O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Spánek

Pracujete v noci a máte problémy se spánkem? Máme 4 rady pro lepší spánek

Noční směna - svařování
Spánek - obecně se pro dospělé osoby uvádí 7–8 hodin, delší spánek může mít na určité jedince negativní dopady.

Dostatek času na spánek

Noční směna - spánek po práci
obrázek z unsplash.com

Zaměstnanci pracující v noci velmi často ignorují potřebu spánku. Noční směna může negativně rozhodit náš spánkový rytmus. Pokud spíme přes den a pracujeme v noci, spaní pro nás není příliš efektivní a vyrušuje nás mnoho negativních faktorů. Jedním z nich jsou každodenní aktivity dalších členů rodiny, které se dějí především přes den, takže na spánek zbývá minimum času.

Přes den řešíme většinu důležitých věcí od nákupu jídla, návštěvu lékaře, povinnosti na zahradě nebo návštěva známých či kamarádů. V případě, že pracujete na směny je prvním krokem ke kvalitnímu a klidnému spánku si připustit, že musíte upravit vhodným způsobem své aktivity přes den.

Omezení hluku

Noční směna - omezení hluku při spánku
obrázek z unsplash.com

Je potřeba snížit hluk na minimum, abyste mohli v klidu přes den spát. Dejte vědět ostatním členům vaší domácnosti, aby si ztlumili vyzvánění na mobilním telefonu, nepouštěli si hlasitě televizi, nedělali rámus s nábytkem apod. Není úplně od věci říct i sousedům, že pracujete na noční směny, a trochu ohleduplnosti by se hodilo.

Proti hluku účinně fungují špunty na spaní. Na trhu existují aktivní špunty, u kterých snížíte hluk na minimum, takže jejich útlum je pro klidný spánek velmi efektivní.

ODEPSAT na poslední e-mail, zkontrolovat Facebook, zalehnout a spát. Poznáváte se v tom? Poté zabíjíte ve svém těle hormon melatonin. Jeho zásluha je v tom, že dokážeme večer usnout a udržet spánek po celou noc. Přitom zahrávat si s přirozenou tvorbou melatoninu není žádná legrace. Agresivní modré světlo mobilů a elektronických přístrojů totiž narušuje přirozenou tvorbu melatoninu, a je tak nepřítelem č. 1 zdravého spánku. Proto podporujte v těle melatonin přírodní cestou.

Dodržujte svůj rozvrh

Pravidelný harmonogram při práci na směny
obrázek z unsplash.com

Pokud vás čeká třeba dnes noční směna, dodržujte stejný rozvrh. Časté změny ve vašem harmonogramu zapříčiní především to, že můžete začít zapomínat na určité věci. Nejlepší variantou bude, když se s vaším šéfem domluvíte na stejných a pravidelných směnách, nejlépe ve stejném čase. Ve dnech, kdy máte volno v práci, byste měli nejlépe dodržovat režim spánku i přes den a v noci být opět vzhůru.

Je jasné, že asi o půlnoci nebudete nakupovat potraviny přes internet, takže samozřejmě existují situace, kvůli kterých budete muset udělat výjimku. Čím více docílíte pravidelného režimu, tím lepší to pro vás bude.

Působení světla

Noční směna - vliv UV záření na lidský organismus
obrázek z unsplash.com

Je třeba upravit váš pobyt na světle. Je možné, že časté změny vás dokáží dezorientovat a přestaneme vnímat, kdy spát a kdy zase ne. Jelikož potřebujete být v noci vzhůru a spát přes den. Je potřeba se vystavovat světlu, aby si mozek myslel, že den je noc a noc je den.

Pořiďte si žaluzie, které zamezí přístup světla, když budete chtít spát.

Když vám skončí noční směna, vezměte si po cestě domu sluneční brýle, abyste zmírnili přísun světla.

Zůstávejte během noční směny co nejdéle na světle, přestávky není vhodné trávit v temných místnostech.

MELATONIN je hormon navozující spánek, který pomáhá udržet jeho kvalitu a dostatečnou délku. Tvoří se přirozeně, pokud jsme ve tmě. Pokud máte melatoninu nedostatek, hledejte přírodní způsob jeho doplnění pomocí Dreamly.

Noční směna v zaměstnání

Kvalitní spánek v našem životě hraje nezastupitelnou úlohu a my bychom mu měli věnovat náležitou pozornost. Pokud se nějaký problém se spánkem objeví, zkuste se zaměřit na tipy z našeho článku. Noční směny jsou nejvážnějším narušením spánkového rytmu.

Jenže zároveň jde o situaci, kterou lidé zaměstnaní v určitých profesích mohou těžko změnit. Lékaři, taxikáři nebo požárníci v noci do práce občas musí. Na rozdíl od kouření nebo pojídání hamburgerů se tahle příčina civilizačních chorob nedá eliminovat, protože non-stop provoz je jedním ze základních principů současné civilizace.


  • 54%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 54%
54%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými.

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.