O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Spánek

Na kolik stupňů nastavit teplotu v místnosti pro lepší spánek?

Aktuální teplota - spánek
V tomto článku si ukážeme pár jednoduchých postupů k tomu, abyste znovu našli ztracenou důvěru ve spánek.

Jak aktuální teplota ovlivňuje spánek

Na první pohled se může zdát, že žijeme v době, kdy všechno funguje a lidé jsou všeobecně spokojení se svým životem mnohem více, než v dřívějších dobách pár let nazpátek. Také aktuální teplota v posledních letech v České republice má stoupající tendenci, zimy už nejsou co dříve a sníh už víceméně známe jen z filmů nebo pohádek. Letní tropické dny bývají čím dál více intenzivnější, takže klidně a nerušeně v noci usnout bývá docela komplikovaný problém pro většinu z nás.

A bude hůře! Trend vyšších teplot během celého roku nebude ustávat, spíše naopak. Co mi sami můžeme konkrétně udělat proto, abychom se každé ráno probouzeli nabytí energií a plní sil?

Kdo může být zodpovědný za naše nevyspání?

Aktuální teplota - spánek
obrázek z unsplash

Náš příliš ambiciózní šéf.

Naše okolní obydlí díky veřejnému osvětlení.

Sociální sítě nabízející neustále něco nového.

Nadměrné nebo extrémní dávky kofeinu.

Dá se říci, že ve většině případů si za nekvalitní spánek můžeme sami. V leckterých případech nám třeba špunty do uší nebo ideální aktuální teplota v místnosti mohou pomoci k lepšímu spánku, ovšem nejvíce záleží jakým negativním účinkům a v jaké míře jim budeme své tělo vystavovat.

Realita dnešních dní se spíše přiklání na stranu, že náš spánek neřadíme mezi ty největší priority, kterým bychom měli podřídit své další koníčky a záliby. Na úkor kratšího spánku dáváme dnes přednost raději času se podívat na nový seriál nebo film, nezmeškat nové video na YouTube nebo třeba se podívat na instastories našich oblíbených osob či kamarádů.

To, že nedokážeme přisoudit stejnou váhu a důležitost spánku jako naší kariéře a zábavě, naše tělo a mysl postupně ničí.

Udělejte ze spánku svou prioritu

Pokud neuděláte ze svého spánku prioritu číslo 1, můžete sníst doplňků stravy a bylinek na spaní kolik chcete, nicméně váš spánek nebude nikdy úplně optimální. Nebojte se být na sebe tvrdí a nastavte si v hlavě, že od této doby je spánek pro vás jasně daná priorita.

TIP: Stále nevidíte, žádné výsledky po cvičení ve fitku? Možná je na vině z vaší strany nedostatečný spánek. Upravte svůj životní styl, začněte mít spánek jako prioritu a jak se dobře vyspat, prozradíme v tomto článku: Prášky na spaní bez receptu, které tě rychle zbaví nespavosti.

Dreamly - klidný spánek

Vyrušte ve svém okolí rušivé elementy

Playstation
obrázek z unsplash

Nikdy se za žádných okolností nesnažte udělat ze své ložnice sídlo firmy Microsoftu. V jednom rohu máte televizi, ve druhém zase zapnutý laptop, na televizi připojený playstation a v nabíječce mobil, že najednou poznáváte svoji ložnici?

Modré světlo do postele nepatří. Doba se postupně mění a dnes je zcela normální mít v posteli počítat nebo mobil, a neustále něco řešit, pracovat nebo jen něco kontrolovat. Tyto elektronické přístroje nám na kvalitě spánku nepřidají, spíše naopak. Modré světlo vyzařované z displejů našich zařízení také významně snižuje množství vyplavovaného hormonu s názvem melatonin, který je hlavním „spouštěčem ospalosti“ v našem organismu.

Daleko lepší možností než tahat elektroniku do postele je investice ve formě kvalitního topení či vyhřívání podlahy. Je třeba si konečně uvědomit, že aktuální teplota v místnosti během spánku je poměrně důležitá.

Nastavte si plán k lepšímu spánku

Modré světlo z mobilu
obrázek z unsplash

Úroveň 1: Netahejte si práci do postele! Snažte si práci udržet co nejdále od ložnice, jak jen to bude možné. Jestliže opakovaně řešíte pracovní záležitosti v posteli, nebude to mít pozitivní vliv na vaši spánkovou aktivitu. Mozek si po čase začne čím dál častěji myslet, že pracovat v posteli je vlastně úplně v pořádku.

Úroveň 2: Vypněte si data! Jedná se o dobu alespoň, než usnete. Kontrola nových fotek na Instagramu nebo nových příspěvků na Facebooku může přece do rána bez problému počkat.

Úroveň 3: Než půjdete spát, umístěte telefon do jiné místnosti, než spíte. Stejně tak to platí pro další elektronická zařízení, které mohou vyřazovat modré světlo.

Pokud se aspoň některý z těchto kroků naučíte praktikovat a respektovat, možná zpátky získáte alespoň částečný pocit z toho, jaké to je mít ve večerním čase aspoň chvilku pro sebe nebo na svého partnera.

TIP: Melatonin je hormon, který produkuje organismus především v temnu při snížené intenzitě světelného záření. Způsobuje celkový útlum, snížení tělesné teploty a je to právě jeho zásluha, že dokážeme večer usnout a udržet spánek po celou noc. Cítíte, že ho máte nedostatek? Hledejte způsoby, jak ho do těla opět plnohodnotně doplnit přírodní cestou pomocí doplňku stravy Dreamly.

Dreamly - klidný spánek

Před spaním čtěte

Četba před spánkem
obrázek z unsplash

Vrcholoví sportovci na nejvyšší úrovni se často zaměřují na práci s myslí. Využívají mentálních koučů, kteří jim pomáhají s jejich psychickou stránkou ve všech směrech, aby jejich výkon byl co nejvíce vyrovnaný po co nejdelší dobu. Práce s myslí je tak jedna z oblastí, kterou lze vyplnit večerní hodiny poté, co se odpojíme od okolního světa.

Jaké aktivity můžeme vhodně zařadit do práce s naší myslí:

Sex s partnerem

Četba knihy před spaním

Vedení diáře pro zapisování myšlenek

Četba před spánkem by měla být z jiné oblasti, než ve které se pohybujeme v pracovním životě. Za to odborná četba, by měla být oddělena od doby, kdy se snažíme usnout a zařazena by měla být spíše v průběhu dne ve vašich volných chvílích.

Aktuální teplota při spaní

Aktuální teplota - spánek
obrázek z unsplash

Jeden ze zásadních kroků pro optimální navození spánku je správné nastavení, že ve vaší ložnici bude vhodná aktuální teplota. Pokud jste si dobře uvědomili a nastavili v hlavě, že spánek je priorita, a navíc jste odbourali všechny rušivé elementy, aby vám neblikaly během noci notifikace ze sociálních sítí, jste na dobré cestě.

Zaměřte se kromě toho i na nastavení podmínek v rámci aktuální teploty a světla, které do vaší ložnice dopadají. Aktuální teplota kolem 25 stupňů Celsia je vhodná pro výlety na hory nebo vycházky venku, ovšem nikoliv pro spánek. Ideální teplota pro kvalitní a klidný spánek se nachází někde na hranici 15 – 19 stupňů Celsia.

Proto přizpůsobte vaše podmínky v ložnici této pokojové teplotě, co nejvíce to bude možné.

TIP: Pokud už vás nebaví nedobrovolné ponocování, určitě vám přijdou vhod tipy na produkty podporující spánek jako třeba bylinný nápoj Good Night Drink nebo tablety s přírodním složením Dreamly.

Good Night Drink - bylinný nápoj

Co si z toho vzít

Naším dlouhodobým cílem by mělo být se o sebe starat minimálně tak dobře, jako o osoby, které nejvíce v našem životě milujeme a kterých si opravdu vážíme.

Jako optimální doba spánku se pro většinu populace bere 8 hodin, i když zde můžeme pozorovat velké individuální variace. Pokud chceme mít náš organismus seřízený jako dobře šlapající hodinky, měli bychom také ctít takzvané cirkadiánní rytmy, a využít tak nočních hodin ideálně v rozmezí od 22 do 6 hodin k tomu nejvydatnějšímu spánku.

Jestliže se vám nedaří pořádně prospat právě v noci, zkuste využít krátkého „šlofíku“ třeba okolo 20 – 30 minut po obědě nebo jindy v průběhu dne. Tímto krátkým odpočinkem můžete dohnat spánkový deficit například z předešlé noci a můžete tak být v druhé polovině dne slušně nabytí energií.

Zdroje:

Bass, J. (2012). Circadian topology of metabolism.

Kerstedt, T., & Nilsson, P. M. (2003). Sleep as restitution: an introduction.

Mah CD, Mah KE, Kezirian EJ, Dement WC. Účinky rozšíření spánku na atletický výkon vysokoškolských basketbalistů.


  • 79%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 79%
79%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými.

O autorovi

Eva Domesová

Jmenuji se Eva Domesová, jsem redaktorkou tohoto sportovního magazínu. Pravidelně sleduji nové trendy na trhu v oblasti medicíny a doplňků stravy. Kromě toho se aktivně zapojuji do konzultace a rozhovorů s našimi čtenáři.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.