O čem je magazín DRZSEFIT.cz?

Na DRZSEFIT.cz najdete vše potřebné o zdravém životním stylu. Najdete u nás řešení svých problémů s nadbytečnými kilogramy, tipy na zdravý jídelníček a hlavně novou motivaci a poučení pro vaše tělo i duši.  
Diety na hubnutí DETOX doplňky stravy Články o spánku
Ukázat TOP dietu Ukázat TOP produkt Ukázat TOP články

Pomůžeme Vám ve vašem snažení

 
Nabrat svalovou hmotu Zhubnout Zvýšit fyzickou kondici
Silové cvičení

Hledáš novou sportovní aktivitu? Doporučujeme TRX cviky

TRX cviky - www.drzsefit.cz
Napsal David Vajda

Ještě si se nesetkal s TRX cviky ve tvém nejbližším sportovním středisku nebo posilovně? Jak už je určitě všem dobře známo, veškeré elektronika od počítačů po mobilní telefony nebo naše automobily se posouvají každým rokem mílovými kroky dopředu. Stále nové inovace, vychytávky a nejrůznější vylepšení za použití těch nejmodernějších technologií už není nic neobvyklého.

Jednoduše řečeno, už jsme si na to zvykli. To samé platí ve sportu. I zde je nepsaným pravidlem, že s každým dalším rokem přicházejí nové metody tréninku, modernější vybavení a nová prostředí, kde můžeš jednotlivá cvičení praktikovat. Už dávno neplatí, že posilovna je jediným místem pro posilování. Proto bych ti rád představil novou metodu tréninku a efektivního způsobu hubnutí s TRX cviky.

TRX cviky jako sport?

TRX cviky - cvičení doma

Jedná se o obrovské množství cviků, které nejčastěji dokážeš zvládnout v rámci jedné tréninkové hodiny. Víš, jaké největší výhody ti mohou TRX cviky přinést?

Aktivní zapojení svalů celého těla

  Individuálně volitelná obtížnost cviků

Viditelné výsledky v relativně krátkém časovém období

Během posilování s TRX cviky budeš potřebovat pouze dvě základní věci. Je důležité mít závěsný systém, který je ve formě dvou popruhů a nějaké bezpečné místo pro zavěšení. Tak jednoduše může tvoje cesta za hezčím a vypracovanějším tělem začít. Nic jiného pro TRX cviky není potřeba. Dále je třeba si uvědomit, že pro kvalitní trénink je potřeba dostatek místa kolem sebe. V menším bytě se ti trénink asi nebude zrovna pohodlně provádět.

TIP: Každá sportovní aktivita si žádá důležitou péči o tvé tělo. Nenechávej nic náhodě a postarej se o své klouby už nyní. Pokud tě bolest kloubů zrovna netrápí, to ale neznamená, že kvalitní výživa pro klouby není potřeba.

Odkud přišly TRX cviky?

TRX cviky - armáda

Těžké úplně určit, komu byl přesně vznik TRX cviků připsán. Nicméně prvotní zmínky pro závěsné systémy se datují až do středověké Číny. Hlavní „BOOM“ ale nastal v rámci posledních 15 let, kdy lidé dostali do podvědomí tento nový druh sportu. Dnes už jeden z bývalých velitelů americké armády hledal marně způsob, jak na minimálním dostupném prostoru posílit svalstvo s maximální možnou intenzitou.

Nakonec se operačnímu veliteli podařilo vymyslet speciální závěsný systém, který je výborně přenosný, kdekoliv skladný a aplikovatelný téměř na jakémkoliv místě. Jakmile velitel americké armády ukončil svou službu, založil si firmu a posilovnu, kde jako první začal prezentovat tuto formu cvičení pomocí TRX cviků, tak jak je známe už dnes z většiny posiloven.

Jak cvičit TRX cviky?

TRX cviky - skupinové lekce

Novému druhu cvičení se závěsným systémem stačilo pouze pár let a stalo celosvětovou senzací. Obrovskou výhodou TRX cviků je to, že můžeš tuto metodu cvičení využívat, pokud jsi zároveň úplný začátečník. V tomto případě si budeš udržovat pravidelný pohyb, kondici a svaly v patřičné formě. TRX cviky jsou určeny taktéž pro profesionální sportovce. Pokročilejší zase mají tuto metodu jako doplňkový trénink.

Jelikož jsem si trénink se závěsným systémem několikrát vyzkoušel, je pravdou, že oproti silovému tréninku nebo CrossFitu, jsou TRX cviky o něco jednodušší ale za to velmi efektivní. Nicméně vždy záleží na každém, jakou náročnost a počet opakování si pro trénink s TRX cviky zvolí.

Pokud si vhodně upravíš svůj jídelníček, třeba podle našich metod a budeš minimálně 2 – 3 x v týdnu praktikovat TRX cviky, je zaručen tvůj rychlý úbytek nadbytečných kilogramů.

Jaké další výhody můžeš s TRX cviky očekávat?

Posiluješ střed těla a core svaly, tím zpevníš svoje břišní svaly a celkový postoj těla

Ženy velmi rychle zpevní svaly pánevního dna

Zlepšíš si stabilitu a koordinaci pohybu

Můžeš si zacvičit kdekoliv – v posilovně, doma, na zahradě, venku, v přírodě, u vody. Stačí jen připevnit závěsný systém na silnou větev, futra u dveří, lešení nebo trubku a můžeš začít

Dostaneš porci anaerobního a aerobního tréninku, takže posilovaní KARDIO

Volba obtížnosti jednotlivých cviků – můžeš si zvolit úhel, v jakém u TRX stojíš. Tím, že se postavíš blíže k zavěšení systému, docílíš toho, že si TRX cviky trochu zjednodušíš.

Samotný trénink následně může být tvým trenérem ještě trošku obtížnější, pokud se mezi jednotlivé TRX cviky na závěsném systému vloží běh, kliky, leh-sedy, angličáky nebo třeba dřepy.

Většinou se úroveň celého tréninku a jeho náročnost odvíjí od fyzických schopností celé skupiny, ke které by měl každý osobní trenér v posilovně přihlédnout.

TIP: Cítíš se slabý, bez nálady, nemáš chuť ani motivaci začít chodit cvičit? To mohou být klasické příznaky dnešních mužů, kteří pociťují nedostatek testosteronu v těle. Proto si přečti, jak navýšit svůj testosteron na maximum.

Jak začít s TRX cviky?

TRX cviky - cvičení venku

Na samotném začátku je důležité si vybrat vhodné sportovní oblečení. Měl by sis vybrat nejlépe pohodlné a funkční oblečení, ve kterém se ti bude dobře pohybovat. Pokud ve tvém šatníku nemáš žádné sportovní oblečení, možná že nastal čas vytáhnout peněženku a jít se po zajímavém sportovním oblečení někde podívat.

Jaké vhodné oblečení by si měli připravit muži?

  • Boty se zpevněnou patou – taková obuvi ti poskytuje oporu kotníku během cvičení při skákání, dřepech nebo rychlých výpadech
  • Volnější funkční tričko
  • Kraťasy nebo ¾ kalhoty – dlouhé kalhoty by ti během cvičení mohly překážet

Jaké vhodné oblečení by měli mít ženy?

  • Boty se zpevněnou patou nebo sportovní obuv
  • Sportovní podprsenku
  • Funkční tričko nebo tílko
  • Kraťasy nebo legíny

TIP: Je tvůj šatník víceméně prázdný a nemáš žádné sportovní oblečení na cvičení? Chceš se zároveň cítit dobře a pohodlně mezi ostatními? V tomto našem dalším článku ti doporučíme, jak se vhodně obléknout na cvičení.

Závěsný systém pro TRX cviky si musíš pořídit už sám. Pravděpodobně ho vždy zakoupíš v kompletním balíčku s popruhy a informačním DVD s TRX cviky. Každý balíček je u daného prodejce mírně odlišný a nabízí často jiné benefity. Pokud nakupuješ závěsný systém poprvé, měl by sis dávat velký pozor na podvodné prodejce. Někteří nabízejí už používané zboží, které na internetu prezentují jako úplně nové.

Jejich napodobeniny mají navíc mnohem kratší životnost, textilní popruhy jsou z nekvalitních materiálů, ty navíc mohou způsobit i nepříjemné zranění. Kvalitní prodejci nabízejí závěsné systémy, které ti vydrží celý život. Tudíž tě čeká pouze jednorázová investice.

Jako nejideálnější variantu ti ale doporučím navštívit ve tvém okolí nejbližší posilovnu, kde bude právě TRX systém k dispozici a využít tak skupinou lekci s ostatními cvičenci. Je možné si domluvit osobního trenéra, který se ti bude plně věnovat a pečlivě vysvětlí jednotlivé TRX cviky. Tato varianta bude sice o něco dražší, ale ve většině případů vždy splní svůj účel.

Trenér ti postupně může připravit dlouhodobější tréninkový plán, podle kterého můžeš trénovat. Zároveň si sám vyzkoušíš, jestli tě TRX cviky vůbec baví a chceš se jim věnovat. S trenérem se naučíš techniku, můžeš se detailněji soustředit na chyby a kvalitně se zahřát před tréninkem, aby nedošlo k nějakému nepříjemnému zranění.

ZAJÍMAVOST: TRX cviky je jedna z nových tréninkových metod, které našim čtenářům doporučujeme pro kvalitní hubnutí. Kromě toho naši redaktoři úspěšně otestovali produkty na hubnutí KETOMIX, KETOFIT a CHYTRÝ JÍDELNÍČEK, o kterých se můžeš více dozvědět v našich recenzích.

Co se děje na první hodině?

TRX cviky - cvičení

Jestli ses dostal do této fáze a došel si na skupinovou lekci, je to skvělý začátek. Na první hodinu by sis určitě neměl zapomenout vzít dostatek vody. Já osobně doplňuji tekutiny během tréninku pomocí BCAA a glutaminu. Tyto dva suplementy zabraňují, abys spalovat svalovou hmotu a dostatečně regeneroval mezi tréninkovými jednotkami. Samozřejmě je vhodné nezapomenout na ručník, který se ti během tréninku bude rovněž hodit.

Určité části skupinových lekcí mohou být lehce náročnější, tudíž se nějaké kapce potu určitě nevyhneš. A to si můžeš být jistý, pokud se chystáš zhubnout. Až půjdeš na lekci poprvé, neboj se trenérovi přiznat, že si nováček. Je to jen pro tvé dobro. Trenér se ti bude více věnovat a hlavně tě bude i trochu šetřit oproti ostatním, aby ti dal dostatek času se zapracovat mezi ostatní.

Než začneš na první hodině provádět TRX cviky, neváhej trenéra požádat, aby ti ukázal, jak se nastavují TRX popruhy. Trénink pro tebe bude následně mnohem užitečnější a více zábavnější po všech stránkách.

Nejčastější rozdělení tréninku pro TRX cviky

Zahřívací fáze – 10 až 15 protažení a zahřátí celého těla, rozproudění krve, této fázi se rovněž říká „WARM UP

Protažení hlavních svalů, mobilizační cviky

Hlavní tréninková fáze – posilování různých skupin svalů po 3 – 5 cvicích ve 3 – 5 kolech

Protažení, uvolnění, relaxace, možnost znovu provést mobilizační cviky

V čem mi TRX cviky pomohly?

TRX cviky - hubnutí podle www.drzsefit.cz

Při správném provedení všech TRX cviků během posilování můžeš v jedné hodině posílit až 32 různých svalů ve tvém těle, které se účinně podílí na fungování tvého silového jádra (core). Procvičíš si zároveň i prsní svalstvo, které je u všech mužů velmi oblíbené. Muži, kteří mají svalnatou a silnou hruď, budou vždy pro ženy přitažlivější než ostatní muži s plochým hrudníkem.

V případě, že budeš cvičit TRX cviky pod větším úhlem, docílíš tak pevných břišních svalů. Pod tě trápí tuková vrstva v oblasti břicha a středu těla, není nic jednoduššího, než si přečíst jeden z našich dalších článků v našem magazínu. Doufám, že tě TRX cviky už teď alespoň trochu zaujaly a vyzkoušíš si tak minimálně jeden nezávazný trénink ve tvém okolí.

PS: Většina našich čtenářů chce žít zdravý život, podívej se na náš nový přírodní produkt, o kterém jsme čerstvě napsali zajímavou recenzi.


Hodnocení článku
  • 88%
    Aktuální hodnocení čtenářů - 88%
88%

Líbí se Vám tento článek?

Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

O autorovi

David Vajda

Jsem tvůrce a majitel sportovního magazínu zaměřující se na různé tréninkové a stravovací systémy pro všechny věkové kategorie.
Aktuálně s více než 15ti letou praxí v oblasti profesionálního hokeje, zvyšování výkonu a přeměny postavy.

Přidat komentář


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.