O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
CrossFit

Obnáší CrossFit větší riziko zranění než běžné cvičení v posilovně?

Zranění
Napsal David Vajda

Výskyt zranění v CrossFitu

Mnoho sportovců říká, že CrossFit je sport s největším výskytem a rizikem zranění. Tento názor se nejčastěji objevuje v komunitách sportovců, kteří právě CrossFit ani na vlastní kůži nikdy nevyzkoušeli. Především to je skupina těch, kteří zastávají alibistické motto „kdo nic nedělá, nic nezkazí“, tím pádem raději sedí doma u gauče, aby eliminovali jakékoliv vážnější riziko zranění.

V návaznosti na jejich teorii vyvstává otázka, zda je opravdu CrossFit tak nebezpečný sport než ostatní běžné cvičení v klasických posilovnách?

Co se v dnešním článku můžete dozvědět?

Jak je velké riziko zranění v silových sportech?

Je CrossFit rizikovější než ostatní sporty?

Nejzásadnější důvody vzniku zranění v CrossFitu.

Základní faktory, které mají vliv na vznik zranění v CrossFitu.

Jak nám pomůže proti zranění strečink nebo práce na mobilitě?

Kvalitní strava v kombinaci se správnými suplementy je základ všeho.

TIP NAŠICH REDAKTORŮ: Pro začátečníky CrossFitu vřele doporučujeme konzumovat pro správné trávení a dostatek vitamínů v organismu produkt Blendea, více si přečtěte v naší rozsáhlé recenzi.

Zranění v silových sportech

Zranění - assault bike

Ať už si vybereme víceméně jakýkoliv sport, vždy existuje jisté riziko zranění. Ve všech případech manipulujeme téměř pokaždé s těmito základními faktory:

Intenzita tréninku – jiným slovem, jak rychle absolvujeme tréninkovou jednotku

Objem tréninku – jedná se o celkový počet cviků, sérií, opakování za určitou časovou jednotku v odtrénovaných hodinách

Frekvence tréninku – jak často daný trénink opakujeme za určitou časovou linii

Smutnou pravdou je, že dříve nebo později se u většiny z nás nějaké to neočekávané poranění dostaví. Tomu se nikdo z nás téměř nevyhne. Zranění nepřicházejí v žádných přesných časových intervalech, přijdou nečekaně a zase odezní. Existují různé tréninkové metody, jak o své tělo pečovat, abyste eliminovali riziko zranění.

Zranění se může objevit kdykoliv a kdekoliv, například klidně i při těchto činnostech:

Běhání

Vzpírání

Bodybuilding

Sledování televize

Chůze

A mnoho dalších aktivit

ZAJÍMAVOST: Studiemi bylo dokázáno, že u typického CrossFiťáka za 1000 hodin tréninku je přibližně očekáváno 2,2 – 3,2 zranění. Proto upevňujte svoji svalovou hmotu pomocí Primulusu, který je vhodný pro každého aktivního muže.

Jsou CrossFitéři náchylnější ke zraněním?

Zranění - crossfitové závody

CrossFit je kompletně funkční cvičení, během kterého zapojujete všechny svaly v těle. Trénink může být zaměřený spíše na kardio část, kde je riziko zranění poměrně minimální, ale přesto existuje. V silové části při zvedání vyššího závaží může snadněji dojít k jakémukoliv menšímu či horšímu poranění, které nás může vyřadit z tréninku na více než jen pár dní.

Takové dlouhodobé poranění nikoho samozřejmě nepotěší. Je potřeba být maximálně trpělivý, zbavit se svého zranění na 100% a následně začít zpět budovat svoji fyzickou kondici.

Jaké jsou důvody vzniku poranění v CrossFitu?

Zranění - hrazda

Ve světě CrossFitu nejsou zranění ničím výjimečným, je třeba se jim vždy čelem postavit. Profesionální lékaři a odborní fyzioterapeuti, kteří se touto problematikou dlouhodobě zabývají, přišli na následující skutečnosti ohledně častějšího vzniku poranění v CrossFit tréninku.

Větší váha sportovců znamená zvýšené riziko zranění.

Větší tréninkové zatížení má negativní vliv na míru vašich zranění.

Sportovci, kteří trénují abnormální množství hodin mají opět největší pravděpodobnost vzniku poranění svalů.

Pokud znáte CrossFit, chodíte na lekce, tak dobře víte, že tam někdy panuje taková lehce buldočí atmosféra. Jede se nějaký vytrvalostní workout na čas a vy se ho snažíte odjet maximálně až na krev, navíc si kolikrát musíte sáhnout na samé dno. Do šatny se odplazíte téměř po čtyřech a odřídit auto domů po takovém tréninku může být větší problém než si sami myslíte.

Takový vyčerpávající trénink rovněž zatěžuje naše svaly i kompletní kloubní aparát. Pokud tělo není dostatečně zregenerované na každý další trénink, není nic těžkého si jakýkoliv druh poranění snadno přivodit.

BONUSOVÝ TIP: Nejčastější typ sportovního poranění v CrossFitu je problém s rameny, koleny nebo zády. Pro nejlepší funkci kloubního aparátu v tréninku je Kloubus, doplněk stravy české výroby.

Kde přesně vzniká zranění v CrossFitu?

Zranění - kettlebells

Dá se říct, že pří jakémkoliv sportu má největší podíl na vznik poranění především objem celé tréninkové jednotky. Mezi další základní faktory bychom mohli také zařadit například:

Špatná technika prováděných cviků

Nerozvinutá určitá část svalů pro absolvování specifického workoutu

Nerozvinutá vytrvalostní složka pro absolvování náročného workoutu

Svalové dysbalance

Špatná kloubní mobilita neboli hybnost vašich kloubů v prováděných cvicích

Jako nejlepší prevenci před vznikem jakéhokoliv zranění, je nesmírně důležité věnovat pozornost a práci na kloubní mobilitě či strečinku. Před tréninkem je výborný dynamický strečink, zatímco spíše po tréninku je doporučován statický strečink.

Důležitá část regenerace pro vaše tělo rozhodně bude terapie chladem, ledová voda, sauna nebo masáže od profesionálního fyzioterapeuta.

Mobilita, strečink, regenerace jako základ pro zdravé tělo

Zranění - crossfit pro ženy

Pokud chodíte na lekce CrossFitu alespoň 3x v týdnu, vzpíráte a mezi vaše hlavní tréninkové cviky patří dřepy, přemístění, trhy, mrtvé tahy, shyby, tlaky, tak minimálně před každým tréninkem alespoň 20 minut věnujte mobilitě a strečinku.

Čemu se dále můžete věnovat ve volných chvílích v rámci regenerace a protažení hlavních svalových partií?

Procházky v přírodě nebo na horách

Protahování doma u televize

Válení na válci

Protahování pomocí expandérů

TIP: Celkové riziko vzniku poranění stoupá s tréninkovým objemem a hmotnostní atleta. Pro všechny ženy, které začínají cvičit CrossFit a stále bojují s nadváhou, doporučujeme použít účinné redukční diety KetoMIX a KetoFit.

Jakou zvolit nejlepší suplementaci proti vzniku zranění?

Zranění - dřepy

S přibývající zátěží v tréninku postupem času sami pocítíte, že tělo není schopno samo kolikrát doplňovat výživné látky do svalů. Proto představujeme pár tipů, co by pro vás mohlo být vhodné během náročných tréninků proti vzniku poranění a co ideálně zvolit pro regeneraci svalů.

Syrovátkový protein

Omega-3 mastné kyseliny

Vitamíny

Minerály

Kreatin – vhodný pro zvýšení síly

Jestliže se budete kvalitně a dostatečně stravovat správným jídlem, tělo bude většinou schopno zregenerovat tréninkový objem, kterým své tělo opakovaně zatěžujete. Následně budete schopni takovou tréninkovou zátěž udržet dlouhodobě v rámci několika následujících let.


 

Hodnocení článku
  • 89%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 89%
89%

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.