Začátky ve fitness
Zatím jen přemýšlíš, jak začít cvičit? Kromě toho tak trochu v tom svém životě začínáš „tápat“, jakou pohybovou aktivitu nejlépe zvolit případně koho oslovit, aby ti vhodně poradil? I já jsem ve svých začátcích dlouho přemýšlela a nedokázala se pořádně rozhodnout, s jakým druhem cvičení začít. Bude mě bavit spinning, TRX cvičení, silový trénink, kardio nebo jen nějaké nárazové cvičení? Než jsem poprvé vstoupila do fitness centra, měla jsem takových otázek opravdu velké množství.
Až časem jsem si uvědomila, kam se chci přesně zařadit! Jak začít cvičit nemusí být pro každého úplně jednoduché, ale pokud opravdu chceš něco udělat se svojí postavou a chceš začít žít zdravě, musíš mít silnou vůli proto něco udělat navíc! Možná jsi měla na samém začátku cvičení podobný problém. Proto jsem k dnešnímu rozhovoru oslovila svoji výbornou kamarádku a dlouholetou fitness trenérku Janu Pustkovou, komplexně zaměřeného fitness centra Top Fitness v srdci Ostravy s prostornou kardio zónou, plně vybavenou posilovací zónou a špičkovým posilovacím zařízením.
Do stejného fitness centra chodím pravidelně taky, takže jsem Janu po jednom našem společném cvičení kruhového tréninku oslovila a vyzpovídala s pěknou várkou zvědavých dotazů. Dnes se dozvíš mnoho zajímavých věcí ze zákoutí světa fitness, tak čti až do konce celého rozhovoru – a potom hurá cvičit!
Celý rozhovor připravila naše redaktorka Eva. Upozorňujeme, že v rozhovoru nebyly upraveny žádné odpovědi. Rozhovor byl uskutečněn na základě osobního setkání, které probíhalo přímo ve fitness centru v Ostravě. Doufáme, že se s následujícího rozhovoru dozvíš jen zajímavé a užitečné informace, navíc můžeš najít konečně způsob, jak začít cvičit a aby to mělo hlavně požadovaný efekt.
Rozhovor s Janou Pustkovou
Ahoj Janičko, předem děkuji, že jsi souhlasila uskutečnit tento rozhovor, který doufám bude pro naše čtenáře velmi zajímavý a možná i pro některé poučný. Ráda bych se tě zeptala na samém začátku našeho rozhovoru v souvislosti se situací, když se člověk rozhoduje, jak začít cvičit a posilovat. Co je vlastně dobré předem vědět a jak je vhodné postupovat, pokud je člověk úplně nováček v tomto odvětví?
Ahoj Evi, já děkuji za oslovení a možnost spolupráce, tvůj zájem o rozhovor mě moc potěšil a je to pro mne velká čest a taky první zkušenost. K danému tématu, za jakým účelem nebo cílem jde dotyčný do fitness. Může to být například: zlepšení fyzičky, hubnutí, nabírání svalů apod. Člověk by měl mít aspoň minimální představu, s jakým cílem jde do fitness centra.
Jestliže se člověk už nakonec rozhodne, že začne cvičit, ale bohužel neví, jaký typ aktivity pro něj bude vhodný. Dokážeš takovým cvičencům třeba vhodně poradit, kam se nejlépe zařadit?
Určitě, od toho tu jsme my trenéři. Začátečníkům doporučuji trenéra už jen proto, aby se cítil nováček dobře a byl proveden fitness centrem a seznámen s technikou cvičení, se svým pohybovým aparátem, svalovou dysbalancí těla apod. Nedoporučuji začátečníkovi, aby přišel do fitness centra a začal cvičit aniž by věděl, na čem vlastně je a na čem začíná.
Spousta lidí cvičí špatně, aniž by o tom věděli a nejedná se bohužel jen o ženy. Když už mi klientka přijde na první trénink, tak tento trénink je takový testovací, vysvětlím ji určité základní věci, vyzkouším jak na tom je fyzicky a jdeme trénink, kde zjistím zda ji baví více stroje či vlastní váha.
Rady pro začátečníky
Je známo, že jsi profesionální osobní fitness trenérka a máš řadu svých pravidelných klientů. Radíš jim třeba, aby si stanovili nějaké sportovní cíle? Třeba kolik kilogramů by měli zhubnout, nebo zda nabrat svalovou hmotu?
Cíle by mít klienti samozřejmě měli, jsem tu od toho, abych jim řekla jak začít cvičit. Nicméně mám na to chytrý přístroj. Stroj se nazývá In Body 230 – je to diagnostika, kde zjistíme na čem klient začíná, kolik má svalů, tuků, viscerálního tuku, bazálního metabolismu. Navíc mi to rovněž ukáže, kolik by měl člověk zhubnout nebo naopak přibrat ve svalech. Mám s touto diagnostikou velmi dobré zkušenosti.
Dále by určitě naše čtenáře zajímalo, jak takové lekce s osobním trenérem vůbec probíhají, určuje si tvůj klient sám četnost svých tréninků nebo připravuješ každému individuálně speciální tréninkový program?
Tréninky plánuji já, člověk mi musí prostě věřit. Já jim také musím věřit, že budou dodržovat moje naplánované instrukce. Je to celé jen o důvěře. Mám hlavně zkušenosti se ženami, které přijdou a chtějí hlavně shodit přebytečná kila dolů po porodu. Dnešní doba je bohužel taková, že lidé jsou ve stresu a nemají ani čas se v klidu najíst. Toto je hlavní kámen úrazu!
Ke každému klientovi přistupuji individuálně, každý člověk je jiný a má jiné zaměstnání (sedavé práce, manuální práce apod.). Tréninkové plány sestavuji tak, aby byly hlavně účinné a bavily klientku cvičit. Cvičení je i zábava a musí nás v první řadě vnitřně naplňovat, toto je dosti podstatné.
TIP: Jak začít cvičit v dnešní době není až takový problém, chce to jen vůli a začít na sobě pořádně makat! Většina našich čtenářek si pochvaluje redukční diety Ketomix a Ketofit, které jsou moderní metodou hubnutí pro ženy.
Jana doporučuje zdravou stravu
Co se týče další otázky, ráda bych se rovněž dozvěděla, jestli s klienty konzultuješ i jejich zdravý jídelníček, čeho se vyvarovat nebo co případně do každodenní stravy zařadit? Je nám jasné, že právě strava je jeden z nejdůležitějších bodů v cestě za pevnější a silnější postavou.
Konzultace jídla je prioritou. Základem úspěchu je 80% strava a zbytek procent cvičení. Bez dobré a kvalitní stravy neuděláme moc pokroků. Jak už bylo řečeno v předešlé odpovědi, kámen úrazu je ten, že lidé obecně jedí velmi málo nebo třeba často nevhodnou stravu jako jsou fast foody.
Neříkám, že nejsem pro fast foody, jednou za čas to je v pořádku, ale rozhodně nedoporučuji pravidelnou konzumaci. Nejvhodnější je pravidelnost stravy, jídlo každé 3 hodiny denně, to znamená přibližně 5 – 6 jídel z toho jsou 3 hlavní jídla. Jedná se především o snídani, oběd, večeři, zbývající jsou už jen svačinky. Tohle téma zdravé výživy je určitě na delší povídání.
Můžeš mi prozradit, jak je přibližně nákladné pro normálního cvičence si platit osobního fitness trenéra v dnešní době?
No tak záleží, jak se to vezme že jo. Někdo v tom vidí dost peněz a někdo je ochotný si za své zdraví a služby trenéra zaplatit. Jde o zdraví klientů a ještě k tomu často získáš zajímavé výsledky na svém těle, to si myslím za to stojí. Musíš k tomu přistupovat pozitivně, ne negativně.
Vše co děláš musí být pozitivní, vše jde pak lépe a tak trochu samo. Jestli se ptáš přímo kolik si beru já za osobní tréninky, tak je to od 300 – 500 Kč, záleží na tom co vše klient požaduje, například takový tréninkový plán na míru. Jinak ceny mám individuální.
Jak začít cvičit v posilovně
Myslíš si, že jsou obecné rady fitness trenéra pro správné provádění cviků ideálním řešením, pokud se jedná třeba o nějakou úplně novou tvář v posilovně?
Obecné rady zase záleží na tom, jestli je to začátečník, který v životě nedržel činku v ruce nebo je to klient, který jakože umí cvičit ale cvičí špatně. Rady jsou k nezaplacení a lidé se učí celý život, tak proč si nenechat poradit i ve fitness.
Jako profesionální fitness trenérka máš určitě plno pohybu, udržuješ se ve formě ještě nějakým jiným způsobem?
Určitě kromě fitness se věnuji volnočasovým aktivitám. Miluji pohyb venku a chodím dost po horách na výšlapy, in line brusle nebo kolo. Samozřejmě je doba, kdy se mi zase nechce a raději odpočívám. Dávám hodně na pocit těla. Když cítím, že jsem dost unavená, dám si pauzu a lenoším doma. Říkám tomu gaučing.
Muži versus ženy v posilovně
Zkus mi ještě popsat, jaká skupina lidí nejčastěji využívá tvých fitness služeb? Jsou to více muži nebo ženy?
Trénuji nejčastěji ženy ve věku od 16 po cca 50 let. S chlapem jsem zatím neměla čest.
Dá se přibližně určit, po jak dlouhé době cvičení s tvými klienty mohou být viditelné nějaké prvotní výsledky?
Je to hodně individuální, u někoho jsou viditelné výsledky po prvním měsíci a u někoho po dvou měsících nebo později. Každý by chtěl okamžitě výsledky, ale to bohužel takto opravdu nefunguje.
ZAJÍMAVOST: Za letošní rok jsme už pomohli zhubnout více jak 50 našim čtenářkám. Přečti si v našem článku, díky čeho se nám to podařilo. Chci číst více!
Co nějaké fitness soutěže, plánuješ rovněž něco v tomto směru?
Ano, v tomto směru jsem se konečně odhodlala posunout dopředu na další metu. Chci si jít pro další zkušenosti a zjistit na co mám. V plánu je soutěž v Bikini Fitness, která bude letos na podzim. Tak uvidíme, jak se s tím vším poperu.
Moc ti děkuji za tvoje odpovědi. Jsem ráda, že jsem mohla konečně s tebou uskutečnit tento rozhovor a přeji ti plno úspěchů ve tvé sportovní kariéře a v osobním životě.
To já moc děkuji za rozhovor, moc si toho vážím. Mám z toho moc dobrý pocit a hned lepší den. Přeji všem, co se chystají do fitness, aby se nebáli do toho jít. Moje motto zní: „Lepší pozdě, než-li nikdy“.
Krásný den přeji, Jana
Hodnocení článku
-
90%
Libí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.
Přidat komentář