Máte rádi pivo?
Tropické letní dny naprosto vybízejí navštívit koupaliště, grilovat na zahradě nebo jen tak si zasportovat v přírodě na čerstvém vzduchu. Během letních měsíců se koná hned celá řada festivalů, rodinných oslav a nejrůznějších hudebních akcí, ke kterým ať chcete nebo ne, patří pití alkoholu. A jak známe náš český národ, Češi jsou národem pivařů. Rovněž je všem už dobře známo, že obsah alkoholu v pivu není úplně zanedbatelný.
Není náhodou, že v letních měsících při těchto akcích každý správný Čech vyhledává nějaké to příjemné osvěžení a zahnání pocitu žízně. Velká většina národa konzumaci většího počtu pivek za den vůbec neřeší. Ovšem všechny nadšence sportu, kteří pravidelně sportují, určitě bude zajímat, zda se pití piva podepíše na jejich formě, výkonnosti nebo dokonce postavě.
Obsah alkoholu v pivu
Pokud pravidelně cvičíte, občasná konzumace piva nebude nijak závažná pro váš organismus. Takové ochucené cidery, které jsou velmi populární mezi Čechy, jsou kaloričtější než samotné pivo. Že jste z toho překvapeni?
0,5 l 10° piva – obsahuje kolem 213 kcal (895 kJ) s obsahem přibližně 21 g alkoholu a 16,5 g sacharidů. 0,5 l 11° piva – obsahuje podobné hodnoty energie jako pivo 10° – 232,5 kcal (977 kJ) s obsahem alkoholu 23,5 g a totožným obsahem sacharidů (17 g). 0,5 l 12° piva – obsahuje zhruba 250 kcal (1045 kJ) s obsahem alkoholu 25 g a asi 19 g sacharidů. Cidery – velmi bohatý nápoj na energii a cukry. Jedna láhev (0,4 l) může obsahovat až 240 kcal (1000 kJ) s obsahem 18 g alkoholu a až 28 g sacharidů. Solidní nálož energie, co myslíte? Hlavním problémem je, že Cidery neobsahují až tolik alkoholu, takže jich dokážeme bez problému vypít i několik lahví. Bohužel obsahují více cukru než obyčejné pivo.UŽ JSTE VYZKOUŠELI naši úspěšnou dietu určenou pro ženy s minimálním obsahem sacharidů a tuků? Neobsahuje žádné škodlivé látky, a je pouze nabita zdravými sójovými a syrovátkovými bílkovinami.
Naroste mi přes léto pivní pupek?
Široká veřejnost si často spojuje pivní břicho za důsledek pití piva po hospodách. Má to ovšem reálný základ?
Popravdě, určitě nemá!
Jestliže budete mít kolem pasu silnou tukovou vrstvu, určitě se tam nedostala pouze po konzumaci piva. V první řadě se jedná o dlouhodobější problém, kdy máte nevyrovnanou energetickou bilanci a postupným nárůstem hmotnosti. Na druhou stranu, pokud si pánové rádi dají nějaké to pivečko na konci každého dne, zajisté to bude mít také vliv na nárůst jejich hmotnosti.
Pokud si dáte takových 5 piv, jedná se zhruba o 1000 kcal. Uff, celkem hrozivé číslo!
Když absolvujete pár letních grilovacích akcí s přáteli, objedete pár hudebních festivalů s kamarády, a k tomu aby vám ještě narostl pořádný pivní pupek, museli byste se hodně snažit a navíc kompletně rezignovat na celkovou životosprávu. Pokud to shrneme, pouze pití piva nezpůsobí nadbytek kalorií s „pivním mozolem“ kolem vašeho pasu.
Jak obsah alkoholu v pivu ovlivňuje hladinu testosteronu?
Situace 1
Když po tréninku jdeme na akci pařit. Kolik alkoholu můžeme ten večer přijmout, abychom udrželi optimální hladinu testosteronu?
Ve studii ihned po silovém tréninku cvičenci přijali do těla 0,83 g čistého alkoholu na kg tělesné hmotnosti. Pro 80 kg borce to představuje zhruba 3 piva. Jaký byl výsledek? Po 6 hodinách, ani po 2 – 3 dnech od kombinace trénink/alkohol nebyl vypozorován negativní vliv alkoholu na hladinu testosteronu v krvi.
Situace 2
Ovlivní pár piv sportovní výkon na tréninku druhý den po akci?
Další studie prověřovala vliv příjmu alkoholu v množství 1g/kg hladiny hormonů na sportovní výkon. Výsledek? Hladina hormonů negativně ovlivněna nebyla, nicméně síla spodní části těla byla na další 2 dny mírně snížena od konzumace alkoholu. Takže po akci může být náš sportovní výkon lehce snížený, ale taky nemusí.
Situace 3
Co přesně a zaručeně sníží hladinu testosteronu?
Vyhněte se jednorázové větší dávce alkoholu a dlouhodobému pití piv několikrát za den! Negativní účinky na hladinu testosteronu (snížení o 16–27 % na 24 hodin) byly pozorovány ve většině studií při jednorázovém příjmu nad 1,5 g/kg hmotnosti. U modelové situace se bude jednat o muže s váhou 80 kg s obsahem alkoholu 120 g, tj. přibližně 6 piv.
VĚDĚLI JSTE, že 40 g alkoholu denně po dobu 3 týdnů (2 piva) by měl mít na hladinu testosteronu negativní vliv, což se může v dlouhodobém horizontu projevit i na růstu svalů. Zvolte Primulus, který dokáže mužům pozitivně zvýšit hladinu testosteronu v těle a udržet jim optimální hladinu svalů.
Jak konzumace alkoholu ovlivňuje růst svalů?
Pokud si zvolíte cestu k pravidelnému růstu svalů, je úplně nejlepší ze všeho nepít alkohol a pivo vůbec. Obsah alkoholu v pivu vždy přinese více negativ než pozitiv pro náš organismus. Další možností je jít na trénink až s dostatečným odstupem od konzumace alkoholu.
Úplně nejhorší variantou, kterou můžeme zvolit je jít cvičit, nedat si žádný protein a hned to zalít alkoholem. Dlouhodobá konzumace se negativním způsobem podepisuje na potenciálu pro růst svalové hmoty.
NÁŠ VÝŽIVOVÝ TIP: Jak zvýšit hladinu testosteronu? To se dočtete v článku Už žádný nedostatek testosteronu, který tě může nepříjemně překvapit.
Co si z toho vzít?
K létu akce, festivaly, grilování, poznávání nových lidí, exotické dovolené, konzumace nových nepoznaných jídel a alkohol prostě patří. Někdo alkohol pije denně, někdo nárazově, někdo zase vůbec. Nejlepší je poslední možnost. Když si to tak vezmeme, pokud během léta navštívíte pár festivalů nebo oslav, a dáte si pár piv, v dlouhodobém horizontu to nebude mít na vaše tělo žádný vliv. Druhý den po konzumaci alkoholu se budete zpravidla cítit unavenější (čím více drinků nebo piv, tím hůře), nebude se vám chtít tolik cvičit, jeden den volna navíc bude určitě ku prospěchu. Vysoký obsah alkoholu v pivu je neoddiskutovatelný, taktéž obsah jejich kalorií. Pokud chcete hlídat vaše kalorie, zkuste v den akce hlídat svůj energetický příjem z alkoholu a snížit energetický příjem sacharidů a tuků, tím si na něj uděláte „prostor“. Než vyrazíte na akci a očekáváte konzumaci alkoholu ve větší míře, dejte si pořádné komplexní jídlo z bílkovin. Zabráníte tak chutím na slaná a tučná jídla, která budou zbytečně zvedat hodnotu kalorického příjmu. Nepít vůbec pivo a alkohol je nejvýhodnější pro lidské tělo a sportovní postavu, ale dát si někdy oraz a na chvilku vypadnout z tréninkové rutiny, nám může být z dlouhodobého hlediska i ku prospěchu.Zdroje:
menshealth.com
calories.info
homebrewersassociation.org
ncbi.nlm.nih.gov
Hodnocení článku
-
89%
Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte tento článek se svými známými
Přidat komentář