O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Tipy a návody

Co pomáhá na posílení imunity? 6 tipů na boj nejen s koronavirem

Posílení imunity
Pokud se chcete dozvědět, jak posílit vlastní imunitu, čtěte tento článek.
Napsal David Vajda

Účinné posílení imunity

V těchto těžkých dnech čelí celý náš národ situaci, se kterou nemá nikdo z nás absolutně žádnou zkušenost. Nejen celá naše země, ale prakticky celý svět svádí v těchto dnech těžký boj s mikroskopickým virem, jehož název se už musel všem vrýt hluboko pod kůži. Posílení imunity vašeho organismu je aktuálně ta největší priorita, kterou byste měli bez výjimek dodržovat.

Imunita je jedna z věcí, kterou si do jisté míry dokážeme koupit. Můžeme toho dosáhnout třeba nákupem kvalitních a zdravých potravin, doplněním vhodné suplementace nebo různými procedurami ve formě wellness ovšem v omezené míře.

V oblasti zdraví nicméně můžeme učinit hned několik špatných rozhodnutí, které nás později mohou vyjít poměrně draze.

Jak by mohlo vypadat pořadí špatně zvolených rozhodnutí?

Zvýšený stres v návaznosti na zprávy ohledně šíření koronaviru ve světě.

Tento typ stresu mi zhoršuje spánkovou aktivitu a omezuje spánek.

Díky spánkového deficitu volíte nevhodné potraviny a suplementy, které byste si za normálního stavu vůbec nedaly.

Špatné potraviny negativně ovlivňují váš trávící trakt, který je efektivní obrannou vaší imunity.

Pokud si doma uděláte bunkr a minimálně pár dní neuvidíte sluníčko, ubíráte si přísun vitaminu D.

V dnešním článku si řekneme o několika zajímavých tipech, díky kterým dokážete udělat ze svého těla spolehlivou a pevnou schránku nejen vůči koronaviru, ale i dalším nežádoucím onemocněním z běžného života.

Hygiena jako priorita

Posílení imunity - dezinfekční prostředek
obrázek z unsplash.com

Cílem každého z nás by mělo být se chovat tak, aby se co nejefektivněji zabránilo šíření nejrůznějším patogenům nebo virům mezi lidmi.

Co se dá dělat, abyste zlepšili osobní hygienu?

Vyhýbejte se nemocným a rizikovým osobám.

Vyhýbejte se místům s velkou koncentrací lidí.

Myjte si několikrát denně ruce.

Nesdílejte s více lidmi mobil, pití, ručník na umývání atd.

Udělejte co nejdříve jarní úklid v domácnosti.

Dezinfikujte pravidelně nejenom své ruce, ale i předměty a nábytek.

Podobných zásad existuje mnohem více, a čím více jich budete dodržovat, tím větší šanci budete mít, že zůstanete zdraví. Posílení imunity tak do velké míry můžete zapříčinit především kvalitní a pravidelnou hygienou.

TIP: Obecně lze říct, že když chcete posílit imunitní systém, vždy začněte u úpravy svého životního stylu. Změňte stravování, snažte se omezit stres a dopřejte si dostatek spánku, zkrátka buďte v pohodě. Následně můžete doplnit potřebné vitamíny a minerály (C, zinek, selen) nebo zkusit doplněk stravy Matchaga.

Matchaga elixír

Dopřejte si maximální délku spánku

Posílení imunity - délka spánku
obrázek z unsplash.com

Dostatek spánku pro organismus se v našich článcích objevuje poměrně často, a ani v tomto případě to nebude jiné. Nedostatek spánku významně ovlivňuje funkci našeho imunitního systému. Hrát do 4 ráno playstation nebo se dívat na televizi, a v 7 ráno jít do školy, nikdy nebude pro naše tělo optimální varianta.

Posílení imunity v této „době temna“, kdy jsme spíše většinu času doma se nabízí k tomu, abychom právě více spali a doplňovali do těla vitamíny a zdravé minerály.

Naučte se zvládat stres

Stres během práce
obrázek z unsplash.com

Stres se dá rozdělit do dvou základních kategorií. Může se jednat o stres:

Chronický (dlouhodobý)

Akutní (krátkodobý)

Dlouhodobý stres se vyznačuje především zvýšeným rizikem onemocnění, kdy je naše tělo mnohem více náchylné vůči vnějším hrozbám okolo.

O jaký typ dlouhodobého stresu se může jednat:

Nejsme spokojeni v práci.

Stresuje nás náš šéf v práci.

Nestíháme splácet hypotéku.

Pijeme 5 a více káv denně.

Zprávy o aktuální situaci koronaviru.

Jak se dá omezit míra dlouhodobého chronického stresu?

Omezte pití kávy a energetických nápojů.

Zařaďte do svého denního fungování: otužování (studená sprcha), cvičení, práce na zahradě.

Naučte se pracovat se svým dechem, meditujte, začněte chodit na jógu.

VĚDĚLI JSTE toto o imunitním systému? Ve zkratce se o něm dá říct, že jde o systém, který nám umožňuje přežít. Jde o neuvěřitelně složitý a přizpůsobivý systém, který drží viry a bakterie od našeho organismu dál. Abyste měli svůj imunitní systém dostatečně odolný, podívejte po produktech, které vám pomohou udržet silnou imunitu.

Důležitost přijímané výživy

Posílení imunity - výživa
obrázek z unsplash.com

Posílení imunity se rovněž odvíjí od přijímané stravy a fyzické aktivity. Tato skutečnost se dá efektivně hlídat a optimalizovat, jen je potřeba kvalitní příjem potravy dodržovat.

Jaké bychom měli přijímat potraviny v době pandemie?

Potraviny výživné na probiotika (kefír, jogurty, mléko)

Potraviny výživné na prebiotika (česnek, cibule, pórek)

Suplementace těchto látek v kapslích

V problematické době pandemie je třeba více než jindy se zaměřit na příjem ovoce a zeleniny. Ty jsou hlavně bohaté na vitamíny a antioxidativně působící látky. Nesmíme rovněž opomenout kvalitní kávu či zelený čaj v rozumné míře, jenž obsahují také obrovské množství antioxidantů, které mohou prospět našemu zdraví a obranyschopnosti. Proto se je nebojte doplňovat pro efektivní posílení imunity.

Přijímejte vitamin D

Vitamin D
obrázek z unsplash.com

Jako nejefektivnější příjem vitaminu D bude příjem ze slunečního záření. Aktuální doba působení koronaviru moc nepomáhá dlouhým procházkám po sluníčku ani venku, proto se stále více nabízí získání tohoto vitaminu ve formě vhodného suplementu v kapslích nebo tekuté podobě.

Pro posílení imunity doporučuji 3 000–5 000 IU této látky denně. Jestliže budete mít nedostatek vitaminu D, poznáte to jednoduše díky ztrátě sportovní výkonnosti, síle, vytrvalosti nebo pomalejšímu hubnutí tuků či nabírání svalové hmoty.

TIP: Nejdůležitější pro správné fungování imunity je osvědčený vitamin C, nejlépe v kombinaci se selenem a zinkem. Vitamin C najdete v obsahu 80 mg pro denní dávku v produktu Feminus. Unikátní doplněk stravy pro ženy s obsahem extraktů bylin a vitaminů.

Feminus recenze

Pozorujte svoji tréninkovou zátěž

Tréninková zátěž
obrázek z unsplash.com

Díky koronaviru byla pravděpodobně vaše sportovní činnost, soutěž nebo trénink na nějakou dobu přerušena. Existuje možnost, jak se z této složité situace dostat, a to je ve formě sportovního „home office“. Pokud i nadále provozujete cvičení doma, dejte si pozor na tyto jevy.

V době po ukončení výkonu je po dobu cca 4 hodin vaše imunita značně narušena, proto dbejte na to, abyste do sebe dostali po zátěži kvalitní zdroje živin (bílkoviny, sacharidy, tuky).

Nesnažte se mít vyšší zátěž než v průběhu zbytku sezóny. Rychlé zvýšení zatížení vůči průměru značně zvyšuje riziko infekce (i v normální době, nejen ve stavu pandemie).

Hlídejte si, zda vaše procento tělesného tuku není příliš nízké (tělo je mnohem snáze atakovatelné patogeny), a naopak ani příliš vysoké (zvýšená míra tukových zásob zvyšuje míru zánětlivých procesů a tělo se musí vypořádat s tolika nežádoucími ději, že na imunitu už nezbývají plné síly).

Závěr

Posílení imunity by mělo být nedílnou součástí vašeho dne. Lidská imunita je odrazem toho, jak se o sebe dokážeme starat. Pestrá strava, každodenní péče o naše tělo a mysl, dostatek spánku a omezení stresu by mělo být pro každého z nás to nejlepší, abychom si udrželi silnou imunitu.

Pevně věříme, že tento článek v tomto zvláštním a nezvyklém čase v době pandemie byl pro váš užitečný, a několik poznatků pro vás budou aplikovatelné do běžného života.


Hodnocení článku
  • 76%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 76%
76%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.