O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Silové cvičení Tipy a návody

10 základních důvodů, proč nepoužívat při cvičení multipress

Multipress - jak cvičit na multipressu
Napsal David Vajda

Co je multipress?

Multipress je rozhodně jeden z nejnebezpečnějších strojů, který byl v celé historii cvičení a posilování vymyšlen. Jedná se tak o největší omyl v oblasti fitness. Jestli hledáš způsoby, jak kompletně zničit svůj vlastní trénink, snížit dynamiku a efektivitu ve svalech nebo cvičit co nejméně přirozeným způsobem, který bude třeba ničit tvůj kloubní aparát, je pro tebe jednoznačně multipress ideální volba.

Rozhodně si nedělám legraci, ale opravdu se jedná o velmi nebezpečný stroj pro tvé tělo. Mám několikrát vyzkoušeno z vlastní praxe, že riziko zranění během cvičení na multipressu, je až o 60% vyšší než třeba cvičení v klasické posilovací kleci. Jelikož v našem magazínu se snažíme psát jen hodnotné a naučné články, tak ani tento nebude výjimkou.

Přináším ti tak 10 základních důvodů, proč multipress nikdy nepoužívat během tvého cvičení nebo posilování.

Neexistuje žádné bezpečí

multipress - cvičení pro ženy

Pokud si ještě nikdy necvičil na multipressu, můžeš si být v jednom naprosto jistý – není bezpečný. Multipress je stroj, který by měl nahrazovat základní náročnější cviky jako jsou například:

Bench press

Pressové cviky

Hluboké dřepy

Výpady a zanožování

Takže pokud budeš dělat tyto cviky na multipressu, tvoje šance a riziko na zranění se velmi zvyšuje. Jaká zranění mohou díky tomu nastat?

Vyhození žeber

Poranění obratlů

Natržení důležitých svalů

Zhoršuje mobilitu pohybu

Přetěžuje určitá svalová vlákna

Pro příklad si můžeš představit, pokud děláš těžké dřepy s činkou, tak ji můžeš kdykoliv pohodlně zahodit. Takový multipress bohužel jen tak nezahodíš nikam. Proto říkám, multipress je stroj, který na tebe může působit 100% bezpečně. V praxi bohužel díky němu ztrácíš pozornost a můžeš si začít myslet, že vše zvládne za tebe. Nicméně to je největší chyba, kterou má v hlavě většina sportovců.

ZAJÍMAVOST: Pro maximální výkonnost nejen v tréninku je důležité mít tělo bez jakéhokoliv obsahu škodlivých látek, proto doporučujeme pravidelnou očistu tvého organismu. Jen tak budeš posouvat své hranice v tréninku a budeš mít vždy dostatek energie.

Nepřirozený pohyb těla

Už od samého začátku, kdy multipress během cvičení začneš používat, tak tě bude nutit k nepřirozenému pohybu těla. U standardního cvičení s volnou činkou, totiž nikdy nejde zátěž v trajektorii přímo dolu nebo nahoru. Naše tělo totiž nefunguje v rovných přímkách, k čemu tě právě multipress bude tlačit.

Multipress fixuje činku se závažím v dokonalém vertikálním pohybu, který je pro lidské tělo naprosto nevhodný a neúčinný.

Zhoršuje pohyblivost kloubů

Mnoho dnešních sportovců a cvičenců si myslí, že multipress jim chrání a nezatěžuje tolik kolena a kyčle. Ovšem pravda je ve skutečnosti naprosto opačná. Nevhodný úhel pohybu a nesprávné těžiště těla ničí maximálně tvoje klouby.

Úplně největší zabiják tvých kolen, tak budou hluboké dřepy na multipressu. Stejné to je i s horní částí těla, když budeš cvičit výtlaky z ramen nebo bench press. Znovu dochází k nepřirozené trajektorii pohybu, která velmi přetěžuje tvoje klouby.

TIP: Dnes je naprosto běžné užívat kloubní výživu, která je při dnešních cenách velmi snadno dostupná. Kvalitní kloubní výživa prodlouží nejenom tvůj sportovní život, ale i ten osobní.

Nebezpečí poranění zad

multipress - posilovací stroj

Multipress u všech zvolených cviků, kdy máš opřenou osu o záda nebo ramena, nutí tělo k tlaku proti ose. Navíc tě to bude nutit zapírat silou o multipress a tím vyřazuje všechny stabilizátory. Opět je zde na místě zmínit, že dochází k nepřirozenému úhlu pohybu tvých zad.

Negativní vliv na koordinaci

Multipress dokonale eliminuje zapojení více svalů zároveň a dokonce i celého těla najednou. Proto fixuje váhu v pevné pozici a způsobuje opět vyřazení veškerých tvých stabilizátorů.

Snižuje maximální sílu

multipress - cvičení

Ačkoliv se ti to může zdát zvláštní, ale opravdu tomu je tak. Můžeš si naložit na činku multipressu všechny možné kotouče se závažím co najdeš, ale počítej s tím, že cviky na multipressu budou vždy jednodušší. Stroj dělá polovinu práce za tebe. Na základě tohoto pocitu už nedáš do daného cviku 100% úsilí. Následně můžeš očekávat, že tvoje maximální síla půjde postupně dolů.

TIP: Stále uvažuješ, že budeš cvičit v posilovně na multipressu? Proto doporučujeme pro udržení maximální síly naše ověřené testosteronové tablety.

Horší spalování tuků

Platí pro všechny takové všeobecné pravidlo, že čím je cvik náročnější a těžší, tím více je efektivnější. To přirozeně způsobuje vyšší růst svalů a úbytek nadbytečných kilogramů v těle.

Bohužel toto neplatí při cvičení s multipressem. Jisté budeš mít jedině to, že začneš zpomalovat a snižovat růst svalů.

ZAJÍMAVOST: Jestliže nemáš chuť začít cvičit a potřebuješ co nejdříve zhubnout, tak máme pro tebe rychlý tip – proteinová dieta pro ženy.

Časté přetížení svalstva

multipress - cvičení v posilovně

Multipress způsobuje negativní stagnaci určitých svalových skupin, navíc některé skupiny dokonce kompletně vyřazuje z pohybu. Kamenem úrazu je fixace osy, která vždy vede jen k jedné věci. A to je zapojení pouze určité části svalové skupiny.

Chybná technika cvičení

Pokud někdy uslyšíš od nějakého trenéra radu typu: „První se nauč dělat dřepy na multipressu a potom na posilovací ose.“ To je největší chyba, kterou může trenér vůbec vyslovit. Technika cviků na multipressu je kompletně odlišná. Jedná se o naprosto odlišné úhly pohybu, které při tréninku budeš provádět.

Dřep na multipressu nemá absolutně nic společného s dřepem s klasickou posilovací osou.

Nemá žádná pozitiva

multipress - posilovna

Na závěr přináším malé shrnutí, že multipress vlastně nemá žádné pozitiva pro tvůj svalový rozvoj.

Takže když si všechny negativa sečteme, bude to vypadat asi takto:

Multipress ti vždy prováděný cvik zlehčuje

Ve světě posilování neexistuje žádný cvik, který by nešel cvičit bez multipressu

Velmi vysoké riziko zranění

Nebezpečná a neúčinná technika prováděných cviků

Multipress je zcela nepoužitelný pro začátečníky

Směřuje k vymýšlení nesmyslných cviků

TIP: Multipress ti v růstu svalové hmoty nepomůže. Nicméně moderní sportovní oblečení do posilovny u nás můžeš určitě najít. Přečti si náš další článek!


 

Hodnocení článku
  • 79%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 79%
79%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.