O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Zdravá výživa

Podle čeho zvolit ideální jídlo a suplementaci po tréninku?

Výborné jídlo
Napsal David Vajda

Výborné jídlo po tréninku

Jistě většina z vás bude se mnou souhlasit, pokud navštěvujete pravidelně nebo alespoň občas naše stránky, pravděpodobně vás zajímavá výborné jídlo a zdravý životní styl, který bude pevnou součástí vašeho každodenního fungování. Bez pohybových aktivit nebo sportu si už svůj život jednoduše nedokážete představit. U mě platí úplně stejná situace. Jestliže jste rekreační sportovci, vrcholoví nebo dokonce profesionální, tak u vás už možná několikrát vyvstala otázka, že by bylo vhodné se ve svém sportovním odvětví posouvat dopředu a zdokonalovat.

Z pravidla to může znamenat několik různých situací, které pro vás budou znamenat pokrok dopředu. Například se může jednat o zlepšení vaší fyzické stránky, zesílení a nabraní svalové hmoty, ztrátu tělesného tuku nebo jen vědomí toho, že pro sebe něco děláte a cítíte se tak dobře. Není žádným tajemství, že obrovský vliv na zmíněné aspekty má především výborné jídlo po tréninku. Dnes většina mladých nebo i dospělých lidí prakticky vůbec neví, co by vlastně mělo správně jíst po tréninku.

Příjem živin po tréninku

Výborné jídlo

Zvýšená pohybová aktivita, kterou provádíte během tréninku, vyžaduje zvýšenou potřebu živin, energie a vody v těle. Chcete-li být ve sportu špička, je potřeba nastavit správný jídelníček.

V čem vám výborné jídlo po tréninku nejvíce pomůže?

Nárůst svalové hmoty

Nárůst síly a adaptování na zvýšenou fyzickou aktivitu

Rychlejší regenerační procesy, menší bolestivost svalů

Rychlejší doplnění glykogenových zásob do svalů

Pozitivní vliv na hubnutí

NÁŠ TIP: Chcete rychle zhubnout díky moderní metodě určené pro ženy bez nutnosti cvičit nebo posilovat? Ačkoliv to zní neuvěřitelně, je to opravdu možné. Přečtěte si o této metodě hubnutí více v naší recenzi.

Po tréninku raději tekutý obsah stravy

Výborné jídlo

Jste zrovna po tréninku v posilovně a cítíte na sobě ještě zvýšenou tepovou frekvenci? To znamená, že ve svalech je ještě poměrné velké množství krve, takže ve většině případů na jídlo ještě nemáte vůbec pomyšlení. Pokud chcete tělu dodat okamžitě po tréninku jen to nejlepší, dopřejte mu tekutou výživu pro odstartování všech výše zmíněných metabolických procesů.

Proč zvolit tekutou stravu?

Tekutá strava tolik nezatěžuje žaludek ve srovnání s normální stravou

Tekutá strava se rychleji vstřebává do organismu, tudíž veškeré živiny budou vašemu tělu rychleji k dispozici

Tekutá strava rychleji odstartuje v těle regenerační procesy, pokud se chystáte třeba následující den na závod nebo další trénink

Tekutá strava po tréninku u většiny sportovců je dnes standardním počinem

Kdy přesně zvolit tekutou stravu po tréninku není úplně určeno. Nicméně čím dříve to uděláte, tím to bude pro váš organismus lepší.

Jaký zvolit přesně protein po tréninku?

Pokud chcete opravdu ve sportu něčeho dosáhnout, zvolte optimálně syrovátkový protein.

 Syrovátkový protein v dávce 0,25 – 0,4 g/kg naší tělesné hmotnosti. Po konzumaci kvalitního syrovátkového proteinu můžete docílit i zlepšení vašeho imunitního systému, který bývá pravidelně po náročných trénincích snížen.

 Chcete získat viditelný nárůst svalové hmoty? Ověřenou látkou s mnoha benefity pro vás bude kreatin. Dnes se preferuje u sportovců dávkováním v rozmezí 3 – 5 g po tréninkové jednotce.

 Dále je vhodné do těla doplňovat látky BCAA v množství 5 – 10 g. Celkově zlepšují vaši regeneraci a efektivně zmírňují bolestivost svalů po zátěži.

 Nebojte se po tréninku přidat do své suplementace vitamíny a minerální látky ve formě hořčíku

Jaké zvolit pevné výborné jídlo po tréninku?

Výborné jídlo

Nyní přichází na řadu pevná strava, kterou bychom měli nejlépe přijmout okamžitě po tréninkové jednotce. Zpravidla mohou nastat tyto 2 základní fáze:

 Jakmile náš trénink skončil, naše tělo přijalo tekutou výživu. V tomto případě by mělo naše tělo do 90 – 120 minut přijmou pevné výborné jídlo.

 Po tréninku jsme zatím nepřijali žádné jídlo. Dobře zvolené jídlo po tréninku bude obsahovat živiny, které naše tělo dostane vůbec jako první. Zde je důležité, aby naše tělo dostalo potréninkové jídlo co nejdříve. V opačném případě dochází ke zpoždění veškerých regeneračních procesů.

Kolik bílkovin má mít výborné potréninkové jídlo?

Výborné jídlo

 Příjem kvalitních proteinů by se měl v našem těle pohybovat v rozmezí 0,25 – 0,4 g/kg naší tělesné hmotnosti.

 Bílkoviny by měly obsahovat vysokou biologickou hodnotu.

 Výborné jídlo z řady bílkovin může být libové maso (krůtí, kuřecí, vepřové, králičí).

 Dalšími bílkovinami o vysoké biologické hodnotě mohou být vejce a mléčné výrobky (plátkový sýr, mozzarella, syrovátkový sýr).

NAŠE DOPORUČENÍ: Rádi by jste vyzkoušeli jedničku v hubnutí na českém trhu? Proteinová dieta KetoFit garantuje úbytek tukové tkáně ve velmi krátkém čase.

Kolik sacharidů a vlákniny má mít výborné potréninkové jídlo?

Výborné jídlo

 Množství sacharidů v našem potréninkovém jídle by se měl pohybovat okolo 0,5 – 1,2 g/kg naší tělesné hmotnosti.

 Nejlepší příklad správných sacharidů pro doplnění výživných látek do těla uvádím tyto nejčastější celozrnné přílohy (těstoviny, rýže, kuskus, brambory) v kombinaci se zeleninou.

 Pokud nestane situace, že nepřijmete sacharidy ani protein v potréninkovém jídle a cítíte, že vám třeba vysoký příjem vlákniny v prvním jídle po tréninku nedělá dobře, zkuste snížit příjem vlákniny z přílohy a zeleniny. Proto třeba vhodně zvolte místo celozrnných příloh například necelozrnnou variantu ve formě semolinových těstovin, bílé rýže nebo kuskusu s menší porcí zeleniny.

TIP: Dá se v dnešní době hubnout bez hladovění? Náš tým redaktorů pro vás ve spolupráci se specialistou na proteiny a výživu doporučuje speciální proteinové produkty KetoMIX.

Finální shrnutí

Dnešní článek byl primárně zaměřený na kvalitní výborné jídlo, které byste měli konzumovat po tréninku. Jsou to pouze naše doporučené rady, nikomu nic nepřikazujeme. Pokud nejste se svoji postavou spokojeni, tak pravděpodobně bude asi někde problém. Zkuste třeba udělat pro jednou změnu a nechte sami sebe překvapit. Pro rekapitulaci přinášíme naše rady na závěr:

 Pro maximální připravenost vašeho organismu na vysokou fyzickou zátěž, je ideální volbou po tréninku příjem živin tekutou formou.

 Takový tekutý potréninkový nápoj by měl být v obsahu alespoň 0,25 – 0,4 g/kg naší tělesné hmotnosti.

 Tekutý nápoj ve formě proteinu může být doplněn o kreatin, BCAA, sacharidy nebo hořčík.

 Jako výborné jídlo po tréninku nejezte pouze kuřecí maso na vodě s rýží a brokolicí. Brzy vám to přestane chutnat. Snažte se docílit pestrosti pokrmů.

 Jestliže máte dostatečný fyzický výdej, můžete večeřet klidně i po 18. hodině. Mýty, které se často vedou mezi lidmi, že po této hodině se jíst nesmí, jinak přiberete na váze, jsou úplný nesmysl.

 Potréninkové jídlo a jeho špatné načasování nehraje až tak zásadní roli pro váš organismus, zda-li přiberete nebo ne. Je mnohem důležitější správné nastavení energetického příjmu a základních živin v průběhu celého dne a delšího časového období.


 

Hodnocení článku
  • 75%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 75%
75%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.