépe dostaly. Kvalitní kloubní výživa by měla obsahovat zejména glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a MSM. Tyto látky a mnoho dalších najdete v bohatém složení Kloubusu.

Kloubus krabička

Začátky v CrossFitu

Pojďme se podívat na tvé sportovní výkony. Vzpomeneš si, v jaké době tě zaujal CrossFit a jak ses k němu vůbec dostal?

Dodnes si pamatuji, jak jsem se kolem roku 2013 seznamoval s fungováním Youtube, kde mě zaujalo jedno video, kde atlet dělal několik cviků ve stylu kruhového cvičení. V té době jsem se účastnil závodu Ocelový muž. Jednalo se o vytrvalostní pěti boj. Ve 3 silových (bench press, shyb a sedleh) a 2 atletických (běh cca 5 km a časovka na kole 40 km) disciplínách.

A říkal jsem si, že tímhle cvičením bych mohl natrénovat na Ocelového muže. Zkoušel jsem různá fitka, kde měli lekce kruhových tréninků, ale vždy po krátkém čase to bylo málo. Až jsem jednou narazil na reklamu PPC Ostrava, kde se mě ujal Adam Gřunděl. Pod jeho taktovkou jsem během cca 2–3 měsíců usilovného tréninku pochopil, o co v podstatě jde.

COLLIERY MADE GAMES 2017

Co tě na CrossFitu nejvíc baví?

Na CrossFitu mě stále baví ta pestrost cvičení. Jednou cvičíme silové věci, podruhé zase více „dýchačku“. Jak sám víš, cílem je ze slabin udělat přednosti. Někdy se to daří líp, u jiných cviku zas hůř a za delší čas. Ty nekonečné možnosti a variace cviků to je přesně to, co nás na CrossFitu tak baví.

Co ti v CrossFitu dělá největší problémy?

Konkrétně asi nic. Občas mě zamrzí, že některá cvičení tzv. „wod“ (work of day) mají takovou či onakou skladbu těch cviků, které mi úplně nejdou, jak bych chtěl. Ale jak řekl jeden top atlet Mike Velkov letos na závodu Bcross v Budějovicích: „Cokoliv, co na mě hodíš, odjedu“, prostě k tomu takhle přistupujeme.

Něco nám prostě nejde, a je jen na nás to cvičit o to víc, aby nám to šlo a byli jsme ready na všechny možné variace.

Tréninkový proces

Jak často v týdnu trénuješ?

Tohle záleží podle mojí práce. Dělám v cyklech krátký a dlouhý týden ve 12 h směnách. Proto cvičím někdy dopoledne a jindy za odpoledne. Občas stihnu 2 cvičení, někdy i 3 cvičení, ale to se pak liší úroveň a zátěž cvičení a taky se k tomu člověk musí tzv. „protrénovat“.

Neboť už samotné druhé cvičení za den beru jako samotný cvik. Věřte nebo ne, tělo si dokáže zvyknout na neskutečnou zátěž.

SUPER TIP: Častým kolegou kolagenu v kloubní výživě je „obyčejný“ vitamin C. Napomáhá totiž jeho tvorbě v chrupavkách. Pokud pravidelně cvičíte, podívejte se po kvalitní kloubní výživě, která bezpečně ochrání váš kloubní aparát.

Kloubus krabička

Inspiruješ se někde, co se stavby tréninku týče?

Inspiraci většinou hledám na netu na Facebooku nebo Instagramu. Buď od známých atletů nebo přímo na profilech s „wodky“. Ty pak logicky poupravím podle své úrovně nebo toho s kým právě cvičím. Každý cvik se dá zlehčit nebo ztížit, ale cílem by mělo zůstat zvládnout ty těžší varianty cviků co nejlépe.

Samozřejmě, že některé cvičení si sám sestavím, například tzv. „Donator Jump Rope“. Jde o běžeckou školku spojenou se švihadlem. Používám to na zahřátí celého těla a rozdýchání plic.

Capsicolle Games 2019, Havířov

Úspěchy a závodění

Je o tobě dobře známo, že poměrně často jezdíš CrossFit závody po celé České republice. Můžeš ve zkratce zrekapitulovat, co všechno si v letošním roce dokázal objet?

Závody v letošním roce 2019.

Havířov, Capsicolle Games (týmovky se skvělým Peterem Jalowiczorem) – 1.flek

Brno, MadMan Games (Masters) – 7.flek

Olomouc, Sokol Games (Masters) – 5.flek

České Budějovice, Bcross Challenge (Masters) – 7.flek

Havířov, Capsicolle Games, Winter Edition (Masters) – 2.flek.

Myslím, že každý sportovec (mimo Franty Heribána), se občas potýká s výkyvy formy, z jakýchkoliv důvodu.

Máš nějaké další závodní plány a ambice pro příští rok?

Pro rok2X20 jsou mé ambice přinejmenším stejné a vyšší. Řídím se moudrem od Pána Sportovce Radka Vaculíka, který mi ho předal. „Jen velký člověk, má velké plány“! Takže chci vidět svou maličkost na dalších fotkách ze stupně vítězů.

Ale teď vážně, jasně. Chci závodit a vítězit, ale především si hodlám CrossFit závody maximálně užít, jelikož ty závody nejsou jen o výkonech a umístěních. Vnímám v tom i další plusy. Díky nim znám mraky skvělých člobrdů, borců a spřízněných duší a pokaždé, když je potkám, už to je pro mě malá výhra.

Dokonce jsem potkal jednoho svého idola z mládí Radka Hadrovského. Ještě bych doplnil, že zvažuji od nového roku 2X20 cvičit lidi základy boxu, kickboxu a samo, že i CrossFitu.

O stravování a zdravé výživě

Můžeš našim čtenářům prozradit, jestli držíš nějaké speciální diety nebo jídelníček?

Neuznávám to zažité klišé 70% strava a jen 30% cvičení. Ok, možná to pomáhá kulturistům a podobným sportům, ale bez práce nejsou přece koláče. Tahle svatá pravda úplně stačí. Ano, strava ovlivňuje výkon, o tom žádná. Jasně, že se nenacpu masem a za pár minut jdu zvedat těžké váhy. Nic takového. Nedržím vůbec žádnou speciální dietu. Jen cca 12 let vůbec nesolím.

Vše je už dnes soleno více než dost. Cukr nahrazuji medem a když už tak si „dopřeji“, ale jen třeba dopoledne. Po obědě se snažím cukru vyhýbat. Stejně tak bílou mouku a výrobky z ní vyrobené. Pečivo ano, ale spíše vícezrnné, a když už tak všechno s R+M (rozumem a mírou)! Nejvíc mi vyhovuje cvičení na lačno nebo když jsem dost vytrávený. Ale žádné kalorie si nepočítám. A navíc se vyhýbám produktům s palmovým olejem.

CrossFit závody - Zdeněk Donator
Capsicolle Games 2019, Havířov

Suplementace a doplňky stravy

Jak se díváš na doplňky stravy a sportovní suplementy, používáš sám nějaké buď pravidelně nebo nárazově?

Jsou doplňky a doplňky, že jo. Jako dárce krve, plazmy a dalších krevních složek jsem dlouhá léta odmítal suplementy v domnění, že se to projeví během darování. Až u cvičení CrossFitu jsem pomalu po pročtení a doporučeni začal objevovat účinky základních doplňků. Pravidelně používám BCAA pro ochranu svalů.

Hodně konzumuji vitamíny s probiotiky, rybí olej, tj. omega 3 a 6, železo pro dobrou krvetvorbu, občas hořčík pro uvolnění celého organismu. Nárazově teď po delší době užívám Cordyceps. Je to houba prospívající dýchacím cestám a Tribulus, který pomáhá zvyšovat testosteron v těle a tím zvyšovat i sílu a libido. Stále objevuji nové zajímavé doplňky a nápoje. Hodně dobrý je Erebos Drink, který se vyrábí vyluhováním 19 druhů bylin, které pomáhají celkově organismu.

Další za zmínku stojí i Amino Fresh Drink, obě příchutě mango i limetka obsahují BCAA. V neposlední řadě do suplementů zařazuji ještě kloubní výživu Kloubus, už jen jako prevenci.

HODNOTY pro hladinu testosteronu se obvykle pohybují mezi 270-1070 ng/dl (u mužů), což je cca 10-25 nmol/l. Cítíte se unavení, bez nálady a nemůžete nabrat svalovou hmotu? Je možné, že trpíte nedostatkem testosteronu. U mužů po třicítce postupně dochází k pravidelnému snižování hladiny testosteronu cca o 1 % za rok. S přírodním doplňkem stravy Primulus můžete tento negativní pokles účinně zpomalit.

Primulus balení

Děkuji ti za rozhovor! Za celý tým DRZSEFIT.cz ti přejeme stabilní formu bez zranění a hromadu sportovních a životních úspěchů v následujícím roce 2020.

Za málo Dájo, pokud můžu pomůžu. Tobě, tvé rodince a celému DRZSEFIT.cz taktéž hodně úspěchů a milióny spokojených čtenářů.


  • 75%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 75%
75%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými.

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.