O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Zdravá výživa

Co k obědu během posilování, pokud potřebuješ zhubnout

Co k obědu během tréninku
Napsal David Vajda

Pro vypracované a pevné tělo je nesmírně důležité dodržovat každodenní životosprávu. Podle toho, co k obědu zvolíš za jídlo, tak se může pozitivně nebo negativně v budoucnu projevit nejen na vzhledu tvojí postavy, ale i na zdravotním stavu organismu. Že nevíš co uvařit k obědu? Nemáš žádnou inspiraci nebo se ti nechce vymýšlet složité jídla? Co k obědu ideálně zvolit především závisí na tom, aby jídlo nebylo příliš kalorické.

Jestliže se budeš během obědu přejídat tučnými nebo smaženými jídly a v tréninku dostatečně jak se říká „nepropotíš tričko“, jednoznačně se přebytečné kalorie začnou ukládat v tucích. A to je rozhodně špatně! Základními parametry úspěšného hubnutí v kombinaci s tréninkem závisí na vyvážené správně stravě a pravidelném pitném režimu před, během a po tréninku.

Bohužel hodně lidí vůbec neví, jak se vhodně stravovat, když už se rozhodnou cvičit. Někteří jedinci kolikrát přestanou jíst úplně, jen aby měli jistotu, že opravdu zhubnout. Od toho jsme tady, abychom ti v tomto článku vysvětlili, co k obědu zvolit za jídlo během tvého rozjetého posilovacího plánu.

TIP: Chceš zdravě jíst, ale netušíš kde začít? Osobně jsme vyzkoušeli novou proteinovou dietu, která už pomohla více než 30 457 spokojeným klientům.

Co k obědu po tréninku

Co uvařit k obědu

Z pravidla existují dvě základní skupiny lidí, které se rozhodují co uvařit k obědu. První skupinu mohou tvořit ti, kteří nemají čas po tréninku si zajít nakoupit do obchodu potraviny a připravit si kvalitní oběd.

Druhá skupina může být tvořena lidmi, kteří se sportu aktivně věnují a nelimitují je pracovní povinnosti, tudíž na vše prakticky mají dostatek času. Ať už patříš do první nebo druhé skupiny, vždy bys měl dodržet námi ověřené základní metody, které vyplývají z našeho dlouhodobého pozorování trhu a pravidelné komunikace s našimi čtenáři.

Co k obědu zvolíš, tak by mělo obsahovat přibližně 0,8 gramů sacharidů na 1 kg váhy. Ohledně bílkovin to bude 0,3 gramů na kilo. Naše tělo si říká o sacharidy z důvodu poskytnutí energie a uvolnění inzulínu. Ten je následně důležitý pomocníkem sacharidům a kyselinám dostat se do svalů. Ty jsou po tréninku vždy hodně potřeba. Během tréninku dochází k poškození svalových vláken. Díky doplnění bílkovin ve stravě ale dochází k opravě a zpevnění těchto vláken ve svalech. Teď už víš důvod, proč je důležité mít sacharidy a bílkoviny k obědu.

Co rychle zvolit k obědu

Začínající nováček, který se rozhodne cvičit a hubnout je snadno rozpoznatelný. Co k obědu takový nováček zvolí, ho jednoznačně prozradí. Takový člověk začne jíst klasicky tvaroh a začne nakupovat ve velkém rýži s kuřecím masem.

Pro většinu lidí je to zaběhlý stereotyp. Uplatňuje ho velká část sportovců nejen při svých začátcích ale i později, jakmile se dostanou na vyšší úroveň. Je nutné říct, že účel toto jídlo splňuje výborně, ale koho by bavilo jíst 5 – 6 krát v týdnu k obědu pořád to samé.

Tipy, co k obědu zvolit po tréninku

 • Humus (ideální jídlo pro vegetariány)
 • Maso a hromada zeleniny
 • Ovoce a cereálie (přísun sacharidů)
 • Ořechy
 • Sušené ovoce
 • Burákové máslo
 • Vejce (na jakýkoliv způsob)
 • Ryby
 • Tvaroh s ovocem a mlékem
 • Koktejl z mléka a čokolády

TIP: Pokud nemáš vůli přizpůsobit se námi doporučenému jídelníčku, nevadí. Otestovali jsme přírodní metodu zdravého stravování od Chytrý jídelníček, který se už o tvoje zhubnutí postará.

Proč kvalitně obědvat po tréninku?

Co k obědu během hubnutí

Na jednoduchou otázku, jednoduchá odpověď. Tělo jednoduše potřebuje po těžším nebo lehčím tréninku svoji odměnu.

V posilovně tělo trápíš z pravidla více než hodinu a to vždy půjde znát. Navíc tělo potřebuje mít dostatečnou energii, kterou nezíská pouze během pití čisté vody. Doporučená doba, kdy se máš kvalitně najíst po cvičení je maximálně do 1 hodiny.

Co nám zajistí kvalitní přísun živin po cvičení?

 • Obnovu energie
 • Pokles únavy
 • Kombinace sacharidů a bílkovin zaručuje regeneraci svalů
 • Obnovu svalových vláken po cvičení (zaceluje mikrotrhlinky)

TIP: Věděl jsi, že pokud se nenajíš do 30 min od dokončení tréninku, tak téměř 50% tvojí snahy je pryč? Náš sportovní magazín ti doporučí přesně takové potraviny, které se slučují s metodami správného stravování.

Teď si říkáš, že je pro tebe nereálné se najíst do 30 min od tréninku? Ano, máš pravdu, pro většinu z nás to možná vypadá nereálně, pokud už jídlo nemáš připraveno předem. Ve většině případů se nedostaneš do 30 minut ani ještě domů nebo do restaurace, aby ses správně najedl.

Z tohoto důvodu mají posilovny, fitness centra nebo tréninkové střediska své recepce a bary, kde právě můžeš najít okamžitý přísun živin do těla. Zároveň můžeš tělo okamžitě zasytit z vlastních zásob třeba ovocem. Takže jako nejlepší varianta okamžitě po dokončení tréninku je využití jednoho z těchto doplňků:

 • Banán
 • Proteinová tyčinky (výběr podle vlastního uvážení a intenzity tréninku)
 • Koktejl (z mléka, čokolády, kakaa)
 • BCAA
 • Čerstvé ovoce s tvarohem a mlékem

Jakmile dostaneš okamžitě po tréninku do sebe jeden z těchto doplňků, mělo by následovat plnohodnotné teplé jídlo. Je důležité dodržovat tento námi předepsaný režim, kteří naši klienti a taky profesionální sportovci dlouhá léta praktikují k maximálnímu dosažení svých sportovních cílů. Je velmi důležité si uvědomit, pokud je tvým cílem zhubnout nebo si udržet stabilní váhu, musíš dodržovat pravidelný přísun živin. Hladovění nebo odsouvání jídla na pozdější hodiny jednak není zdravé a ničemu ti to nepomůže.

Co k obědu jako příkladný jídelníček po tréninku

Co uvařit k obědu po tréninku

Každý by si měl najít svůj vlastní systém ve stravování. Určit si, v kolik hodin budeš snídat, kdy budeš obědvat, kdy si dáš svačinku, kdy budeš večeřet a hlavně co přesně budeš jíst. Tvé tělo se časem přizpůsobí nastavenému systému.

Při hubnutí nebo snižování nadbytečných kilogramů se jednoduše nemůžeš přejídat. Musíš si v hlavě nastavit, že to prostě nejde a odříct si plno tučných a sladkých výrobků. Dejme si příklad, že si dáš silový trénink od 9:00 – 10:30. V čase 10:35 už konzumuj nějaký koktejl, banán, tvaroh, BCAA. Maximálně do 11:30 bys měl do sebe dostat hlavní jídlo.

Co k obědu tedy zvolit jako příkladné jídlo?

 • 200 gramů hovězího masa
 • 200 gramů brambor
 • Zeleninová příloha
Co k obědu během cvičení

Proč zvolit zrovna hovězí maso? Hovězí maso je velmi bohaté na kvalitní bílkoviny a tuky. Rovněž obsahuje creatin, který je důležitý pro svalový růst a nabírání svalové hmoty. Pro lepší pochopení se v 100 gramech hovězího masa nachází zhruba 23 kvalitních bílkovin a přibližně 15 gramů tuku podle druhu masa.

Záleží, kterou část hovězího si vybereš, zda plec, kýtu nebo krkovici. A proč zvolit zrovna brambory než takovou rýži? Po 200 gramech se mnohem lépe najíš a nebudeš tak hladový jako třeba z rýže. Brambory jsou také bohaté na vitamíny A, B, C, hořčík nebo draslík.

Brambory jsou rovněž vzácné pro obsah vlákniny. Poslední větší výhodou brambor bych asi ještě zmínil jejich rychlou stravitelnost. Teď už přibližně víš, co k obědu zvolit, aby ses kvalitně najedl a přitom nepřibral. Přibližně hodinu po hlavním jídle klidně vypij jeden shake s obsahem proteinů a sacharidů. Věřím, že tento článek bude pro tebe přínosný a podělíš se s ním mezi tvými přáteli na sociálních sítí. To bude pro mě a redakční tým našeho magazínu největší odměna.

Ať už si dnes k obědu uděláš cokoliv, přeji ti dobrou chuť!

Hodnocení článku
 • 90%
  Aktuální hodnocení čtenářů - 90%
90%

Sdílejte tento článek se svými známými

Aktuálně tento článek doporučuje:

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.