O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Zdravá výživa

Ranní kocovina: Jak na ni nejlépe vyzrát a vyvarovat se ji?

Jak na kocovinu
Odbourávání alkoholu v těle je spojeno s vyšším oxidačním stresem a vznikem prozánětlivého prostředí v organismu.
Napsal Honza

Jak na kocovinu

Dobrou párty doprovází plno zábavy, radostných chvil s přáteli, výborná nálada ale také oblíbený alkohol. Zábava pokračuje tak dlouho, dokud je náš organismus schopen alkohol přijmout a zpracovat. Jakmile ho je hodně nebo nám jen v žaludku nesedne, náš organismus ho vyloučí. Potom už to je jiná pohádka, ovšem už méně veselá. Jak na kocovinu vyzrát se můžete dočíst v našem dnešním článku.

Pokusíme se vám objasnit, proč kocovina vzniká a jak můžete eliminovat její negativní projevy. Dnešní článek vám rovněž řekne, čím je kocovina vlastně způsobena, jak se projevuje odbourání alkoholu nebo zda se dá kocovině nějakým způsobem vyhnout.

Co způsobuje bolest hlavy?

Přinášíme přehled zásadních faktorů a procesů, které mají původ v konzumaci alkoholu. Jak na kocovinu účinně vyzrát není nic složitého, pokračujte ve čtení tohoto článku až do konce a dozvíte se více. Vědci nejčastěji zmiňují tyto tři základní viníky ranního bolehlavu.

TIP: VĚDĚLI JSTE, že odbourávání alkoholu v těle je spojeno s vyšším oxidačním stresem a vznikem prozánětlivého prostředí v organismu. To samo o sobě je spojeno s jeho toxicitou a třeba i vlivem na snížení imunity. Chcete být dlouhodobě zdraví a udržet si silnou imunitu? K tomu vám pomůže Primulus, doplněk stravy s přírodním složením české výroby.

Primulus balení  

1. Dehydratace

Jak na kocovinu - dehydratace
obrázek z pexels.com

Dehydratace je hlavním a klíčovým faktorem, proč je vám po bujarém večírku zle. Alkohol obecně lidský organismus dehydratuje, ačkoli se vám to může zdát zvláštní, jelikož prakticky tekutiny do sebe dostáváte. Jak zaručeně poznáte, že jste prošli procesem dehydratace?

Pokud se po večírku ráno probudíte s pocitem sucha v ústech, budete unavení a slabí, celé dopoledne nemáte potřebu jít na záchod nebo jen ze sebe dostanete silněji zabarvenou žlutou moč – jste zaručeně dehydratovaní! Tyto důvody jsou ty základní, proč se necítíte úplně „fresh“.

2. Kongenery

Molekula - jak na kocovinu vyzrát
obrázek z pixabay.com

Že neznáte slovíčko kongenery? Při vzniku kocoviny právě kongenery hrají ústřední roli. Jedná se o látky vznikající při fermentaci vybraných alkoholických nápojů. Jakým způsobem se kongenery v alkoholu nejčastěji vyskytují?

Dávají alkoholickým nápojům osobitou chuť a aroma, z tohoto důvodu nám tak chutnají. Naopak kongenery rapidně snižují vaše šance na to, že se ráno probudíte ve svěžím stavu.

V jakých nápojích můžete kongenery hledat?

Brandy

Whiskey

Rum

Červené víno

Kde byste naopak hledaly kongenery jen stěží?

Gin

Vodka

Pivo

Bílé víno

Pokud se rozhodnete večer vypít s kamarády pár drinků, zkuste si vybrat aspoň nápoje, které kongenery neobsahují, aspoň tak můžete docílit stavu, jak na kocovinu trochu vyzrát.

3. Nedostatečný spánek

Nedostatečný spánek
obrázek z pexels.com

Nekvalitní spánek a ranní kocovina jdou náramně k sobě. Ačkoli je pro standardní spánek doporučováno alespoň 7 – 9 hodin, tak kvalitní spánek po kocovině můžete hledat jen velmi výjimečně, popravdě spíše vůbec. Uvědomte si, že během pití alkoholu bude vaše tělo akčnější, bude mít chuť jít ven mezi lidi a užívat si zábavy, než kdybyste zůstali doma.

Tento spánkový deficit si vás dříve nebo později stejně najde a tělo vám to dá znát nejpozději ráno, jak budete vstávat s pěknou kocovinou a únavou.

TIP: Jak na kocovinu vyzrát? Znáte TOP 6 největších vyprošťováků z kocoviny? Protein, vývar, smoothie, voda, cola, hořčík. Kvalitní strategie proti zákeřné kocovině pro vás rozhodně bude také Blendea Superprotein Kakao, který dodá vašim svalům ztracenou výživu, zajistí dobrou kondici kostí, šlach a kloubů.

Blendea superprotein kakao balení

Jak na kocovinu, abychom ji eliminovali?

Jak na kocovinu
obrázek z pexels.com

Jeden způsob, jak na kocovinu úspěšně vyzrát je nepít alkohol nebo ho alespoň nepít v takové míře. Ovšem je nám jasné, že toto někteří z vás zrovna slyšet nechtějí.

Proto nabízíme možnosti, jak ranní kocovinu alespoň zmírnit:

Během konzumace alkoholu se snažte rovněž pít nealkoholické nápoje. Čím více jich vypijete, tím lépe. Než půjdete spát a skončíte s pitím alkoholu, dejte si několik sklenic čisté vody a pokud zvládnete, přidejte si do vody trošku soli, která pomáhá účinně zadržovat tekutiny v organismu.

Dopřejte si větší množství spánku. Každá hodina se počítá, pokud můžete, přidejte si ho.

Pokud je to možné, pijte nápoje s minimálním množstvím kongenerů. Proto volte raději pivo, vodku, gin nebo bílé víno a moc to nepřehánějte s mícháním jednotlivých druhů alkoholu.

Některé rostliny, bylinky a rostlinné extrakty mohou pomoci se zmírněním ranní kocoviny, které pomůžou, jak na kocovinu dobře vyzrát. Nečekejte zázraky, ale jedná se o rostliny jako sibiřský či červený ženšen, opuncii či extrakt z kurkumy, kde je prokázána účinnost přírodních látek.

Po ranní kocovině se snažte něco malého sníst. Zvolte nějaké lehké jídlo, jako třeba polévku nebo proteinový nápoj. Uvidíte, že brzy se vám udělá lépe!

Doplňte po ránu hořčík, vitamin C nebo B-komplex. Nic tím nezkazíte, ale velké zázraky nemůžete čekat.

Pokud se vám stejně nepovedlo zabránit kocovině, postavit na nohy vás pomůže silná káva a eventuálně jedna tableta Ibalginu či Aspirinu. Ani v tomto případě není dobré nic přehánět, alkohol sám o sobě je velká zátěž na játra.

TIP: Jak ovlivňuje pití piva hladinu testosteronu, zjistíte ve článku: Pivo: tradiční český nápoj. Naroste po něm pivní pupek a sníží se hladina testosteronu?

Co si z toho vzít?

Jak na kocovinu vyzrát jsme si v předešlých větách vysvětlili. Kocovina a ranní bolest hlavy je nedílnou součástí bujarých oslav a večírků, na kterých se holduje plno alkoholu. Hlavními viníky ranních kocovin jsou látky zvané kongenery obsažené v určitých alkoholických nápojích. Nejčastěji se vyskytují ve whiskey, brandy, červenému vínu nebo rumu, proto je dobré se jim vyhnout.

Právě z těchto nápojů pramení po ránu dehydratace a nekvalitní krátký spánek. Jak na kocovinu rychle zareagovat asi neexistuje určitý lék, ovšem jediným spolehlivým řešením je konzumace alkoholu v nižších či žádných dávkách (nepřekvapivě). Dalším pomocníkem jak na kocovinu vyzrát, je příjem tekutin po konzumaci alkoholu.

V poslední řadě snad můžeme ještě doporučit lehkou fyzickou aktivitu a čerstvý vzduch, které jsou další skvělou metodou, jak zatočit s nepříjemnou kocovinou. Dopřejte si procházku na čerstvém vzduchu a brzy zapomenete, že jste včera byli na nějakém večírku.

Zdroje:

Obad A. et al. (2018). Alcohol-mediated organ damages: heart and brain. 

Van Schrojenstein Lantman M. et al. (2017). Total sleep time, alcohol consumption, and the duration and severity of alcohol hangover. 


Hodnocení článku
  • 93%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 93%
93%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte tento článek se svými známými.

O autorovi

Honza

Jmenuji se Jan Domes, jsem redaktorem tohoto sportovního magazínu. Kromě tvorby článků se starám o grafiku našeho webu. Pravidelně sleduji nové trendy v doplňcích stravy na českém, ale i zahraničních trzích. Nedílnou součástí mé práce je aktivní testování našich produktů.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.