O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Mobilita Silové cvičení Tipy a návody

4 nejčastější chyby sportovců v posilovně způsobující bolest svalů a kloubů

Bolest svalů a kloubů
Dopřejte svým kloubům a vazům kvalitní kloubní výživu
Napsal David Vajda

Bolest svalů a kloubů

Dříve nebo později se každý sportovec, který pravidelně navštěvuje posilovnu, seznámí s pocitem, jenž pro něho bude znamenat bolest svalů a kloubů, případně šlach a vazů. Pokud jste pravidelný návštěvník fitness center nebo crossfitových gymů, tento článek je určený právě pro všechny z Vás.

Článek obsahuje 4 nejčastější chyby sportovců, kteří dělají někdy až základní chyby a ty následně způsobují nežádoucí bolest svalů a kloubů.

1. Špatné dýchání při posilování

bolest svalů a kloubů - crossfit
Špatné dýchání

Ačkoli se to může na první pohled zdát jako úplně jednoduchá záležitost, dýchat přece umí každý, ovšem během provádění konkrétního cviku existují určitá pravidla, jak a kdy se správně nadechnout a vydechnout. Sportovci, kteří se hned na začátku posilování naučí dobře dýchat, se následně mohou velmi rychle a účinně zbavit nejen bolesti zad, ale třeba bolesti svalů a kloubů.

Bránice musí fungovat jako píst, takže brániční dýchání pomáhá stabilizovat páteř. Stabilita páteře je potom propojena s dalším cvičebním aspektem, a to posilování špatných a nevhodných partií těla. Pokud si nevíte během tréninku rady, jak správně dýchat, není nic jednoduššího než se poradit s fitness trenérem.

Naše tipy pro efektivní cvičení bez poranění svalů a kloubů:

Myslete na rovnováhu při posilování.

Udržujte rovnoměrnou zátěž při posilování po obou stranách.

KLOUBY SE DAJÍ PŘIROVNAT k ložiskům, nevhodnými tlaky a pohyby se rychleji opotřebují, jinak řečeno: začnou bolet. Postarejte se o vaše klouby, aby Vám v pozdějším věku nevypověděly službu.

2. Špatný výběr doplňků stravy

KLOUBUS - drzsefit.cz
Přírodní doplněk stravy KLOUBUS

Pokud se už dostanete do situace, že vás trápí bolest svalů a kloubů, zaměřte se na přirozenou stravu. Navíc doporučujeme začít užívat speciální doplňky stravy určené pohybovému ústrojí, pokud se tak u vás již nestalo.

Kvalitní kloubní výživa patří mezi nejdůležitější suplementy každého sportovce. Muž nebo žena, u každého sportovce by měla kloubní výživa patřit mezi základní výbavu. Na trhu najdete stovky kloubních výživ, které se budou tvářit jako ty nejlepší ze všech. K tomu, aby byl doplněk stravy opravdu kvalitní a nebylo to žádné placebo, musí obsahovat dostatek účinných látek ve správném poměrovém množství.

Takže, které jsou ty nejdůležitější látky?

Glukosamin sulfát

Kolagen

MSM

Chondroitin sulfát

VYZKOUŠEJTE 100% český přírodní produkt KLOUBUS podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek na silné kosti, klouby a šlachy.

3. Absence protahování a zahřátí organismu

strečink - bolest svalů a kloubů
Strečink před sportovní aktivitou

Strečink je velmi dlouho opomíjenou a nezábavnou součástí tréninkového procesu. Zahřátí svalů před tréninkem je stejně důležitá část, jako samotné posilování. Nezapomínejte na strečink před tréninkem, ale i rovněž i po něm, než opustíte posilovnu.

Co může způsobit absence strečinku?

Bolest kolenní šlachy

Bolest kyčlí

Bolest lýtek

Bolest svalů v oblasti kolene

Kombinace bolesti výše uvedeného

Jakmile přijdete do posilovny, vždy se nejprve protáhněte a dostaňte tělo do provozní teploty, aby bylo schopné reagovat na následující zátěž. S absencí strečinku nehrozí jen bolest svalů a kloubů, ale i křeče, vážná zranění, přetrhané a natažené vazy.

Stejně tak se protáhněte, než posilovnu opustíte.

NÁŠ TIP: Největší chybu můžete udělat, když vkročíte do posilovny a ihned se chopíte činky. Přečtěte si další článek na téma: 16 jednoduchých rad, jak na bolest zad.

4. Posilování s nadměrnou zátěží

Bolest svalů a kloubů - nadměrná zátěž
Nadměrná zátěž pro kloubní aparát

Na začátku tréninku jste plní energie. Máte představu, že si zacvičíte okolo 45 minut, nakonec z toho budou až 2 hodiny tréninku. Následně si říkáte, že jste odvedli kus práce, tělo vás bolí z únavy, takže je vlastně všechno v pořádku. Ve skutečnosti je opak pravdou.

Nejčastěji se dostavují problémy s koleny. Svaly, oběhový systém, vazy, kosti ale i klouby si potřebují na novou zátěž nejprve zvyknout. Pokud svalům a kloubům dáte zátěž, kterou nikdy předtím necítily, zakládáte si na pořádný problém.

Naučte se volit správnou zátěž a vhodný časový interval na cvičení. V začátcích nechtějte trhat žádné rekordy, nejprve zjistěte své možnosti, a postupně uvidíte, kam vás vaše tělo pustí. U posilování se občas zapojit mozek opravdu vyplácí.

Co závěrem

Zapojte mozek, využijte svůj zdravý úsudek, poslouchejte své tělo a vhodně si podle toho rozvrhněte a nastavte trénink. Především zvolte správný typ a dobu cvičení.

Pokud se budete řídit našimi radami nebo radami fitness trenérů, kteří ve většině případů už dobře vědí co dělat, vyhnete se nejčastějším chybám, zbytečným zraněním nebo bolesti svalů a kloubů, o kterých jsme v dnešním článku psali.

Důležité je vytrvat, pracujte na svých nedostatcích, dobře během cvičení dýchejte, úspěch se určitě dostaví.

Zdroje:

medicalnewstoday.com

healtheiron.com

klouby-vazy.cz

cs.wikipedia.org


Hodnocení článku
  • 84%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 84%
84%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.